اقتصاد سلامت

بیمارستانهای دولتی هنوز درآمدزا نیستند

سید حسن هاشمی در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا در پاسخ به این پرسش که آیا با اجرای طرح تحول سلامت و افزایش تعرفه های پزشکی بیمارستانهای دولتی از ورشکستگی خارج شده اند یا نه، توضیح داد: به جز بیمارستان های کوچک زیر ۶۴ تخت، بقیه بیمارستان ها اگر درست مدیریت شوند و اختیار جذب نیرو و اعتبارات خود را داشته باشند، دخل و خرجشان با هم می خواند. اما بیمارستانهای کوچک هزینه هایشان بیش از درآمدشان است.
وی ادامه داد: در واقع دخل و خرج بیمارستان های بزرگ منفی نیست اما هنوز هم به درآمدزایی نرسیده اند به همین علت هنوز هم بخش خصوصی علاقه ای به اداره بیمارستان های دولتی ندارد.
وزیر بهداشت گفت: برنامه وزارت بهداشت این است که در دو یا سه سال آینده یا حداکثر پنج سال آینده، تعرفه های پزشکی به رقم های واقعی برسد تا از این طریق بیمارستانها به سوددهی برسند و بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی نیز برای اداره این مراکز وارد شوند.
هاشمی ادامه داد: با وجود این هنوز بیمارستان های کوچک زیان ده هستند، البته بیمارستان های بزرگ هم در شرایط فعلی که بیمه ها مطالبات آنها را با هفت یا هشت ماه تاخیر پرداخت می کنند، در وضعیت مالی نامناسبی هستند. معنای این حرف این است که با ادامه این وضعیت به شرایط قبل از طرح تحول سلامت می رویم.
وزیر بهداشت گفت: بیمارستان ها بدهکار هستند و مجبوریم از جاهای دیگر پول تامین کنیم تا بتوانیم بیمارستان ها را سر پا نگه داریم. با این حال این مشکلات باعث نارضایی پزشکان و کادر بیمارستانی می شود.
وی افزود: کسی که خرید خدمت می کند باید اعتبارات را به موقع بپردازد تا این مشکلات به خدمات رسانی بیمارستانها آسیب نزند و البته با صحبت هایی که در دولت انجام شده، قرار است تا دو هفته آینده بدهی فعلی بیمه ها به بیمارستانها پرداخت شود.
طرح تحول سلامت از ۱۵ اردیبهشت سال ۹۳ آغاز شد. در فاز اول این طرح اصلاح خدمات درمانی بیمارستان های دولتی و کاهش سهم پرداختی مردم به زیر شش درصد در این مراکز مد نظر قرار گرفت.
فاز دوم این طرح، افزایش و توسعه خدمات بهداشتی به خصوص در حاشیه شهرها بود. در فاز سوم این طرح کتاب ارزشهای نسبی خدمات سلامت یا تعرفه های پزشکی با رشد متوسط ۱۲۰ درصدی اصلاح شد. فاز چهارم این طرح نیز ایجاد تحول در آموزش پزشکی است که به تازگی آغاز شده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7