اقتصاد سلامت سیاست گذاری سلامت نظام سلامت

رضایتمندی ۸۵ درصدی مردم از اجرای طرح تحول نظام سلامت

محمد حاجی‌آقاجانی امروز در همایش بین‌المللی “تحول پایدار در نظام سلامت، رویکردها و چالش‌ها” که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، با اشاره به اینکه موضوع مورد بحث این همایش از مهم‌ترین برنامه‌های دولت یازدهم است، اظهار کرد: باوجود اینکه دولت در زمان آغاز به کار با مشکلات جدی اقتصادی و خزانه تقریبا خالی مواجه بود، اما رفاه اجتماعی و در راس آن سلامت جامعه را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داد.

ه گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا: دکتر آقاجانی با بیان اینکه نخستین حوزه‌ای که در زمان مشکلات اقتصادی کشورها مورد تهدید قرار می‌گیرد، رفاه اجتماعی است، تصریح کرد: دولت یازدهم این طرح عظیم ملی را با وجود تمام مشکلات اقتصادی آغاز کرد

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب دستاوردهای ارزشمندی در حوزه‌های مختلف بویژه سلامت را شاهد هستیم که نباید آن‌ها را کوچک شمرد،‌ تصریح کرد: اما پیش از آغاز این طرح مردم با مشکلات متعددی در حوزه سلامت رو به رو بودند.

آقاجانی با بیان اینکه پیش از اجرای طرح تحول سلامت مردم ۵۸ درصد هزینه‌های‌درمانی را پرداخت می‌کردند که در حال حاضر این رقم به ۳۷ درصد رسیده است، ادامه داد: متاسفانه قبل از آغاز به کار دولت تدبیر و امید پرداختی مردم در بخش خدمات درمانی حتی از متوسط پرداختی کشورهای آفریقایی هم بیشتر بود که این مسئله گروه زیادی از مردم را با فقر و تهدید روبه‌رو کرده بود.

وی با اشاره به ارایه عادلانه خدمات سلامت به تمام مردم کشور، گفت: پس از انقلاب بیمارستا‌ن‌هایی در نقاط محروم کشور احداث شده بود که چندان مطلوب نبود و در این حوزه سرمایه‌گذاری کمی انجام شده به گونه‌ای که به ازای هر هزار نفر ۱٫۵ تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه اگر بخواهیم قیاسی در حوزه سلامت با کشورهای توسعه یافته انجام دهیم، وضعیت کشور چندان مطلوب نیست، ادامه داد: کشور حتی از نظر این شاخص از بسیاری از کشورهای همسایه و آسیای میانی پایین‌تر است و این امر به دلیل عدم سرمایه‌گذاری و نداشتن جاذبه برای سرمایه‌گذاری در این حوزه در کشور است.

آقاجانی با بیان اینکه هزینه سلامت در بسیاری از کشورهای دنیا از بودجه در نظر گرفته شده برای ارتش و انرژی هم بیشتر است و این نشان دهنده اهمیت حوزه سلامت است، ادامه داد: در کشور ما این حوزه حتی به عنوان بخشی اقتصادی جدی گرفته نشده است؛ در حالی که این موضوع علاوه بر سلامت مردم موجب رونق اقتصادی شده و حتی شاخص‌های اقتصادی را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه در دولت‌های پیشین توجه به حوزه سلامت محدود و گاهی حتی در اولویت دهم و پایین‌تر بوده است، تصریح کرد: طبیعی است که وقتی امری در اولویت نباشد نباید در آن بخش انتظار توسعه داشته باشیم؛ لازم است در این حوزه سرمایه‌گذاری عظیمی صورت گیرد بویژه بخش‌های دولتی و خیرین باید وارد عمل شوند تا هم دسترسی به اقلام دارویی عادلانه‌تر شود و هم در بخش خدمات که با کمبود جدی نیز همراه است، بتوان کیفیت را افزایش داد و رضایت‌مندی مردم را جلب کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به مغفول ماندن مبحث هتلینگ بیمارستانی، خاطرنشان کرد: برخی به تقدم بخش‌ درمان و دارو بر بهداشت در طرح تحول سلامت انتقاد دارند، اما باید گفت که کشور در سال‌های اخیر با بحران دارو و درمان مواجه بود که به مردم آسیب زیادی زده بود و برخی اقلام داویی با افزایش شدید نرخ ارز در بازار وجود نداشت و مردم را به شدت آزار می‌داد.

آقاجانی اضافه کرد: این مساله ایجاب می‌کرد تا وزارت بهداشت سریع وارد عمل شود؛ زیرا دولت یازدهم خواهان آرامش مردم است و خوشبختانه امروز شاهد آرامش نسبی در این حوزه هستیم.

وی با بیان اینکه اقدامات ارزشمندی در حوزه سلامت در حاشیه شهرها که جمعیت قابل توجهی دارند در حال برنامه‌ریزی و اجرا است، ادامه داد: بسیاری از حاشیه نشین‌ها از خدمات اولیه بهداشتی برخوردار نبودند؛ به عنوان مثال در حاشه جنوب غربی و جنوب شرقی شهر تهران با نزدیک سه میلیون جمعیت حتی یک تخت بیمارستانی وجود نداشت که این نوید را می‌دهیم توجه بیشتری به حاشیه شهرها شود.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت ادامه داد: امکان ایجاد پوشش بیمه‌ای برای حجمی بالغ بر ۹ میلیون نفر در کشور یکی از دستاوردهای بزرگ طرح تحول نظام سلامت است و به جرات می‌توان گفت هیچ ایرانی وجود ندارد که نیازمند دفترچه باشد یا وزارت بهداشت نیاز او را برطرف نکرده باشد.

آقاجانی بابیان اینکه ارزش دفترچه‌های بیمه بیش از گذشته شده است، اظهار کرد: در بحث کاهش فرانشیز نیز فعالیت‌های ارزشمندی صورت گرفته و سهم مردم در پرداخت‌ها به ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است؛ چهار میلیون نفر از خدمات بسته کاهش فرانشیز استفاده می‌کنند و در بیمارستان‌های دولتی دسترسی به اقلام دارویی به ۱۳۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به کاهش ۴۲ درصدی قیمت لوازم مصرفی بیمارستان‌ها، گفت: گزارش مرکز ملی آمار ایران از خانوارهای روستایی، نشان می‌دهد که هزینه‌های کمرشکن و فقرزا به نصف رسیده است و پرداخت مردم در حوزه سلامت بین ۱۷ تا ۱۸ درصد نسبت به قبل کاهش یافته است.

معاون درمان وزارت بهداشت اضافه کرد: وزارت بهداشت انتظار چنین آماری را نداشت زیرا برای کاهش یک درصد از هزینه‌های مردم حداقل ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است و دستاورد کاهش پرداخت از جیب مردم، دو برابر اعتباری بود که به این حوزه اختصاص یافت و موجب رضایت‌مندی ۸۵ درصدی مردم شد.

آقاجانی با اشاره به حرکت وزارت بهداشت به سمت توسعه کلینیک‌های ویژ، بلوک‌های زایمانی و ارتقای خدمات اورژانس تصریح کرد: زایمان طبیعی از ضعیف‌ترین شاخص‌های کشور در حوزه سلامت است و کشور از لحاظ شیوع سزارین در رتبه یک یا دو جهان قرار گرفته است که با حمایت از زایمان طبیعی، ‌آمارها در این زمینه پنج درصد کاهش یافته و توسعه و بهسازی ۶۶ بلوک زایمان طبیعی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت برنامه‌های متعدی برای سال آینده در نظر گرفته است. همچنین بحث هیئت امنایی شدن بیمارستان‌های دولتی در دستور کار قرار گرفته که البته بخشی از آن از امسال آغاز شده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7