سیاست گذاری سلامت

شرکت های خارجی برای تاسیس پالایشگاه پلاسما اعلام آمادگی کرده اند

مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت :کنسرسیومی از شرکت های خصوصی، دولتی و نیمه دولتی و با سرمایه گذاری شرکت های خارجی تشکیل شده است که آمادگی و علاقمندی خود را برای ورود به ایران در زمینه تاسیس پالایشگاه پلاسما و جمع آوری پلاسما اعلام کرده اند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، روز سه شنبه سازمان انتقال خون علی اکبر پور فتح الله در نشست معاونین سازمان انتقال خون با معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس سازمان غذا و دارو ابراز امیدواری کرد با افزایش ظرفیت تولید پلاسما و پالایشگاه و حمایت سازمان غذا و دارو شاهد باشیم که ایران در آینده بازار تولید داروهای استراتژیک مشتق از پلاسمای خون را در منطقه در دست بگیرد.

وی با بیان این نکته که حضور اهداکنندگان مستمر خون که ضریب سلامت خون در بین آنها ۸ تا ۱۰ برابر بیشتر از اهداکنندگان بار اول است، سلامت خون و فرآورده های خون را تضمین کرده است، گفت: باید بتوانیم از این ظرفیت در تولید فرآورده های سالم مشتق از پلاسمای خون در منطقه به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس سازمان غذا و دارو نیز دراین نشست ابراز امیدواری کرد :این نشست منشا خیر و برکت و آغاز همکاری های بیشتر بین دو سازمان بزرگ تلاشگر در عرصه سلامت باشد.

پایگاه داده مشترک بین سازمان انتقال خون و مراکز خصوصی اهدای پلاسما در آینده نزدیک احداث می شود

رسول دیناروند آمادگی سازمان خود را برای تنظیم و اجرایی کردن تفاهم نامه مشترک با سازمان انتقال خون برای مسایل فنی و نظارت بر فعالیت بخش خصوصی برای جمع آوری پلاسما و تولید فراورده های مشتق از پلاسمای خون را اعلام کرد.

وی با تاکید بر اینکه جمع آوری پلاسما و اهدای خون ارتباط مستقیمی با مسایل اخلاقی و فرهنگی جامعه دارد، افزود: اهداکنندگان خون از متعهد، معتقد ترین، مسوولیت پذیرترین افراد جامعه هستند. 

صدیقه امینی کافی آباد، معاون تضمین کیفیت و کنترل کیفی سازمان انتقال خون دراین نشست ،از راه اندازی پایگاه داده مشترک بین سازمان انتقال خون و مراکز خصوصی اهدای پلاسما در آینده خبر داد .

وی خاطر نشان کرد: اطلاعات داوطلبان اهدای خون و پلاسما در این پایگاه داده ،نگهداری خواهد شد. 

امینی کافی آباد افزود: این اقدام به منظور حفظ سلامت خون و پلاسمای اهدایی انجام خواهد شد تا چنانچه داوطلب اهدای خون، پلاسما یا پلاکت به سازمان انتقال خون یا مراکز خصوصی اهدا مراجعه کرد و بنا به دلایلی از اهدا معاف شد، امکان اهدای خون، پلاسما یا پلاکت در هیچ جای دیگر را نداشته باشد.

بهادر کاظمی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان انتقال خون نیز با تشکر از همکاری های سازمان غذا و دارو با سازمان انتقال خون در خصوص تخصیص اعتبارات در ردیف های کمکی، از دکتر دیناروند خواستار استمرار مساعدت بیشتر به این سازمان شد. 

در این نشست مشترک، مذاکراتی در خصوص نحوه نظارت سازمان غذا و دارو به عنوان ناظر بر تولید دارو و فراورده های بیولوژیک در کشور صورت گرفت.

همچین مقرر شد طی تنظیم تفاهم نامه ای، نیروهای تخصصی و فنی که در زمینه پلاسما فعالیت دارند، زمینه ممیزی از مراکز اهدای خون توسط سازمان غذا و دارو فراهم شود و کارگروه مشترکی برای سیاست گذاری یکسان بین سازمان انتقال خون و سازمان غذا و دارو در زمینه داروهای مشتق از پلاسما و صنعت دارو در کشور تشکیل شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7