دیده بان سلامت

آمادگی خانوارهای ایرانی برای مواجهه با حوادث طبیعی ۹٫۳ درصد است

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، علی اردلان معاون مشاور وزیر بهداشت افزود: شاخص ملی آمادگی خانوارهای ایرانی برای مواجهه با بلایا و حوادث غیرمترقبه، پس از مدتها کار میدانی و کارشناسی با لحاظ کردن عوامل مختلف، برای نخستین بار در سال ۱۳۹۲ طراحی شد.

وی ادامه داد: شاخص ملی آمادگی خانوارهای ایرانی برای مواجهه با بلایا در سال ۹۲ حدود ۸٫۵ بود که امسال به عدد ۹٫۳ درصد رسیده و با اینکه هنوز پایین است اما نشان دهنده پیشرفت و حرکت به سمت جلو است.

اردلان گفت: مهمترین عامل افزایش آمادگی خانوارهای ایرانی در مواجهه با بلایا و حوادث طبیعی، گسترش آموزش از طریق شبکه بهداشتی – درمانی سراسری و فعالیت بیشتر رابطان بهداشت و داوطلبان سلامت در واحدهای بهداشتی مختلف کشور است.

کی از مشکلات مهم معلولان این است که اگر دچار یک حادثه طبیعی مانند سیل و زلزله شوند، نمی توانند مانند افراد عادی به سرعت محل را ترک کنند به همین علت بیش از افراد عادی در معرض خطر هستند

سرپرست دفتر کاهش خطر بلایا وزارت بهداشت افزود: اکنون حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار معلول در کشور داریم که البته این افراد با وجود داشتن یک نوع معلولیت جسمی یا ذهنی، توانایی های مختلفی دارند و در بین آنان افراد دانشمند، محقق، شاعر و هنرمند مشاهده می شود.

اردلان گفت: یکی از مشکلات مهم معلولان این است که اگر دچار یک حادثه طبیعی مانند سیل و زلزله شوند، نمی توانند مانند افراد عادی به سرعت محل را ترک کنند به همین علت بیش از افراد عادی در معرض خطر هستند، بنابراین سازماندهی و ایجاد آمادگی در خانواده ها برای کاهش این مخاطرات باید در دستور کار دستگاه های اجرایی و سازمان های مردم نهاد قرار گیرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7