دانشجویان

وزیر بهداشت: هیچ کشور پیشرفته‌ای در دنیا به معادن نفت و گاز خود افتخار نمی‌کند

وزیر بهداشت در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن ترغیب دانشجویان با کسب دانش و مهارت تاکید کرد: دانشجویان باید از پیشرفت های روزافزون رشته خود مطلع باشند.

 به گزارش صدای پزشکان به نقل از پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی «وب‌دا»؛ دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم بازگشایی آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ضمن بیان مطلب فوق افزود: همانگونه که در اوایل اسلام شاهد جهل عده‌ای بودیم در حال حاضر نیز کسانی در لباس دین و در قالب گروهک‌هایی مانند القاعده و داعش تلاش دارند تا چهره اسلام را در دنیا خراب کنند.

وی خطاب به دانشجویان گفت: شما در گذشته دانش‌آموز بودید و به شما آموختن را یاد می‌دادند اما از امروز باید جستجوگر و جوینده دانش باشید و در رشته تحصیلی خود عمیق شوید و از پیشرفت‌های روزافزون رشته خود باخبر باشید.

دکتر هاشمی فضای حاضر دانشگاه‌ها را در مقایسه با گذشته متفاوت دانسته و گفت: تمامی شما دانشجویان با همت خدا و توانایی‌های خود فارغ‌التحصیل می‌شوید اما اینکه به گونه‌ای باشید که کشور، بشریت، مردم دنیا و خانواده‌هایتان نیز به وجودتان افتخار کنند و نام نیکی از شما باقی بماند، به خودتان بستگی دارد.

وزیر بهداشت افزود: به شما توصیه می‌کنم که در انتخاب مسیر و همچنین دوست خود نهایت دقت را داشته باشید و راه را گم نکنید، از طرفی هیچ وظیفه‌ای برای شما مهمتر از کسب دانش و مهارت نیست.

دکتر هاشمی ادامه داد: در حال حاضر کشور به افراد دانشمند و فناور نیاز دارد چرا که هیچ کشور پیشرفته‌ای در دنیا به معادن نفت و گاز خود افتخار نمی‌کند بلکه به جوانان، دانشمندان و فناورانی که موجب خلق ثروت می‌شوند افتخار می‌کند و شاهدیم که کشورهایی که در حال حاضر در دنیا قدرت زیادی دارند دارای افراد دانشمند هستند به گونه‌ای که دیگر کشورها محتاج آنها هستند.

دکتر هاشمی همچنین با اشاره به هفته دفاع مقدس افزود: هر ایرانی نسبت به کشور، ملت، باورهای دینی و اعتقادات خود تعصب دارد و در زمان جنگ تحمیلی شاهد بودیم که تعداد زیادی از شهدا از دانشجویان دانشگاه‌های کشور و به ویژه دانشگاه شهید بهشتی بودند که در آن زمان احساس وظیفه کردند و تکلیف خود را به کشور ادا کردند.

وزیر بهداشت همچنین در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تاکید بر لزوم استفاده حداکثری از زمان دوران دانشجویی گفت: امروز دیگر بر نمی‌گردد و به همین راحتی یک روز از عمر شما و دوران تحصیلی‌تان گذشت بنابراین به شما توصیه می‌کنم که حتماً از این فرصت برگشت‌ناپذیر نهایت استفاده را داشته باشید.

وزیر بهداشت افزود: دوران دانشجویی همانند عمر هر انسان به سرعت می‌گذرد اما مهم این است که گرفتار لذت‌های مقطعی نشوید و همواره واقعیت را از سراب تشخیص دهید و به نکاتی توجه داشته باشید که شخصیت شما را ریشه‌دار کند.

وی تصریح کرد: لازم است تا از چهره‌های ماندگار و بزرگ موجود در دانشگاه الگوبرداری کنید. چرا که دانشگاه برای تحصیل شما زحمات زیادی متحمل شده است.

دکتر هاشمی تأکید کرد: شما دانشجویان در رشته‌ای تحصیل خواهید کرد که اگر مردم را دوست نداشته باشید نمی‌توانید موفق باشید و اگر بخواهید مورد احترام و خدمتگذار باشید باید همواره به مردم عشق بورزید چرا که تنها چیزی که از انسان باقی می‌ماند عمل صالح و نیکی در حق دیگران است.

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم پرهیز از غرور در بین دانشجویان گفت: مدتی پیش از دانشمندی تقدیر کردیم که با داشتن ۴۷ سال سن دارای یک هزار و سیصد مقاله ISI ، حدود هزار اختراع و ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان بود و در دانشگاه MIT امریکا مشغول به فعالیت بود اما نکته جالب این بود که وی فردی متواضع و فروتن بود و گرفتار امور دنیوی نشده بود و ظاهری ساده داشت، اما ثروت آن فرد در ذهنش بود.

دکتر هاشمی با اشاره به مزین بودن این دانشگاه به نام شهید بهشتی گفت: این عالم بزرگوار کسی است که زندگی خود را فدای مردم کرد و همواره اعتقاد داشت که تشنه قدرت نیست بلکه شیفته خدمت به مردم است و لازم است که همه ما از این اعتقاد ارزشمند الگوبرداری کنیم.

وزیر بهداشت افزود: دوست داشتم با توجه به شروع سال تحصیلی جدید و تقارن آن با دو عید بزرگ مسلمانان  در شرایط دیگری در خدمت شما دانشجویان باشم اما فکر هموطنان حجاجی که به قصد زیارت وطن را ترک کرده بودند از خاطر ما فراموش نمی‌شود و امیدوارم در جوار حضرت حق آرامش داشته باشند و خداوند نیز به خانواده آنها صبر عاجل عنایت فرماید.

وی با اشاره به تجربه سال ۶۶ که تعداد زیادی از هموطنانمان در مکه به شهادت رسیدند افزود: حوادث حج امسال به گونه‌ای بود که در مجموع حدود ۷۰ هزار ایرانی را داغدار و گرفتار کرد و امیدوارم در مدت زمان باقی مانده حج مشکلی پیش نیاید تا حجاج به سلامت باز گردند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7