دیده بان سلامت

عبور ۱۱ میلیون دختر و پسر از سنین مناسب ازدواج و باروری

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: ۱۱ میلیون دختر و پسر در سنین ازدواج هستند که بخش قابل توجهی از این جمعیت در حال پشت سر گذاشتن سنین مناسب ازدواج و باروری هستند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از مهر، محمد اسماعیل مطلق با بیان این مطلب گفت: سیاست های مقام معظم رهبری که در ۱۴ بند تدوین شده است باید به نحو جدی پیگیری شود .

وی ادامه داد: کاهش سن ازدواج، تربیت نسل کارآمد، اختصاص تسهیلات برای مادر و نوزاد، تحکیم بنیان خانواده و تکمیل مهارت های فرزند پروری باید در برنامه ها گنجانده شود و با ارائه خدمات مشاوره ای و توسعه و تقویت نظام اجتماعی و مراقبت های پزشکی در مسیر سلامت و افزایش باروری حرکت کرد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت تصریح کرد: ارتقاء امیدبه زندگی، تامین سلامت و تغذیه سالم، پیشگیری از آسیب های اجتماعی، اعتیاد، سوانح و آلودگی های زیست محیطی و بیماریها در این سیاست ها پیش بینی شده تا به سلامت جامعه کمک شود.

مطلق افزود: امروزه ثابت شده که کاهش رشد جمیعت یک تهدید جدی برای سلامتی جامعه است و باید با استفاده از ایده های علمی و کارشناسی برای آن چاره اندیشی کرد.

وی به سن ازدواج اشاره کرد و گفت: در سال ۹۰ میزان باروری در کشور ۱.۸ درصد بود و در زمینه ازدواج هم شاهد افزایش این سن بین ۴ تا ۶ سال هستیم که در تهران تا ۱۰ سال هم گزارش شده است.

مطلق یادآورشد: بهترین سن ازدواج ۱۸ تا ۳۵ سال است و هر چقدر سن ازدواج بالا می رود احتمال باروری کم می شود که نگران کننده است.

وی افزود: تا سال ۲۰۵۰ پیش بینی می شود یک چهارم جمعیت کشور وارد مرحله سالمندی شود و اگر امروز به فکر ارتقای نرخ باروری نباشیم فردا دیر است.

مطلق با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱میلیون نفر دختر و پسر در  سنین ازدواج در کشور وجود دارند، گفت: بخش قابل توجهی از این جمعیت در حال پشت سر گذاشتن سنین مناسب ازدواج و باروری هستند.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: روند طلاق در کشور رو به افزایش است، به گونه‌ای که در سال گذشته ۱۶۳ هزار و ۵۷۲ طلاق در کشور به ثبت رسیده که این میزان ۵.۳ درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7