نظام سلامت

ماجرای عمل چشم توسط وزیر بهداشت در تریلی

ایازی دقایقی پیش در جمع دانشجویان و نخبگان فرهنگی در چهارمین کنگره ملی فرهنگ و هنر روستا و عشایر در تالار ابن هیثم دانشگاه فرهنگیان مشهد با بیان اینکه مدیریت جهادی دکتر قاضی زاده هاشمی وی را در کارهای مربوط به وزارت بهداشت یاری می رساند گفت: نگاه و مدیریت جهادی وزیر بهداشت و حضور وی در مناطق محروم موجب شد که هاشمی در ایجاد طرح تحول سلامت و پیاده سازی آن موفق باشد.

وی با بیان اینکه در این شرایط و در فضای نخبگان فرهنگی و جهادی تنها به ذکر خاطره ای در خصوص نگاه جهادی هاشمی می پردازم خاطرنشان کرد: روزی دکتر هاشمی از من خواستند تا با وی جهت درمان چشم روستاییان به مناطق روستایی برویم که به اتفاق به روستایی در استان خراسان شمالی عازم شدیم.

قائم مقام وزیر بهداشت ادامه داد: در هنگام رسیدن به این روستا استاندار مهمانسرایی را جهت اقامت وزیر بهداشت مهیا کرده بود اما این در حالی بود که هاشمی تصمیم گرفت در کنار بچه های کمپ سلامت در روستایی در بجنورد اعزام شویم. با هلی کوپتری به منطقه مورد نظر در روستای مانه و سملقان از روستاهای مرزی ایران و ترکمنستان رفتیم و در کنار کمپ بهداشت و سلامت این روستا سکنی گزیدیم. کمپ بهداشت و سلامت متشکل از چهار تریلی بود که در یکی از تریلی ها اتاق عمل چشم در دیگری اتاق عمل دندان در سومین تریلی اتاق ویزیت پزشکان و تریلی چهارم پشتیبانی و سایر اتاق های عمل را در خود جای داده بود. کمپ بهداشت روستا متشکل از این چهار تریلی در مناطق محروم شمال، جنوب و غرب کشور به مدت صد روز به غربالگیری مشکلات چشم دندان و سلامت روستاییان می پردازند. آن شب دکتر قاضی زاده هاشمی به عنوان وزیر بهداشت در کنار بچه های کمپ که متشکل از بهترین پزشکان چشم پزشکی و دندان پزشکی کشور بود به سر برد و در ساختمان ساده این پزشکان مستقر شد. پس از قرائت نماز صبح دکتر هاشمی در تریلی عمل چشم پزشکی جهت انجام عمل چشم برای روستاییان مستقر شد و نقطه قابل توجه بینا شدن بسیاری از روستاییان مبتلا به آب مروارید پس از دو سال بود به نحوی که این روستاییان در استقبال از این حرکت پزشکان کشور و وزیر بهداشت بی نهایت شاد بودند. آنچه برای من دارای اهمیت است نگاه جهادی برخی مسئولان کشور به رفع محرومیت ها در روستاها می باشد آن چنان که می توان گفت موفقیت دکتر قاضی زاده هاشمی در خصوص وزارت بهداشت درمان و علوم پزشکی به این جهت است.

در پایان از دکتر قاضیه زاده هاشمی به عنوان یکی از جهادگران عرصه بهداشت و سلامت در چهارمن کنگره ملی فرهنگ و هنر روستا و عشایر تقدیر به عمل آمد که به دلیل مشغله کاری وی قائم مقام وزارت بهداشت هدیه هاشمی را دریافت کرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

3 نظر برای مطلب "ماجرای عمل چشم توسط وزیر بهداشت در تریلی"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
خوانننده
Guest

سلام
جای آن دارد که همکاران در “صدای پزشکان” Cost-effectiveness analysis و Cost–benefit analysis این نوع فعالیت ها را بررسی و با انتقال بیماران به نزدیکترین شهر مقایسه کنند … در صورت مفید و به صرفه بودن حداقل به تعداد هر استان یک مجموعه تریلی که در یکی از تریلی ها اتاق عمل چشم در دیگری اتاق عمل دندان در سومین تریلی اتاق ویزیت پزشکان و تریلی چهارم پشتیبانی و سایر اتاق های عمل باشد تهیه و به کار گرفته شود… وگرنه این اقدامات بیشتر جنبه نمایشی و با اثر مقطعی و محدود اثر خواهد بود…

منتقد
Guest

این نوع کارها براساس اثربخشی و سودمندی اقتصادی و اصلاح ماندگار سیستم و توسعه پایدار منطقه مورد نظر نیست و اهداف دیگری در پس آن نهفته است… مگر با چند تریلر می توان سیستم بهداشت و درمان کشوری را اصلاح کرد؟
تو مو می بینی من پیچش مو

reader
Guest

زمانی که وزیر برای بازدید از استان محل خدمت ما تشریف آوردن کلیه مهمانسراها و اقامتگاههای دانشگاه از یک ماه قبل غرغ شد و ما که ماهی یک شب مجبور به استفاده از این محلها بودیم آواره شدیم. بگذریم که در همان زمان مشکلات متعددی هم در شبکه بهداشت ما وجود داشت که امید داشتیم با حضور وزیر در استان بهش رسیدگی بشه که امید واهی بود. این کارهای “جهادی” فقط کارهای نمایشی هست و دردی از جامعه دوا نمیکنه.

wpDiscuz
Powered by Themes24x7