سیاست گذاری سلامت

راه اندازی داروخانه‌های جدید برای ارائه داروهای کمیاب/ مشکلات داروخانه ۱۳ آبان برطرف می‌شود

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه مشکلات داروخانه ۱۳ آبان به زودی برطرف می‌شود، گفت: تعداد داروخانه‌‌هایی که داروهای تخصصی و کمیاب ارائه می‌دهند، افزایش می‌یابد.

به گزارشصدای پزشکان به نقل از فارس، ایرج حریرچی اظهارداشت: داروخانه ۱۳ آبان و مجموعه شعب این داروخانه کار عظیمی را در تامین داروی بیماران سرپایی و خصوصاً داروهای کمیاب انجام می‌دهند.

وی با بیان این که داروخانه ۱۳ آبان سالانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار مورد برای افراد نسخه و داروی سرپایی تهیه می‌کند، گفت: خوشبختانه این داروخانه توانسته است با فعالیت‌های خود، کمبودهای دارویی در داروخانه‌های دیگر را نیز تامین کند و خدمات دارویی بهتری را به هموطنان ارائه دهد.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان این که داروخانه ۱۳ آبان نیز مانند سایر مجموعه‌های خدمت‌رسانی دارای مشکلاتی است، گفت: بخشی از مشکلات داروخانه ۱۳ آبان مربوط به حجم بالای مراجعین است و با توجه به این که خدمات مطلوبی در این داروخانه به مردم ارائه می‌شود، تعداد مراجعین این داروخانه نیز زیاد است.

حریرچی یکی دیگر از مشکلات داروخانه ۱۳ آبان را مربوط به فضای فیزیکی ساختمان و امکانات این داروخانه عنوان کرد و گفت: با وجودی که در سال ۸۹ در مجاور داروخانه ۱۳ آبان ساختمانی ۳ هزار متری خریداری شده است اما متاسفانه به دلیل مدعی خصوصی، هنوز این ساختمان تحویل داروخانه نشده است.

وی افزود: البته این موضوع در حال حاضر مراحل قانونی خود را طی کرده است و در آینده نزدیک این ساختمان و نیز فضاهای فیزیکی دیگری نیز که در حال خرید آن هستند، به مجموعه داروخانه ۱۳ آبان اضافه خواهد شد.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان این که یکی دیگر از مشکلات داروخانه ۱۳ آبان از طریق سازمان‌های بیمه‌گر به این مجموعه تحمیل می‌شود، گفت: به طور متوسط تحویل نسخه دارو حداکثر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان می‌برد اما گاهی اوقات تائید بیمه، بیش از ۲ ساعت طول می‌کشد که مراجعه‌کنندگان دلیل این تاخیر را مربوط به داروخانه تصور می‌کنند که برای این مشکل نیز تمهیداتی اندیشیده شده است.

به طور متوسط تحویل نسخه دارو حداکثر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان می‌برد اما گاهی اوقات تائید بیمه، بیش از ۲ ساعت طول می‌کشد که مراجعه‌کنندگان دلیل این تاخیر را مربوط به داروخانه تصور می‌کنند که برای این مشکل نیز تمهیداتی اندیشیده شده است.

حریرچی گفت: راه حل‌های کوتاه مدت و میان مدتی برای رفع مشکلات داروخانه ۱۳ آبان پیش‌بینی شده است که برخی از راه‌حل‌های کوتاه مدت اعمال شده است. وی گفت: مشکلات مربوط به ارتباط با بیمه‌ها و نیز کمبود فضای فیزیکی نیز در میان مدت رفع خواهد شد که برای رفع مشکلات مربوط به بیمه‌ها نیز بیمه‌ها قول  همکاری داده اند.

وی افزود: داروخانه ۱۳ آبان نیز برنامه‌ها و پیشنهادات جدیدی را به منظور ارائه خدمات بهتر دارویی به بیماران و نیز جلوگیری از ازدحام بیشتر مراجعین ارائه داده است که براساس آن داروی بیماران خاصی که به مدت طولانی دارو دریافت می‌کنند، در منزل تحویل آنها می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: سازمان غذا و دارو نیز در همین راستا تعدادی داروخانه جدید را که اسامی آن فردا اعلام خواهد شد معرفی خواهد کرد که این داروخانه‌ها به داروخانه‌هایی که داروهای تخصصی و کمیاب ارائه می‌دهند، افزوده خواهد شد و به این ترتیب از بار مراجعات داروخانه ۱۳ آبان کاسته می‌شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7