دیده بان سلامت

در اثر اجرای طرح تحول سلامت: کاهش ۲۵ درصدی پرداختی از جیب مردم / رضایت ۷۵ درصدی پزشکان

به گزارش صدای پزشکان، سیدرضا مجدزاده امروز در نشست خبری اعلام آخرین وضعیت اجرای طرح تحول نظام سلامت و برگزاری همایش نقد عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت گزارشی از بررسی های آماری و پژوهشی انجام شده توسط این موسسه ارائه داد. دکتر مجدزاده از اساتید بنام دانشگاه علوم پزشکی تهران و از پژوهشگران شناخته شده دانشکده بهداشت این دانشگاه می باشد. با توجه به سابقه فعالیتهای علمی ایشان در این زمینه، می توان با اطمینان زیادی، برای بررسی نتایج طرح تحول سلامت به گزارش ایشان استناد کرد. بر اساس این گزارش، با همه بحثها واختلاف نظرهایی که در مورد نتایج این طرح در رسانه ها مطرح شده بود، به نظر می رسد علاوه بر بیماران، اکثریت پزشکان و حتی پرستاران با اجرای این طرح موافق هستند.

مجدزاده گفت: با همکاری مرکز ملی آمار، قرار است نتایج پژوهشی در زمینه بهره‌مندی ۲۲ هزار خانوار ایرانی از طرح تحول سلامت ابتدای سال آینده اعلام شود، این پژوهش گزارشی از خدمات سرپایی، بستری، هزینه‌های مردم، میزان استفاده از آنها از پزشک خانواده، میزان ارجاع، دلایل عدم مراجعه بیماران و نحوه دریافت و کیفیت خدمات خواهد بود.

وی افزود: همچنین مطالعه شاخص‌های جمعیت و سلامت بر روی ۳۵ هزار خانوار ایرانی مطالعه دیگری است که در اردیبهشت انجام می‌شود. مطالعه عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر نیز در فاز بعدی انجام خواهد شد.

رئیس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت با اشاره به آغاز طرح تحول سلامت از ۱۸ خرداد امسال گفت: اولین گزارش از دیده بانی این طرح در تابستان انجام شد، گزارش بعدی در پاییز و گزارش سوم، اردیبهشت‌ماه ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: این ارزیابی ۱۵۳۰ بیمار را شامل می‌شود، در اولین بررسی، نتایج مطالعه رضایت‌سنجی بیماران نشان می‌دهد که ۳۰ درصد رضایت کامل و ۴۰ درصد رضایت نسبی دارند و به طورکلی ۷۳ درصد از خدمات بستری، بیماران رضایت داشتند.

مجدزاده ادامه داد: بیشترین نارضایی از خدمات مدیریت شکایات ۶۰ درصد و خدمات ترخیص ۴۴ درصد بوده و بیشترین سهم رضایت را از پزشکان داشته‌اند به طوری که نارضایتی آنها ۹ درصد بوده است. رضایتمندی کامل از خدمات محیط فیزیکی نیز ۱۱ درصد بوده است.

رئیس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت نتایج رضایت‌سنجی را در پاییز از بین بیمارستان‌های دولتی این گونه اعلام کرد که کمترین نارضایتی با ۶ درصد از رفتار پزشکان و بیشترین نارضایی در مورد تسهیلات و امکانات همراه بیمار با ۲۲ درصد بوده است.

وی تصریح کرد: رضایت از خدمات بستی ۸۸ درصد، رضایت از تیم درمان ۹۰ درصد، نارضایتی از فرانشیز پرداختی ۸ درصد و کیفیت غذا ۱۹ درصد گزارش شده است. * دریافت دارو و تجهیزات پزشکی در زنجیره بیمارستان مجدزاده گفت: دریافت دارو، تجهیزات پزشکی، آزمایش تشخیصی و تصویربرداری که باید در بیمارستان انجام می‌شده، از حجم نمونه ۵۱۶ نفر نشان می‌دهد که در زمینه دارو در تابستان ۹٫۸ و در پاییز ۴٫۱ در تجهیزات پزشکی تابستان ۳٫۲ و پاییز ۱ آزمایش در فصل تابستان ۶٫۱ و در پاییز ۱٫۵ درصد و در تصویربرداری در تابستان ۷٫۸ و در پاییز ۴ درصد ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان انجام شده است. * میزان تمایل پزشکان برای ماندگاری در مناطق محروم وی در مورد طرح ماندگاری پزشکان در مناطق محروم و میزان تمایل آنها برای ماندگاری گفت: این میزان تمایل برای ادامه فعالیت باید تا پایان طرح سنجیده شود، با این وجود، ۲۳ درصد از پزشکان هرگز حاضر نبوده‌اند که در مناطق بمانند که در فصل پاییز ۲۳٫۸ درصد شده است و آنهایی که تمایل به ماندگاری داشته‌اند، در تابستان ۱۸ درصد و در پاییز ۳۶٫۶ درصد را نشان می‌دهد. * میزان تمایل پزشکان و پرستاران به ماندگاری در محل کار کنونی رئیس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت افزود: پزشکان وزارت بهداشت در تابستانی که ارزیابی شد ۹۱ درصد رضایت دارند که تا سال آینده در محل کار کنونی خود مشغول به کار باشند، سایر پزشکان ۸۱ درصد، پرستاران وزارت بهداشت ۷۶ درصد و سایر پرستاران ۷۷ درصد بوده است. وی افزود: این شاخص در پاییز با تغییراتی همراه بوده به طوری که پزشکان وزارت بهداشت ۹۰ درصد، سایر پزشکان ۹۴ درصد، پرستاران وزارت بهداشت ۹۲ درصد و سایر پرستاران ۷۰ درصد تمایل به ماندگاری در محل کار فعلی را داشتند.
مجدزاده گفت: با اجرای کتاب ارزشگذاری نسبیخدمات در پاییز پزشکان وزارت بهداشت ۵۳ درصد، سایر پزشکان ۵۱ درصد و پرستاران وزارت بهداشت ۹ درصد از افزایش تعرفه‌ها رضایت داشته‌اند، اما برای سایر پرستاران چون افزایشی حاصل نشده، آماری به دست نیامده است.
وی ادامه داد: پزشکان وزارت بهداشت با ۷۶ درصد، سایر پزشکان ۷۵ درصد، پرستاران وزارت بهداشت ۶۵ درصد و سایر پرستاران با ۸۱ درصد موافقت خود را با اجرای طرح تحول سلامت اعلام کردند.
مجدزاده با تأکید بر اینکه اجرای عدالت در سلامت از اهداف مهم این طرح است، گفت: اندازه‌گیری پرداخت نقدی غیررسمی بیماران سخت است، چون زمانی که از مردم سؤال می‌کردیم که چه میزان به صورت غیررسمی پرداخت کرده‌اند، از آن اطلاعی نداشتند. وی ادامه داد: بنابراین نمی‌توانیم بگوییم پرداخت غیررسمی صفر بوده، اما کسی هم گزارش نداده که خارج از صورتحساب پرداختی داشته است.
رئیس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت ادامه داد: براساس داهای به دست آمده، در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، در مناطق شهری و روستایی پرداختی مردم از جیب به طور میانگین بیش از ۲۵ درصد کاهش یافته است.
مجدزاده گفت: درصد خانوارهایی که دچار هزینه‌های کمرشکن یا فقرزا در جریان طرح تحول نظام سلامت شده‌اند محاسبه شده است، اما اکنون نمی‌توانیم این میزان را اعلام کنیم و ابتدای سال، گزارش ملی آن داده می‌شود.
رئیس مؤسسه ملی تحقیقات سلامت گفت: در همین راستا و هم‌زمان با سالگرد اجرای طرح تحول نظام سلامت در ۱۵ اردیبهشت‌ سال آینده، همایش ملی نقد حوزه سلامت برگزار می‌شود. این نقد شامل عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت است. وی ادامه داد: محورهای همایش، نقد بر روی سه فاز اجرای طرح تحول سلامت است که شامل هم‌راستا بودن برنامه‌ها با سیاست‌های کلان سلامت، چالش‌ها و دستاوردهای طرح تحول، چالش‌ها و دستاوردها در حوزه عملکردی وزارت بهداشت، ارزیابی همکاری‌های بین بخشی و جلب مشارکت‌های مردمی و شفافیت و پاسخگویی وزارت بهداشت است. مجدزاده گفت: بحث عدالت در سلامت با محوریت حفاظت مالی از بیماران، در دو موضوع پوشش همگانی بیمه و افزایش سهم سلامت در بودجه عمومی از دیگر موضوعات مورد بحث خواهد بود. وی گفت: کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه سلامت می‌توانند با مراجعه به سایت: www.healthgov11.ir مراجعه کرده و مهلت ارسال مقالات آنها تا ۲۰ اسفند خواهد بود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7