سیاست گذاری سلامت

تدوین برنامه‌های ملی برای چهار بیماری سکته‌های قلبی، مغزی، سرطان و حوادث ترافیکی

به گزارش صدای پزشکان به نقل از آنا، معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تدوین برنامه‌های ملی برای چهار بیماری سکته‌های قلبی، مغزی، سرطان و حوادث ترافیکی خبر داد.

  محمد آقاجانی در نشست کمیته پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر و عوامل خطر، گفت: برنامه ملی آمایش سرزمین سرطان در سه سطح طی یک دوره یک‌ساله در حوزه معاونت درمان طراحی و نهایی شده است، به گونه‌ای که اکنون می‌دانیم در هر نقطه‌ای از کشور برای پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان چه امکاناتی در دسترس است و یا چه کاستی‌هایی داریم.

وی با بیان اینکه تشخیص و درمان به موقع بیماری‌ها را سطحی از پیشگیری ابتلا به بیماری‌های دیگر بیان کرد و گفت: درمان چاقی باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری دیابت می‌شود و به نوعی درمان به موقع دیابت سطحی از پیشگیری محسوب می‌شود.

معاون درمان وزیر بهداشت با تاکید بر نقش خدمات درمانی و تشخیصی و گروه‌های پزشکی در درمان بیماری‌ها افزود: تنها با آموزش‌های عمومی نمی‌توانیم ادعا کنیم که برنامه جامعی برای این بیماری‌ها داریم.

۷۵ درصد علت مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی و سرطان

آقاجانی با بیان اینکه ۷۵ درصد علت مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی و سرطان است، افزود: بیشترین علت مرگ و میر در ایران ناشی از حوادث ترافیکی است.

وی در ادامه، با اشاره به تدوین برنامه‌های ملی برای چهار بیماری سکته‌های قلبی و مغزی، سرطان و حوادث ترافیکی در حوزه درمان، گفت: در کنار این برنامه‌ها، برای بیماری دیابت و بیماری‌های تنفسی برنامه‌هایی در دستور کار است.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اصلاح زیرساخت درمان سرطان را یکی از اقدامات اساسی در برنامه‌ریزی حوزه سرطان بیان کرد و گفت: یکی از برنامه‌های دیگر در حوزه سرطان استانداردسازی خدمات تشخیصی و درمانی این بیماری است.

به گفته وی، توسعه خدمات اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی از برنامه‌های اجراشده در حوادث ترافیکی است.

آقاجانی در خصوص بیماری‌های عروق مغزی نیز گفت: برنامه ملی درمان سکته‌های مغزی به صورت medical و non medical طراحی شده است تا بتوانیم همانند سایر کشورها از ناتوانی و معلولیت سکته‌های مغزی جلوگیری کنیم و بتوانیم بیش از ۳۰ درصد از کسانی را که به سکته‌های مغزی دچار می‌شوند، نجات دهیم.

وی درباره برنامه ملی طراحی‌شده برای سکته‌های قلبی نیز گفت: از اول مهر ماه سال جاری سیستم ثبت سکته‌های قلبی در کشور آغاز به کار کرده است و از اول آبان ماه نیز بخش بزرگی از این برنامه در مراکز شبانه‌روزی درمان سکته‌های قلبی با عنوان مراکز ۲۴۷ آغاز خواهد شد.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه، بر هماهنگی میان سایر حوزه‌های وزارت بهداشت در سند پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر تاکید کرد و گفت: لازم است همراستایی با مجموعه سند به منظور اصلاحات در این سند حفظ شود.

وی افزود: ثبت بروز بیماری‌ها، اقدامی بین‌بخشی است و حوزه‌های پژوهشی، آموزشی و بهداشتی نیز دخیل هستند.

آقاجانی گفت: حوزه درمان آمادگی کامل را دارد که در قالب برنامه‌های طراحی‌شده در این کمیته حضور پررنگ داشته باشد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7