دیده بان سلامت

روند نزولی تجویز و مصرف دگزامتازون در کشور

دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو سازمان غذا و دارو، از روند نزولی تجویز و مصرف دگزامتازون و همچنین ابتلا به پوکی استخوان در صورت عدم مصرف منطقی آن خبر داد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا از سازمان غذا و دارو، فاطمه سلیمانی افزود: با توجه به اینکه دگزامتازون از جمله بالاترین داروهای تجویزی در نسخ بیمه پزشکان عمومی است، آموزش های زیادی برای افزایش آگاهی و دانش بیماران و مصرف کنندگان بویژه در خصوص اثرات این دارو به دانشگاه های علوم پزشکی ارائه شده است.
وی با اشاره به روند کاهش تجویز دگزامتازون در سال های اخیر تصریح کرد: با این وجود، میزان تجویز این دارو همچنان بالا است.
سلیمانی خاطرنشان کرد: دگزامتازون و بطور کلی کورتون ها موجب بروز پوکی استخوان می شوند. بیمارانی هم که بنا به ضرورت بیماری، داروی کورتونی مصرف می کنند باید آگاه باشد که خطرات این داروها بیش از فواید آنها است.
دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو سازمان غذا و دارو گفت: البته اگر بنا به تجویز پزشک هم نیاز به مصرف داروهای کورتونی بود باید آن را مصرف کرد زیرا مصرف کمتر از حد مجاز آن نیز برای بیمار عوارض دارد.
سلیمانی افزود: اغلب تجویز و مصرف دگزامتازون در اندیکاسیون(مورد مصرف دارو) مرتبط نیست به آن معنا که در برخی موارد حتی برای سرماخوردگی و بیماری های ویروسی نیز دگرامتازون تجویز می شود، در حالیکه ضرورتی برای آن وجود ندارد.
وی یادآور شد: در اغلب کشورها بویژه اروپایی اگر برای بیمار ضرورت تزریق دارویی وجود داشته باشد این عمل حتما باید در یک درمانگاه، کلینیک یا بیمارستان انجام شود در صورتیکه در ایران در داروخانه های شهر، داروی تزریقی، تجویز، ارائه و مصرف می شود که این مساله ایرادی بزرگ تلقی می شود.
به گفته سلیمانی، طبق آمار موجود در کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو، میزان تجویز داروهای ورتیکواستروییدها(داروهای قوی برای حفظ ایمنی بدن) حدود ۲۵ درصد است و دگزامتازون حدود ۱۴ درصد نسخ بیمه پزشکان عمومی را به خود اختصاص می دهد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7