دیده بان سلامت

ابتلای ۵۰۰ هزار نفر به شپش سر در کشور

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه شپش سر در هیچ کشوری به طور کامل قابل ریشه‌کنی نیست گفت: سالانه به طور متوسط ۵۰۰ هزار نفر در کشور به شپش سر مبتلا می‌شوند.

به گزارش صدای پزشکان محمود نبوی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، اظهار داشت: شپش سر در همه جای دنیا وجود دارد و می‌توان گفت: این مساله قابل ریشه‌کنی نیست.

وی با بیان اینکه در سال گذشته حدود ۶ میلیون نفر در آمریکا مبتلا به شپش سر شده‌اند گفت: شپش بدن بر عکس شپش سر قابل ریشه‌کنی است و در اثر اینکه کسی مدت‌ها به حمام نرود و تمهیدات بهداشتی را رعایت نکنند ایجاد شده و قابل انتقال است.

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مواد شوینده برای سر و بدن در حال حاضر به صورت کافی در کشور وجود دارد گفت: در حالت عمومی شپش بدن در ایران نداریم ولی گاهی در مرزهای شرقی که بهداشت عمومی کمتر رعایت می‌شود گزارش شده است، همچنین در میان کارتن‌خواب‌ها احتمال ابتلا به شپش بدن موجود دارد.

نبوی از توزیع رایگان سالانه بیش از ۵۰۰ هزار شامپوی پرمترین در کشور جهت درمان شپش سر خبر داد و گفت: این شامپو به صورت رایگان و از طریق مراقبین بهداشتی به ویژه در مدارس توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه ۴ دهه است مواد شوینده به اندازه کافی برای رعایت بهداشت سر و بدن در کشور وجود دارد گفت: ولی با این وجود نمی‌توان جلوی انتقال تکی شپش را گرفت. مراقبین بهداشت در مدارس همکاری لازم را با ما داشته و در صورت نیاز شامپوی پرمترین برای درمان در اختیار آنها قرار می‌گیرند.

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت عنوان داشت: در مناطقی که سطح بهداشتی بالاتر است احتمال ابتلا به شپش کمتر بوده ولی نمی‌توان گفت که صفر است.

نبوی بیان داشت: شپش سر خطر ابتلا به بیماری خاصی را به همراه ندارد ولی با این وجود باید به حداقل رسیده و اگر مواردی گزارش شد جهت درمان آن اقدام شود.

وی در مورد روش‌های درمان شپش سر گفت: استفاده از شامپوی پرمترین به صورتی که کف آن ۵ دقیقه روی سر باشد سه بار در هفته برای درمان کفایت می‌کند همچنین شانه‌های دندانه‌ریزی که آغشته به محلول سرکه باشند جهت رفع این بیماری توصیه می‌شود.

معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: در بالاترین مناطق از کشور و پیشرفته‌ترین کشورهای جهان شپش وجود دارد و کسی نمی‌تواند ادعای حذف آن را کرده باشد.

وی تصریح کرد: سال پیش ۶ میلیون نفر شپش سر در مدارس در کشور آمریکا گزارش شد که این میزان در ایران سالانه متوسط حدود ۵۰۰ هزار مورد است.

نبوی در پایان خاطر نشان کرد: عمده ابتلاء شپش سر در مدارس کشور بوده همچنین این موارد در پادگان و زندان نیز گزارش شده است.

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7