سیاست گذاری سلامت

ارائه خدمات روانشناسان بالینی درحاشیه شهرها

رییس اداره سلامت روان وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: خدمات سلامت روان با استقرار روانشناس بالینی در شبکه سراسری بهداشت برای اولین بار و از حاشیه شهرها آغاز شد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ” وب دا” به نقل از ایرنا ، احمد حاجبی افزود: شبکه بهداشتی- درمانی کشور، انقلاب اول در نظام سلامت ایران بود که با ایجاد آن از سال ۱۳۶۵ خدمات مراقبتهای اولیه سلامت به دورترین نقاط کشور در روستاها و شهرهای کوچک گسترش یافت اما خدمات سلامت روان در این مراقبتها ادغام نشده بود.
وی با اشاره با ادغام خدمات سلامت روان در شبکه بهداشت کشور بعد از طرح تحول سلامت گفت: اکنون با ورود خدمات سلامت روان و استقرار روانشناسان بالینی انقلاب دوم در نظام سلامت کشور در حال رخ دادن است.
حاجبی افزود: روانشناسان بالینی در مرحله اول در مراکز جامع خدمات سلامت در حاشیه شهرها مستقر می شوند و سطوح مختلف خدمات سلامت روان را شامل خدمات پیشگیری و آموزش،خدمات درمان و ارجاع به روانپزشک و تا حدی خدمات بازتوانی از افراد دجار اختلالات روانی را انجام می دهند.
رییس اداره سلامت روان وزارت بهداشت اضافه کرد: با اجرای این برنامه حدود هشت تا ۱۰ میلیون نفر ساکنان حاشیه شهرها زیر پوشش خدمات سلامت روان قرار می گیرند و به ازای هر ۲۵ تا ۳۰ هزار نفر یک روانشناس بالینی در حاشیه شهرها مستقر می شود.
وی گفت: قرار است در مرحله دوم روانشناسان بالینی در مراکز بهداشتی- درمانی شهری و در مرحله بعد در مراکز بهداشتی- درمانی روستایی نیز مستقر شوند و توسعه این برنامه به استقبال مردم و امکانات و بودجه دولت بستگی دارد.
حاجبی با اشاره به روند گسترش مراکز ارائه خدمات سلامت روان در شبکه بهداشتی کشور گفت: مراکز جامع خدمات سلامت که اکنون در حاشیه شهرها شاهد ایجاد آنها هستیم، در سال جاری در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر ایجاد می شوند و با ایجاد این مراکز، خدمات سلامت روان به شهرنشینان نیز ارائه می شود.
طرح تحول سلامت از ۱۵ اردیبهشت سال ۹۳ در چند فاز اجرا شد، فاز اول آن اصلاح کیفیت خدمات درمانی و کاهش هزینه های بیماران در بیمارستانهای دولتی بود. فاز دوم اصلاح تعرفه های پزشکی و فاز سوم، طرح تحول در حوزه بهداشت است که ایجاد مراکز جامع سلامت برای ۱۰ میلیون حاشیه نشین و ادغام خدمات سلامت روان برای اولین بار در شبکه بهداشتی-درمانی کشور نیز جزو آن است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7