اقتصاد سلامت

وزیر بهداشت: سرمایه‌گذاری کمپانی‌های بزرگ دارویی تا آخر سال در ایران

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه در شرایط جدید به جای اینکه واردات افزایش یابد، گفت: واردات گذشته نیز باید به سرمایه‌گذاری در کشور تغییر شکل دهد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت در جریان امضای تفاهم‌نامه با شرکت نوونورودیسک برای احداث کارخانه‌ای جهت تولید انسولین‌های نسل جدید در ایران گفت: بیماری دیابت یک بیماری مهلک محسوب می‌شود که با توجه به کم تحرکی جوامع رو به افزایش است.

وی ادامه داد: در ایران اکنون ۵ میلیون نفر مبتلا به دیابت قطعی هستند و ۵ میلیون نفر نیز استعداد ابتلا به دیابت را دارند.

هاشمی با بیان اینکه در کشورهای عربی آمار ابتلا به دیابت به علت رژیم غذایی و کم تحرکی بیشتر از ایران است گفت: یکی از کمپانی‌هایی که در زمینه دیابت فعالیت‌های خوبی انجام داده همین شرکت نوونورودیسک محسوب می شود که هفتمین کمپانی مطرح دنیا به شمار می‌رود.

در شرایط جدید به جای اینکه واردات افزایش یابد، باید دانش و تکنولوژی به ایران وارد شود

وی خاطر نشان کرد: خوشحالیم که مسئولان این شرکت در ارزیابی‌های خود ایران را انتخاب کرده‌اند چرا که ایران با ثبات‌ترین کشور منطقه و دارای نیروی جوان تحصیل‌ کرده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما در سه دهه گذشته در شرایط تحریم پیشرفت‌های زیادی داریم و نشان دادیم که می‌توانیم محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشیم.

وی به شرایط پسا تحریم اشاره کرد و افزود: در شرایط جدید به جای اینکه واردات افزایش یابد باید شکل واردات گذشته نیز تغییر کند.

هاشمی تاکید کرد: این تغییر شکل در زمینه دارو باید به شکل سرمایه‌گذاری در داخل ایران و انتقال دانش و تکنولوژی به ایران باشد.

وی به بازار وسیع دارو در آفریقا و ۱۵ کشور اطراف ایران اشاره کرد و گفت: با این نگاه چندین کمپانی بزرگ دنیا در دارو و تجهیزات پزشکی قصد دارند تا آخر سال برای سرمایه‌گذاری وارد ایران شوند که اولین آنها همین نوونورودیسک است.

وزیر بهداشت: از رئیس سازمان غذا و دارو درخواست کرد تا نظارت دقیقی بر روی تفاهم‌نامه امضا شده داشته باشد تا کمتر از یک دهه دیگر ایران بازار منطقه را در صادرات انسولین به دست بگیرد.

وی ابراز امیدواری کرد تا دو طرف به تفاهم‌نامه‌های خود پایبند باشند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7