پزشکان عمومی متخصصین

سهم درآمد کل مشمول مالیات: پزشکان عمومی ۱۵%، متخصصین ۲۵%

معوقات

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی توضیحاتی درباره مالیات‌های جامعه پزشکی با وجود عدم امضای تفاهم‌نامه میان سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشکی ارائه داد.

به گزارش صدای پزشکان، دکتر محمد جهانگیری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،درباره تکلیف مالیات‌های سال ۹۳ برای جامعه پزشکی، با بیان اینکه بر اساس آنچه اعلام شده افراد باید اظهارنامه‌های خود را تا ۳۱ تیر ماه تحویل می‌دادند، گفت: بر همین اساس ما اقدامات و اطلاع‌رسانی لازم را برای جامعه پزشکی انجام دادیم و روش‌هایی را بعد از هماهنگی با سازمان امور مالیاتی، به پزشکان اعلام کردیم و اگر جامعه پزشکی بر آن اساس عمل کنند سازمان امور مالیاتی از این روش‌ها حمایت کرده و اظهارنامه‌های آنها را می‌پذیرد.

جهانگیری در تشریح این روش‌ها، اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های ما تغییر خاصی در درآمدهای پزشکان بخش خصوصی حاصل نشده بود. به همین دلیل با هماهنگی با سازمان امور مالیاتی بنا شد پزشکانی که میزان مالیات‌شان در گذشته یک میلیون تومان، بین یک تا پنج میلیون تومان و بیش از پنج میلیون تومان بوده است، به ترتیب ۱۲، ۱۸ و ۲۴ درصد رشد مالیاتی را برای سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ اعلام کنند. بنابراین سازمان امور مالیاتی اظهارنامه کسانی را که بر اساس این فرمول اظهارنامه خود را پر کرده‌اند، می‌پذیرد.

جهانگیری درباره پزشکانی که اظهارنامه‌های خود را بر اساس این فرمول ارسال نکرده‌اند، گفت: قطعا اظهارنامه‌های آنها بر اساس نحوه پر کردن اظهارنامه بررسی می‌شود. علیرغم ابطال تفاهم‌نامه سازمان‌های امور مالیاتی و نظام پزشکی از سوی دیوان عدالت اداری، اما ما با سازمان امور مالیاتی مذاکراتی انجام داده‌ایم که امسال هم طبق روال گذشته عمل شود و سعی کردیم امسال تغییر رویکرد جدیدی نداشته باشیم و امیدواریم این اتفاق بیفتد. بر همین اساس خوشبختانه توانستیم هماهنگی‌هایی را ایجاد کنیم که جامعه پزشکی که یکی از خوش حساب‌ترین جوامع در دادن مالیات است، بتواند به روال گذشته اقدام کند.

علیرغم ابطال تفاهم‌نامه سازمان‌های امور مالیاتی و نظام پزشکی از سوی دیوان عدالت اداری، اما ما با سازمان امور مالیاتی مذاکراتی انجام داده‌ایم که امسال هم طبق روال گذشته عمل شود و سعی کردیم امسال تغییر رویکرد جدیدی نداشته باشیم

وی با اشاره به عدم امضای تفاهم‌نامه مالیاتی میان سازمان امور مالیاتی و نظام پزشکی، افزود: این تفاهم به دلیل مسائل خاصی انجام نشد. یکی از آن مسائل حکم دیوان عدالت اداری بوده است. بر اساس قانون زمانی که سازمان امور مالیاتی تفاهمی را انجام می‌دهد، حق تعیین شرط ندارد و باید اظهارنامه‌ها را بر اساس آنچه در سال مالیاتی اعلام شده، بپذیرد؛ اما در تفاهم‌نامه‌های این سازمان با نظام پزشکی شرط هم وجود داشت. برای مثال در این تفاهم‌نامه حداقل و حداکثر مالیات تعیین می‌شد. بنا به همین دلایل دیوان عدالت اداری با اعلام اینکه این شروط نباید گذاشته می‌شد، رای به عدم امضای تفاهم‌نامه داده بود.

جهانگیری افزود: بعد از این رای دیوان عدالت اداری، انجام تفاهم امکان‌پذیر نیست. البته امسال مالیات‌های جامعه پزشکی بر اساس قانون انجام می‌شود. قانون سازمان مالیاتی اظهارنامه‌هایی را که با رعایت اصول این سازمان ارسال شده، بدون رسیدگی می‌پذیرد. در این راستا ما قوانین سازمان امور مالیاتی را به جامعه پزشکی اعلام کرده و گفتیم اگر این قوانین را رعایت کنند، اظهارنامه آنها پذیرفته خواهد شد. در نتیجه همکارانی که به این منوال عمل کرده و اظهارنامه‌ها را تا مهلت تعیین شده به صورت الکترونیک ارسال کردند، اظهارنامه آنها پذیرفته می‌شود.

وی در تشریح جزییات مالیات‌های جامعه پزشکی با بیان اینکه هنوز تعداد کسانی که معافیت مالیاتی گرفته‌اند مشخص نشده، گفت: در معافیت مالیاتی کسانی که درآمد مشمول مالیات‌شان زیر ۱۲ میلیون باشد از مالیات معاف می‌شوند.

وی افزود: ۱۵ درصد از کل درآمد پزشکان عمومی، ۲۵ درصد از درآمد متخصصان و ۲۵ درصد از درآمد برخی تخصص‌ها و فوق تخصص‌ها مشمول مالیات می‌شود و اگر این مشمولیت زیر ۱۲میلیون باشد، فرد از مالیات معافیت است.

جهانگیری با بیان اینکه غالب مالیات‌های جامعه پزشکی در سال گذشته زیر پنج میلیون بوده، اظهار کرد: چرا که غالب مالیات‌ها برای مطب‌های پزشکان و دندانپزشکان است. پزشکان عمومی ما نیز غالبا بیش از دو یا سه روز در مطب فعالیت ندارند و در بیمارستان‌ها هستند که در زمان حضور در بیمارستان، خود بیمارستان مالیات‌شان را پرداخت می‌کند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "سهم درآمد کل مشمول مالیات: پزشکان عمومی ۱۵%، متخصصین ۲۵%"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
زیبا
Guest

لطفا ی مقاله علمی برآورد ظرفیت مالیاتی پزشکان ارائه بدید

wpDiscuz
Powered by Themes24x7