نظام سلامت

ایجاد ۲۵۰ پلی کلینیک با ۱۰ هزار پزشک متخصص تا سال آینده

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که آمارها، حاکی از رضایت ۸۵ درصدی مردم از اجرای طرح تحول نظام سلامت است، گفت: ۲۵۰ پلی کلینیک با ۱۰ هزار پزشک متخصص تا سال آینده ایجاد و امسال طبق توافق نامه با بیمه سلامت برای ۲۳ میلیون روستایی و شهروند زیر ۵۰ هزار نفر نظام ارجاع اجرا می شود.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از «وب دا » دکتر محمد آقاجانی جمعه شب با حضور در برنامه نبض همزمان با آغاز گام چهارم طرح تحول  نظام سلامت عنوان کرد: این طرح از ۱۵ اردیبهشت  ۱۳۹۳ در حالی آغاز شد که وضعیت حوزه سلامت با بحران جدی در زمینه دارو و درمان روبرو بود. هرچند در بخش هایی از حوزه بهداشت و آموزش پزشکی نیز مشکلات متعددی وجود داشت اما مشکلات در این دو زمینه حادتر بود.

وی با تاکید بر این که گام اول طرح تحول با هشت برنامه برای حل مشکلات حاد مردم آغاز شد، عنوان کرد: همچنین با اجرای گام دوم در حوزه بهداشت نیز برنامه های متعدد به ویژه برای توسعه شبکه بهداشتی شهر و روستا در دستور کار قرار گرفت. در گام سوم نیز محدود کردن پرداخت های مردم به تعرفه های قانونی و در گام چهارم به ایجاد تغییر در حوزه آموزش پزشکی کشور پرداخته می شود که اخیرا  آغاز شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به این سوال که چرا در این طرح هر گام پس از اتمام گام بعدی آغاز نمی شود، گفت: وزارت بهداشت وظایف متعدد دارد لذا بهتر است تغییر و بهبود در تمام عرصه ها صورت بگیرد. اما خدمات درمانی و دارویی را به عنوان گام اول قرار دادیم زیرا در این زمینه با بحران مواجه بودیم.

دکتر  آقاجانی با بیان این که اکنون با رضایت ۸۵ درصدی از طرح تحول نظام سلامت از سوی مردم مواجه هستیم، اظهار کرد: از چند نهاد برای دریافت این آمار استفاده کرده ایم که شامل اطلاعات مرکز ملی آمار ایران، آمارهای بانک مرکزی، آمارهای مرکز ملی تحقیقات سلامت و نیز آمارهای مستقل از مجموع خدمات طرح تحول نظام سلامت است. این در حالی است که در مورد جزئیات و کیفیت این طرح باید آمارگیری متفاوتی صورت گیرد.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر این که طرح تحول  نظام سلامت کاملا برنامه ریزی شده است، گفت: در سفر دکتر مارگارت چان؛ رئیس کل بهداشت جهانی به ایران بر این نکته تاکید شد. همچنین تیم تخصصی که در ایران به منظور رصد برنامه های طرح تحول مستقر بود، نسبت به این موضوع تاکید کرد که نقشه ها در این طرح به دلیل ملی بودن از یک سو و اجرای استانی از سوی دیگر بسیار مورد توجه است.

دکتر آقاجانی با تاکید بر این که در این طرح برنامه ها بر اساس نیازهای مبرم و نه تئوری های اقتباس شده از سایر کشورها تدوین شده است، گفت: وزارت بهداشت با اجرای این طرح دقیقا بر حوزه هایی که لازم بود، متمرکز شد. زیرا زمانی که مردم با مشکل پرداخت مواجه بودند؛ تلاش ها در راستای کاهش پرداخت در بیمارستان ها، تهیه دارو در بیمارستان، پوشش بیمه ای و پایان بخشیدن به تعرفه های غیر قانونی صورت گرفت.

وی با بیان این که برای تدوین این طرح، مدت زمان ۶ ماه با حضور کارشناسان و مدیران سابق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کار کارشناسی صورت گرفت، اذعان کرد: این طرح با مدل یو اچ سی ( UHC) شامل سه مولفه تدوین شد، این در حالی است که این مدل برگرفته از مدل جهانی تایید شده توسط سازمان بهداشت جهانی است که ما آن را به صورت بومی در آورده ایم.

این مقام مسئول با تاکید بر این که حرکت ها در تدوین و اجرای این طرح شتابزده نبوده است، خاطرنشان کرد: مگر یک دولت چند سال زمان برای مطالعه دارد؟ گفته می شود این طرح در حالی اجرایی می شود که با کمبود زیر ساخت ها مواجه هستیم اما اگر کمبود تخت بیمارستانی، پرستار و پزشک داریم این امر می تواند بهانه ای برای انجام ندادن حمایت مالی از مردم باشد ؟ خیر بلکه باید دسترسی های مردم را افزایش دهیم که این کار اکنون در حال انجام است.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر این که به استناد آمار سامانه ملی وزارت بهداشت که تعداد بستری های ۵۷۰ بیمارستان کشور را روزانه ثبت می کند و از آغاز اجرای این طرح تا کنون تنها ۵ درصد افزایش بستری در تمام کشور داشته ایم، عنوان کرد: این در حالی است که در مورد مددجویان کمیته امداد ۲۸ درصد رشد را شاهد بوده ایم .

وی با بیان این که بر خلاف ادعاهای صورت گرفته با اجرای این طرح، افزایش هزینه های درمان رخ نداده است، اظهار کرد:  در مجموع هزینه ها حتی در بخش خصوصی نیز کاهش یافته است

این مقام مسئول ادامه داد: پیش از اجرای این طرح، یک عمل جراحی قلب باز با قیمت ۴۰ میلیون در بخش خصوصی انجام می شد، این در حالی است که اکنون این عدد به نصف کاهش یافته است، زیرا تعرفه ها را کنترل کرده ایم.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که تعرفه هایی که در سال های گذشته در دولت به تصویب می رسید؛ اجرا نمی شد، گفت: در گذشته بخشی از هزینه درمان را که باید ۱۰ درصد می بود مردم تا ۳۷ درصد از جیب خود پرداخت می کردند. از سوی دیگر بیمار در مطب و داروخانه نیز هزینه های سنگین و پنهان داشت که اکنون تمام این اعداد قانونی شده، در سبد بیمه نشسته و آشکار شده است و در واقع تجمیع سه پرداخت صورت گرفته است.

دکتر آقاجانی با تاکید بر این که پیش از اجرای این طرح، بیمار در مطب ارقام میلیونی پرداخت می کرد که مالیات به آن تعلق نمی گرفت و فردی از عدد آن خبر نداشت، تصریح کرد: هم در بخش دولتی و هم خصوصی به ظاهر هزینه ها افزایش یافته است اما بازار مخفی پرداخت ها، شفاف و به بازاری قانونی تبدیل شده است.

وی همچنین در پاسخ به این انتقاد که بسیاری از اصول برنامه پنجم توسعه در تدوین و اجرای این برنامه مغفول مانده است، ضمن رد این ادعا تاکید کرد: بسیاری از اصول مغفول مانده برنامه پنجم توسعه در حوزه سلامت اکنون در حال اجرا است. به طور مثال ارجاع و سطح بندی خدمات به طور جدی در دستور کار دولت قرار دارد و زنجیره خدمات از روستا تا پایتخت تعریف شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان تاکید کرد: اما نباید از یاد برد برای ایجاد نظام ارجاع تا زمانی که سطوح دو و سه ایجاد نشود، نمی توان این نظام را اجرا کرد؛ می توان شعار پزشک خانواده را داد اما تا به این سطوح نرسد، امکان پذیر نیست. بدین منظور  ۲۵۰ پلی کلینیک با ۱۰ هزار پزشک متخصص تا سال آینده ایجاد و امسال طبق توافق نامه با بیمه سلامت برای ۲۳ میلیون روستایی و شهروند زیر ۵۰ هزار نفر نظام ارجاع اجرا می شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7