سیاست گذاری سلامت

حمایت همه جانبه دولت از شرکت های دانش بنیان

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، رضا ملک‌زاده در نشست خبری که به منظور گردهمایی مدیرعامل شرکت‌های دانش ‌بنیان حوزه سلامت برگزار شد، اظهار کرد: تا شهریور امسال در حدود ۱۷۰۰ شرکت توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، واجد شرایط دانش‌بنیان در دو دسته دانش‌بنیان صنعتی، تولیدی و نوپا شناخته شده‌اند.

وی افزود: از میان ۴۴۳ شرکت، شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت هستند و ۴ شرکت صنعتی، ۱۲۲ شرکت دانش‌بنیان تولیدی و ۳۱۶ شرکت نوپا وجود دارند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: استان‌های تهران، اصفهان و البرز به ترتیب با ۱۹۰، ۵۳ و ۲۱ شرکت بالاترین تعداد را در میان استان‌ها دارند و همچنین در حدود ۲۵۰ شرکت در حوزه سلامت تقاضای خود را برای ارزیابی به سامانه تشخیص صلاحیت دانش‌بنیان ارسال کرده‌اند و در انتظار بررسی و ارزیابی هستند.

ملک‌زاده افزود: ۲۰۰ شرکت با توزیع ۱۲۲ شرکت در زمینه فناوری زیستی، ۶۲ شرکت در زمینه تجهیزات پزشکی، ۲۹ شرکت در زمینه دارویی هستند که تقاضای خود را برای ارزیابی به سامانه تشخیص صلاحیتت ارسال کرده‌اند.

وی درمودر اطلاعات مالی شرکت‌های دانش‌بنیان بیان داشت: جمع گردش مالی کل ۴۴۳ شرکت در حدود ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار است که ۹۵ درصد آن مربوط به ۱۰ شرکت برتر این حوزه است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه سهم کل بازار دارویی کشور به تنهایی ۱۰ هزار میلیارد تومان است، افزود: بازار تجهیزات پزشکی تا ۱٫۷ میلیارد دلار یعنی حدود ۵٫۸ هزار میلیارد تومان است، این در حالی بوده که گردش مالی شرکت‌های دانش‌بنیان دارویی و تجهیزات پزشکی ۲٫۱ هزار میلیارد تومان است که سهم حدود ۴۰ درصدی بازار را شامل می‌شود.

ملک‌زاده اظهارداشت: براساس آمار سازمان غذا و دارو ۵۰ درصد بودجه تغییر و تحول نظام سلامت صرف تهیه دارو و تجهیزات پزشکی می‌شود که نشان دهنده بازار بزرگ برای شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه است.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در مجموع شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت، ۴۴۳۴ نفر نفر مشغول به کار هستند که ۱۳۰۳ نفر آنها با ۳۰ درصد سهم کل نفرات مربوط به ۱۰ شرکت با بالاترین اشتغال هستند و می‌توان گفت نیمی از شرکت‌های دانش‌بنیان خانم‌اند.

ملک‌زاده در مورد فعالیت‌های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: همکاری نزدیک با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری در زمینه اقتصادی از کارگزار تخصصی ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت از جمله اقدامات حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وی افزود: حمایت ویژه از مراکز رشد دانشگاه‌های علوم پزشکی در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان مستقر همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی در زمینه آموزش و کمک به شرکت‌های در تبدیل ایزه به محصول و حرکت به سمت تجاری‌سازی ایده‌ها و نمونه آزمایشگاه‌های تولیدی از حمایت‌های انجام گرفته از شرکت‌های دانش‌بنیان شده است.

وی به انعقاد تفاهم نامه با سازمان غذا و دارو با هدف تشکیل کارگروه مشترک به منظور بررسی و حل مشکلات فناوران و شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه کسب مجوز و استانداردها اشاره کرد و گفت: همکاری نزدیک با صندوق نوآوری و شکوفایی در زمینه ارزیابی و تسریع فرایند دریافت حمایت‌های مورد نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌گیرد.

ملک‌زاده ادامه داد: ایجاد بسترهای لازم برای معرفی و دسترسی شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت به بازارهای بین‌المللی و صادرات محصولات مورد توجه قرار دارد و طراحی بسته‌های حمایتی در زمینه کسب مجوزها و استانداردهای بین‌المللی با هدف صادرات محصولات دانش‌بنیان انجام می‌گیرد.

معاون وزیر بهداشت از برگزاری اولین گردهمایی مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت با هدف تسریع در طراحی و پیاده‌سازی راه‌کارهای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت خبرداد و گفت: در این گردهمایی که هفته آینده برگزار می‌شود از مدیران عامل و رئیس هیأت مدیره شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت به همراه مدیران شرکت‌های مستقر در مراکز رشد دانشگاه‌های علوم پزشکی دعوت شده است.

ملک‌زاده در ادامه با اشاره به اینکه برنامه‌های مهمی برای دوران پساتحریم داریم، گفت: حمایت‌های جدی از شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه تولیدات دارویی و برخی از اقلام پزشکی به ویژه ظروف یکبار مصرف در بالاترین سطح کیفیت هستند، اظهارداشت: بسیاری از محصولات ما به کشورهای اروپایی صادر می‌شود و بنا داریم بازار عظیم سلامت را در اختیار تولیدکننده‌های داخلی قرار دهیم.

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7