سیاست گذاری سلامت

توضیحات مدیر کل نظارت داروی وزارت بهداشت درباره کمبود سلسپت

به گزارش صدای پزشکان به نقل از تسنیم، مهدی پیرصالحی مدیر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو اظهار کرد: مطالبی که در مورد “سلسپت” (مهمترین داروی بیماران پیوندی کشور) مطرح می‌شود تبلیغات منفی ای است که عده‌ای برای حمایت از این برند انجام می‌دهند.

وی گفت: سلسپت دارویی است که در ایران تولید می‌شد مورد حمایت سازمان غذا و دارو بوده است و از زمانی که تولید این دارو در ایران متوقف شد وارداتش آغاز شد و همانند داروهای وارداتی دیگر مشمول محدودیت شد لذا با توجه به وجود برندهای دیگر در بازار دارویی داخلی هیچگونه نگرانی کمبود در این خصوص وجود ندارد پس وقتی می‌شود از داروهای برند دیگر نیز استفاده شود نیازی به ورود در بحث تجاری شرکت‌ها وجود ندارد.

پیرصالحی اظهار داشت: داروی “سلسپت” ممنوعیت واردات ندارد اما به دلیل اینکه از تولید به سمت واردات سوق یافته است دچار محدودیت‌هایی شده است هم اکنون نیز سازمان غذا و دارو با توجه به حجم بازار مقداری از بازار را در اختیار “سلسپت” قرار داده است.

وی گفت: امیدواریم با عنایت به تلاش‌های صورت گرفته ظرف چند ماه آینده فعالیت‌های تولید در داخل کشور و در بسته بندی اولیه شروع شود تا پیرو آن بتوانیم محدودیت‌ها را رفع کنیم.

مدیر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو افزود: اگر بخواهم با بیماران نیز صحبتی داشته باشم به ضرس قاطع به آنها می‌گویم که داروهای موجود در بازار نیاز آنها را برطرف می کند، زیرا هم از نظر بالینی آزمایش پس دادند و هم پزشکان زیادی  رضایت کامل از آنها دارند ضمن اینکه هیچ گزارشی نیز از عوارض و عدم کارایی این قبیل دارو‌ها به سازمان غذا و دارو ارسال نشده است که موجبات نگرانی را فراهم کند.

پیرصالحی عنوان کرد: اگر گزارشی نیز در فرم های زردی که در اختیار پزشکان قرار دارد ارسال شود در کمیته ADR که عوارض جانبی دارو ها را بررسی می‌کند مطرح شده و آزمایش‌های لازم از لحاظ تاثیر گذاری بر آنها انجام می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هر دارویی که کیفیت لازم و تاثیر گذاری خوبی نداشته باشد قطعاً وارد بازار نمی‌شود و اگر هم در بازار باشد مانند سایر نقاط جهان فراخوان ریکال صورت می‌پذیرد و موارد مشکوک سریعاً جمع آوری می‌شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7