نظام سلامت

نظارت بر حوزه درمان با رنگ و بوی غیردولتی

معاون درمان وزارت بهداشت از طراحی سازوکاری جدید برای نظارت بر حوزه درمان به کمک بخش غیردولتی خبر داد و گفت: در صورت تکمیل این برنامه می‌توانیم بخشی از نیازهای نظارتی خود در حوزه نظارت بر درمان را رفع کنیم.

به گزارش صدای پزشکان، دکتر محمد آقاجانی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری ایسنا،درباره برنامه نظارتی جدید وزارت بهداشت در حوزه درمان با بیان اینکه فکر می‌کنیم برای نظارت بر امر درمان خصوصا در بیمارستان‌ها علاوه بر نظارت دولتی، نیازمند جایگاهی غیردولتی نیز هستیم، گفت: به همین جهت در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد یک جایگاه غیردولتی برای نظارت بر درمان هستیم که بتواند با آزادی عمل بیشتری در این حوزه اقدام کند.

آقاجانی افزود: طراحی این برنامه انجام شده و امیدواریم در آینده نزدیک علاوه بر مسیرهای معمولی در حوزه نظارت که در حال حاضر به صورت عادی و سنتی هم از سوی وزارت بهداشت و هم از سوی دانشگاه‌ها طی می‌شود، بتوانیم این جایگاه غیردولتی را هم فعال کنیم تا نظارت‌های ما قدری رنگ و بوی غیردولتی به خود گیرد. البته باید صبر کرد تا این مجموعه آماده شود و بتوانیم آن را به طور کامل ارائه کنیم.

وی ابزار وزارت بهداشت برای نظارت بر درمان را محدود دانست و گفت: دانشگاه‌های ما و وزارت بهداشت برای امر نظارت ابزار محدودی در اختیار دارند. ما در بسیاری از دانشگاه‌ها در حوزه نظارت بر درمان تنها دو تا سه کارشناس داریم که باید بر بیمارستان‌ها، مراکز جراحی، مطب‌ها، آزمایشگاه‌ها و موسسات مختلف پزشکی، تشخیصی و درمانی نظارت کنند؛ این درحالیست که کارشناسان ما منابع مالی و نیروی انسانی کافی برای نظارت این حجم عظیم را در اختیار ندارند.

آقاجانی ادامه داد: بنابراین ما باید از یک سازوکار جدید برای نظارت استفاده کنیم و به همین دلیل دنبال طراحی سازوکاری نظارتی با استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی هستیم که در صورت تکمیل این برنامه می‌توانیم آن را عرضه کنیم تا بتوانیم بخشی از نیازهای نظارتی خود در حوزه نظارت بر درمان با کمک بخش دولتی و با مشارکت ذینفعان بویژه انجمن‌های تخصصی، سازمان‌ها مردم نهاد، سازمان نظام پزشکی و… را رفع کنیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7