دیده بان سلامت

مصاحبه اختصاصی با پزشک پایگاه بهداشت مراقبت مرزی فرودگاه امام خمینی

در پی فاجعه منا و از سوی دیگر شیوع کرونا ویروس در عربستان، وزارت بهداشت از تمهیدات برای رسیدگی به زائران در ورود به ایران خبر داد. در این مورد با آقای دکتر مهریار جعفری، پزشک پایگاه بهداشت مراقبت مرزی گفتگویی انجام دادیم.

۱٫سلام آقای دکتر، ممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید، ابتدا خواهش می کنم در مورد مسئولیت خودتان در فرودگاه امام خمینی بفرمائید؟

سلام ضمن تشکر از شما و همکاران شما. من پزشک پایگاه بهداشت مراقبت مرزی فرودگاه امام خمینی هستم. به زبان ساده می شود گفت که ما مراقب هستیم کسی مریض نرود و مریض هم نیاید مسولیت من و همکارانم تضمین سلامت مسافران و محموله هایی هست که از طریق مرز هوایی فرودگاه امام خمینی  عبور می کنند. فرودگاه امام خمینی مهمترین و پرتردد ترین نقطه مرزی ایران به حساب می آید.

اما این ساده ترین تعریفی بود که از فعالیت ما می شد ارایه کرد. فعالیت ما به مثال سدی است که مانع از ورود بیماری ها و ویروس های بیگانه به ایران می شود. شاید بتوان گفت کاری که پلیس گذرنامه برای مسافران انجام می دهد ما برای ویروس ها و بیماری ها انجام می دهیم. ضمن اینکه حوزه فعالیت ما تنها به امر مراقبت محدود نمی شود و عمده کارما در راستای آموزش مسافران و پیشگیری از بیمار شدن آنها انجام می گردد چرا که در نهایت سلامت هرکدام از ما در گرو سلامت آنها است.

۲٫چه تمهیداتی برای ورود زائران در نظر گرفته شده و آیا تمام زائران مورد ارزیابی از نظر کرونا ویروس قرار می گیرند؟

زائران ایرانی این گونه نیست که در بدو ورود اولین باری باشد که با ما مواجه می شوند. پروژه حج پروژه ای است که هر ساله با حداکثر توان و به کارگیری ۱۰۰ درصدی منابع مالی و انسانی انجام می شود. مدیران کاروان ها در جلسات آموزشی پیش از اعزام توسط همکاران ما آموزش دیده اند و همچنین تک تک کاروان ها پیش از پرواز در محل ترمینال حجاج توسط من و همکارانم آموزش مستقیم چهره به چهره گرفته اند و راه های اصولی پیشگیری از بیماری و اقداماتی که در صورت شک به بیماری می بایست انجام گیرد را آموخته اند. ضمن اینکه همکاران من در هر کاروان ۲ نفر را به عنوان رابطین بهداشتی انتخاب کرده اند و آموزش داده اند تا در طول سفر نماینده ما در کاروان باشند و امور بهداشتی را انجام دهند. در میان اعضای کاروان ها فرم های خود اظهاری توزیع شده است تا در صورتی که شخصی دچار هر گونه علامتی شد از طریق این فرم ها به اطلاع ما برسد که این بخش Active بیماریابی ماست. اما ما همچنین با اندازه گیری علایم حیاتی به خصوص درجه حرارت مسافرین ورودی به وسیله دستگاه های دیجیتال به صورت Passive هم بیماریابی را انجام می دهیم. در صورتی که درمیان مسافران مورد مشکوکی پیدا شود به پزشک پایگاه که در پای پرواز و به صورت شبانه روزی حاضر است بلافاصله ارجاع می گردد و موارد مشکوک بر اساس معاینه پزشک به دو گروه ILI و SARI تقسیم می گردند. موارد ILI ترخیص می شوند ولی به صورت تلفنی و روزانه توسط مراکز بهداشتی محل زندگیشان مانیتور و پیگیری می شوند. اما موارد SARI به صورت فوری و ضمن رعایت نهایت اصول بهداشتی و پیشگیرانه محتاطانه به بیمارستانی که توسط وزارت بهداشت به منظور پذیرش موارد احتمالی تجهیز شده اعزام می گردند.

photo_2015-09-30_19-22-17

تیم های کنترل عفونت در باند فرودگاه امام خمینی

۳٫تصاویری از فرودگاه امام منتشر شده که از حضور تیم های کنترل عفونت در باند فرودگاه خبر می دهد، آیا این تیم ها بیماران را از قبل شناسایی کرده اند؟

تصویری که می فرمایید مربوط به انتقال مجروحین مربوط به واقعه منا می باشد که به ایران به منظور ادامه درمان منتقل شده اند و علت رعایت اصول پیشگیری از بیماری این است که با توجه به بستری بودن این مجروحان در مجاورت احتمالی موارد مشکوک به کروناویروس باید محافظت از انتقال و جلوگیری از شیوع این بیماری انجام شود.

۴٫ممنون،  توصیه ای برای همکاران پزشک خودتان در این زمینه دارید؟

در نهایت به همه دوستان و همکاران عزیز این اطمینان خاطر را می دهم که من و همکارانم به طور جدی و با تمام توان در حال مراقبت و حفاظت از مرزهای بهداشتی کشور هستیم و خوشبختانه هم تا به اینجای کار در ایفای وظایفمان موفق بوده ایم و به یاری حضرت حق امید داریم که بتوانیم از این بحران سربلند بیرون بیاییم اما دو خواسته مهم هست که از دوستان دارم. اول اینکه با توجه به حساسیت فراوان مردم در این مورد و بار روانی اجتماعی و سیاسی این موضوع خواهشمند هستم که تا جایی که امکان دارد از ایجاد اضطراب جمعی در جامعه و دامن زنی و بیان شایعات بی معنی جلوگیری کنند و با آگاه سازی مردم به آنها اطمینان خاطر بدهند ضمن اینکه از آنها بخواهند که در عین آرامش هوشیار باشند و در برخورد با افراد بیمار خصوصا در صورت داشتن سابقه مسافرت اخیر محتاط باشند. خواسته دوم هم اینکه حداقل تا ۱۰ روز پس از پایان بازگشت حجاج در برخورد با بیمارانی که با علایم تنفسی مراجعه می کنند دقت داشته باشند وضمن آگاه بودن از علایم بیماری MERS با گرفتن یک تاریخچه دقیق و معااینه کامل از مبتلا نبودن بیمار به این بیماری اطمینان حاصل کنند و همواره در تعامل سازنده و کافی با مراکز بهداشتی درمانی محل طبابت خود باشند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7