سیاست گذاری سلامت

حال نه چندان خوب شاخص های سلامت کشور

دکتر ایرج حریرچی، روز چهارشنبه در دوازدهمین کنگره بین المللی بیهوشی، مراقبت های ویژه و درد افزود: نظام سلامت ما در مقایسه جهانی نیز در اکثر شاخص ها رتبه ۹۴ تا ۱۴۰ را سیر می کند و این مطلوب ملت، جامعه پزشکی و رهبر که سیاست های ابلاغی سلامت را ارایه کرده اند، نیست.
وی تصریح کرد: ما باید رتبه های اول بر اساس چشم انداز ۲۰ ساله کشور در سال ۱۴۰۴ را کسب کنیم اما این سوال مطرح است که چرا نظام سلامت ما به شرایط مطلوب نرسیده است.
حریرچی، گفت: نظام سلامت ما سه هدف افزایش سلامت، محافظت مالی از مردم و پاسخگویی بیشتر و افزایش رضایتمندی مردم را دارد که باید تلاش های جدی برای رساندن به شرایط مطلوب را طی کند.
این مقام مسوول در وزارت بهداشت اظهارداشت: نظام سلامت ما ایراد دارد. کل نظام سلامت ما یک وسیله است و هدف نیست و هدف اصلی ما تامین سلامت مردم است ؛ به رغم تلاش های دانشگاه های علوم پزشکی کشور ، نظام سلامت با مشکلاتی مواجه است.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: در کل دنیا ۱۸.۹ درصد پرداختی از جیب مردم برای ارایه خدمات بهداشتی درمانی است اما در منطقه ۳۶ درصد و در کشور ما ۶۰ درصد بوده است و اینکه خانوارهایی به خاطر پرداخت زیاد ازجیب برای درمان به زیر خط فقر کشیده شده اند.
حریرچی، ادامه داد: با اجرای طرح تحول سلامت بخش عمده ای از این مشکلات رفع شده است که امیدواریم با تلاش همه دستگاه های اجرایی متولی امر سلامت بسیاری از این مشکلات حل شود.
وی گفت : ما طی دو سال گذشته با اجرای طرح تحول سلامت که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است، سعی کرده ایم این نقیصه ها را رفع کنیم.
حریرچی در ادامه به نقش متخصصان بیهوشی در کشور اشاره کرد و گفت: متخصصان بیهوشی در ارتقای کیفیت خدمات بهداشتی و درمانی به ویژه کاهش مرگ و میر تلاش جدی داشتند که این خدمات بسیار ارزنده است؛ ضمن اینکه پاکدستی که اکثر همکاران بیهوشی ما دارند نیز قابل تقدیر است.
حریرچی به اقدامات انجام شده در کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات اشاره کرد و گفت: اقدامات بزرگی انجام شده است و اشتراک میزان K جراحی و بیهوشی در قیمت که قرار بود سال ها انجام شود، در این کتاب اصلاح شد که امیدواریم با همکاری سازمان نظام پزشکی و دیگر سازمان های مربوطه این اصلاح تعرفه ها را به اصلاح سالانه تبدیل کنیم.
قائم مقام وزیر بهداشت، تعرفه را یک ابزار سیاستگذاری عنوان کرد و گفت: قانون گذار تشخیص می دهد سپس تعرفه را بالا می برد. به عنوان مثال اگر بخواهد میزان زایمان طبیعی را بالا ببرد، تعرفه آن را بالا می برد و این یک اصل سیاستگذاری است.
دوازدهمین کنگره بین المللی بیهوشی، مراقبت های ویژه و درد که امروز در پژوهشگاه نیرو آغاز به کار کرد تا سه روز به کار خود ادامه می دهد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7