سیاست گذاری سلامت

پایگاه های اورژانس امسال برای اولین بار در روستاها

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، امین صابری نیا روز یکشنبه در نشست خبری که در محل وزارت بهداشت برگزار شد به تشریح برنامه های اورژانس کشور پرداخت و افزود: اورژانس کشور تاکنون در هیچ یک از مناطق روستایی پایگاهی نداشته و خدمات اورژانس در روستاها در حد صفر بوده است اما با اجرای طرح تحول سلامت تا پایان امسال ۵۰ پایگاه اورژانس در مناطق روستایی، عشایری و شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر ایجاد می شود.
وی ادامه داد: این پایگاه ها با همکاری معاونت بهداشت و درمان وزارت بهداشت و برای تکمیل خدمات مراکز جامع سلامت در حاشیه شهرها و مناطق کم برخوردار ایجاد می شود.
صابری نیا افزود: برای توسعه اورژانس کشور پنج طرح توسعه کمی و کیفی تدوین شده که آموزش ۶۰۰ تکنیسین اورژانس به عنوان مربیان جدید در تبریز در حال انجام است که ازاین تعداد ۲۵۰ نفر به عنوان مربیان ارشد در سراسر کشور آموزش های جدید اورژانس را به کارکنان اورژانس کشور منتقل می کند.
رییس اورژانس کشور دربخش دیگری از سخنان خود به طرح رتبه بندی کادر اورژانس اشاره کرد و افزود: براساس این طرح نیروهای اورژانس به چهار رده پایه، میانی ، میانی ارشد و خبره رتبه بندی می شوند و از این تعداد ،۶۵۶ رتبه آنان بر روی لباسشان درج می شود.
رییس اورژانس کشور همچنین به تدوین پروتکل های درمانی جدید اورژانس پیش بیمارستانی اشاره کرد وگفت: این پروتکل ها برای خدمات سکته مغزی، قلبی ، زنان و تروما ( حوادث ) وهمچنین برای خدمات اورژانس هسته ای ،شیمیایی و بیو ترورسیم تدوین و از سال آینده ابلاغ و اجرایی می شوند.
صابری نیا همچنین به طرح تحول در ۱۵ اورژانس بیمارستانی تهران اشاره کرد وگفت: با اجرای این طر ح ۹۰ درصد نیاز های اورژانس ۱۵ بیمارستان مرجع تهران که سالانه بیش از ۳۰ هزار مراجعه دارند تامین می شود و برای رفع کمبود نیروی انسانی این مراکز ۶۰۰ نیروی انسانی جدید که ۲۵۰ نفر از آنها پرستار هستند جذب می شوند.

رییس اورژانس کشور همچنین به تدوین دستورالعمل استاندارد سازی اورژانس های بیمارستانی اشاره کرد و گفت: بر اساس این دستورالعمل که بزودی ابلاغ می شود اورژانس ۱۲۰ بیمارستانی کشور تا سال آینده شاهد تحول عظیم هم از نظر تجهیزات وهم نیروی انسانی متخصص، پزشک ، پرستار، کمک بهیار و نیرو خدماتی خواهیم بود.
صابری نیا افزود: به ابلاغ دستور العمل تریاژ(اولویت بندی بیماران) اقدام دیگری که امسال انجام می شود و با استفاده این دستورالعمل هم سطح دسترسی بیماران به خدمات اورژانس افزایش می یابد هم فرآیندهای اورژانس بیمارستانی اصلاح می شود.
رییس اورژانس کشور همچنین به کمبود نیروی اورژانس اشاره کرد و گفت: برای حفظ ۲۱۰۰ پایگاه اورژانس موجود در کشور و جلوگیری از تعطیل شدن پایگاه های اورژانس حداقل ۷ هزار نیرو کمبود داریم و برای جبران عقب ماندگی ۷۵۰ پایگاه دیگر نیز ۷ هزار نیروی دیگر باید جذب کنیم بنابراین حداقل ۱۴ هزار نیرو برای تکمیل کادر اورژانس پیش بیمارستانی نیاز داریم و برای تکمیل کادر اورژانس بیمارستانی حداقل ۲۴ هزار نیروی جدید نیاز داریم که مکاتبات آن بین وزارت بهداشت و سازمان مدیریت برای جبران کمبود نیرو انجام شده است.
صابری نیا اضافه کرد: کل اعتبار اورژانس کشور هم اکنون سالانه ۶۷۰ میلیارد تومان است که برای رسیدن به سطح استاندارد باید حدااقل ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر باید به آن اضافه شود.
رییس اورژانس کشور همچنین به طرح خرید موتور آمبولانس اشاره کرد و گفت: استفاده از موتور آمبولانس در ۱۱ کلان شهر کشور که ترافیک بالایی دارند در دستور کار است و در مرحله پایلوت امسال ۱۰ موتور آمبولانس به پایگاه های اورژانس تهران اضافه می شود که امیدواریم با این کار متوسط رسیدن به سرصحنه حادثه از ۱۶ دقیقه به ۸ دقیقه کاهش یابد.
رییس اورژانس کشور همچنین به ارایه خدمات اورژانس هوایی کشور اشاره کرد وگفت: هم اکنون ۱۸ پایگاه اورژانس هوایی در کشور فعال است که امیدواریم تا آخر امسال به ۲۲ پایگاه افزایش یابد.
وی ادامه داد: یکی از اشکالات خدمات اورژانس هوایی این است که امکانات در شب ندارند و فقط می توانند از صبح تا غروب آفتاب فعالیت کند به همین علت در پوشش حدود ۵۰ درصد حوادث که از غروب آفتاب تا صبح اتفاق می افتد امکان فعالیت ندارند.
رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی وزرات بهداشت ادامه داد: برای گسترش خدمات اورژانس هوایی خرید خدمت از بخش خصوصی و هلال احمر نیز در دستور کار است اما مدل بالگرد مورد نظر وزارت بهداشت ، بالگرد مدل EC145 است که امکان دید در شب را دارد.
صابری نیا همچنین به ارایه خدمات زایمان در اورژانس اشاره کرد و گفت: از ابتدای امسال ۵۰۲ زایمان در اورژانس هوایی و زمینی با موفقیت انجام شده و همه مادران و نوزادان سالم به بیمارستان تحویل شدند.
رییس اورژانس کشور ادامه داد: اقدام دیگر اورژانس همکاری در تدوین سند ملی مدیریت بحران وپدافند غیر عامل در حوزه سلامت شامل همه حوزه های بهداشت، درمان، غذا و دارو است که تا ۲ ماه آینده ابلاغ می شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7