سیاست گذاری سلامت

بیش از هزار سالمند بالای ۱۰۰ سال در تهران

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت در نشستی خبری به مناسبت روز جهانی سالمند به تشریح وضعیت سالمندان در ایران و برنامه های این وزارتخانه برای سلامت سالمندان پرداخت.

 به گزارش صدای پزشکان به نقل از وب‌دا دکتر پریسا طاهری در نشست خبری که به مناسبت سالروز جهانی سالمند در محل وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: بحث سالمندی موضوع جدیدی نیست ولی تغییرات جهانی ایجاد شده، بحث سالمندی را با چالش روبرو کرده است.

وی با اشاره به آمارهای اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی گفت: در سال ۲۰۱۵، ۹۰۰ میلیون سالمند در جهان زندگی می‌کنند که طبق پیش‌بینی‌ها این آمار تا سال ۲۰۵۰ به ۲ میلیارد نفر خواهد رسید.

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت گفت: تغییرات سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۵۰ نشان از دو برابر شدن آمار سالمندان دارد. در حال حاضر تعداد سالمند از کودکان زیر ۴ سال پیشی گرفته و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۵۰  تعداد سالمندان از افراد زیر ۱۴ سال نیز پیشی خواهد گرفت.

دکتر طاهری اظهار داشت: در حال حاضر از ۹۰۰ میلیون سالمند جهان ۶۰ درصد آنها در کشورهای در حال توسعه و کم‌درآمد مستقر هستند که تا سال ۲۰۵۰ این رقم به ۸۰ درصد می‌رسد.

وی افزود: ‌طبق آمارها در سال ۲۰۲۵ در ایران ۱۰ درصد جمعیت کشور سالمند خواهد شد و تا سال ۲۰۵۰ این رقم به ۲۱٫۷ تا ۲۴ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه امسال بیست و پنجمین سالی است که بهداشت جهانی روز سالمند را گرامی‌ می‌دارد، گفت: در ایران نیز در سال‌های اخیر تلاش شده به موضوع سالمندان توجه بیشتری شود.

وی افزود: براساس مطالعات آماری انجام گرفته در ایران تعداد سالمندان کشور از ۶٫۲ درصد جمعیت در سال ۱۳۳۵ به ۸٫۲ درصد در سال ۹۰ رسیده است. همچنین براساس سرشماری سال ۹۰ از  بیش از ۷۵٫۵ میلیون جمعیت کشور بیش از ۶ میلیون نفر آن سالمند بوده‌اند، همچنین ۴٫۱۷ درصد سالمندان خانم و ۴٫۰۲ درصد آنها مرد هستند. بنابراین جمعیت سالمندی وجه‌ای زنانه پیدا کرده است.

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه افزایش سالمند در کشور چالش نیست بلکه موفقیت بهداشتی به شمار می‌رود، افزود: در صورتی که به مسئله سالمندان توجه نکنیم موضوع تبدیل به چالش خواهد شد، در حال حاضر امید به زندگی در آقایان ۷۲ سال و در خانم‌ها ۷۴ سال است.

گیلان سالمندترین استان و سیستان و بلوچستان جوان‌ترین استان کشور

دکتر طاهری گفت: گیلان سالمندترین استان کشور و سیستان و بلوچستان جوان‌ترین استان به شمار می‌رود. همچنین تهران ۹٫۰۵ درصد سالمند دارد و استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان از همه استان‌ها جوان‌تر و استان‌های گیلان، مرکزی، مازندران، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، همدان، اصفهان، سمنان، تهران، زنجان، اردبیل، کرمانشاه و یزد از سایر استان‌ها سالمندتر هستند.

وی در رابطه با سالمندان پایتخت افزود: تهران بیش از ۱۲ میلیون جمعیت دارد که حدود یک میلیون و ۱۰۲ هزار نفر آن سالمند هستند، همچنین بیش از هزار سالمند بالای ۱۰۰ سال در تهران زندگی می‌کنند.

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت ادامه داد: تقسیم‌بندی سالمندان بر اساس سن، زبان، شرایط بیولوژیک و ساکولوژیک است و وزارت بهداشت چندین برنامه کلان جهت حمایت از سالمندان دارد.

مراقبت ادغام‌یافته مشتمل بر ۱۵ بیماری برای سالمندان

دکتر افزود: وزارت بهداشت موظف به برنامه‌ریزی برای سلامت جسمی و روانی سالمندان است. بر همین اساس برنامه مراقبت ادغام‌یافته مشتمل بر ۱۵ بیماری برای سالمندان از برنامه‌هایی است که مورد توجه قرار گرفته و براساس آن سالمند ابتدا توسط غیر پزشک معاینه و در صورتی که عوامل خطر در آن مشاهده شد به پزشک ارجاع داده می‌شود.

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت گفت: برنامه‌های کلان جهت حمایت از سالمندان براساس طرح نظام سلامت اجرا می‌شود و بیشتر تمرکز در حاشیه شهرها است.

دکتر طاهری:‌ پر فشاری، دیابت، مشکلات بینایی شنوایی، چربی خون، اختلال حافظه، اختلال خواب، افسردگی، واکسیناسیون و سل سالمندان از برنامه‌های یاد شده بررسی می‌شود، گفت: برنامه اصلاح سبک زندگی به شیوه سالم ،همچنین رصد کردن سالمندان جهت جلوگیری از مرگ زودرس از دیگر برنامه‌های وزارت بهداشت به شمار می‌رود.

تدوین سند ملی تحول نظام سلامت و منزلت سالمندان مبتنی بر الگوی ایرانی  اسلامی

وی از تدوین سند ملی تحول نظام سلامت و منزلت سالمندان مبتنی بر الگوی ایرانی ـ اسلامی خبر داد و گفت:‌ این سند در سال ۹۱، ایجاد شده و ویرایش دوم آن در حال نهایی شدن است.

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت آلزایمر را از بیماری‌های دوران سالمندی برشمرد و گفت: فردا روز جهانی آلزایمر است که این روز نزدیک روز سالمندان بوده و لازم است به این مسئله در سالمندان توجه شود.

خانم دکتر طاهری افزود: براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی تا سال ۲۰۱۵، ۴۶٫۸ میلیون نفر آلزایمری روی کره زمین زندگی می‌کنند که این میزان تا سال ۲۰۵۰ به ۱۳۱ میلیون نفر خواهد رسید. براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی در حال حاضر در هر دو تا سه ثانیه یک نفر مبتلا به آلزایمر می‌شوند.

در ایران هر ۷ دقیقه یک نفر مبتلا به اختلال حافظه و شناخت (دمانسی) می‌شود

وی با اشاره به اینکه در ایران هر ۷ دقیقه یک نفر مبتلا به اختلال حافظه و شناخت (دمانسی) می‌شود،  گفت: در حال حاضر ۶۰۰ تا ۶۵۰هزار نفر در کشور دچار مشکل دمانس، که شایع‌ترین آن آلزایمر است هستند.

طاهری خاطر نشان کرد: ابتلا به آلزایمر برای فرد هزینه‌های بالایی به همراه دارد و علاوه بر اینکه شرایط زندگی برای فرد مبتلا مشکل می‌شود خانواده وی نیز با دغدغه‌ای همراه می‌شوند که لازم است توجهات بیشتری در این زمینه انجام گیرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7