دانش آموختگان

ضرورت ضابطه‌مند کردن خدمات درمانی و آموزشی طب سنتی

طب سنتی

معاون طب سنتی وزیر بهداشت نقش پزشکی قانونی در مداخلات طب سنتی و مکمل را تشریح کرد و بر ضرورت ضابطه‌مند کردن ارائه دهندگان خدمات درمانی و آموزشی طب سنتی تاکید کرد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از تسنیم, محمود خدادوست اظهار داشت: بر اساس قوانین جاری موجود، ورود افراد غیر پزشک به امر تشخیص و درمان بیماران به عنوان مداخله غیر مجاز تلقی شده و جرم است.

به گفته وی در صورت احتمال بروز قصور و خطای پزشکی به شرط ارجاع از مزاج قضایی، پزشکی قانونی به عنوان یک مرجع کارشناسی ورود می‌کند.
معاون طب سنتی وزیر بهداشت افزود: اگرچه پزشکی قانونی در بررسی‌های تخصصی مربوط به احتمال قصور در حوزه طب سنتی و مکمل، از نیروهای متخصص و عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها در این حوزه استفاده می‌کند ولی ضرورت ساماندهی و ضابطه‌مند کردن ارائه دهندگان خدمات درمانی و آموزشی طب سنتی و مکمل در کشور اجتناب ناپذیر است.

خدادوست ادامه داد: چرا که بخش زیادی از تخلفاتی که در این حوزه و افراطی گری‌هایی که انجام می شود ممکن است به هر دلیل منجر به شکایت نشود که در مراجع قانونی و کارشناسی بررسی شود، ولی این حق مردم است که از ایمن بودن خدمات بهداشتی درمانی ای که دریافت می‌کنند اطمینان داشته باشند و افرادی که در حوزه طب سنتی مجاز به ارائه خدمات هستند برای مردم معرفه بوده و سطح مجاز خدمات آنها تعریف شده باشد.

وی اضافه کرد: از طرفی به دلیل ورود تعداد زیادی از افراد غیر پزشک به حوزه طب سنتی و مکمل در مقابل تقاضای زیاد مردم، ضرورت سامان دادن و قانونمند کردن به نوع و سطح خدماتی که این دسته از افراد می توانند رأساً و یا زیر نظر پزشک مجاز، ارائه دهند نیز اجتناب ناپذیر است.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت گفت: طبیعتاً این مهم، امر نظارت بر این حوزه و جلوگیری از افراط و تفریط را آسان تر کرده و در اعتماد سازی بین مردم، به عنوان گیرنده خدمت و دست اندرکاران سلامت، به عنوان دهنده خدمات نقش مهمی خواهد داشت و میزان ایمنی و اثربخشی خدمات تأیید شده طب سنتی و مکمل را افزایش و گرفتار شدن مردم در دست عده ای از افراد سودجو و فرصت طلب را به حداقل می‌رساند.

خدادوست خاطرنشان کرد: به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت در کتاب راهنمای ارائه طب سنتی و مکمل، تأکید می‌کند که فعالیت‌ها برای استفاده مناسب از طب سنتی، مکمل و جایگزین از طریق:
۱٫ آموزش و تربیت مصرف کنندگان لازم

۲٫ تدوین قوانین و مقررات ملی جهت بررسی محصولات طب سنتی

۳٫ نظارت مناسب و مستمر برای اطمینان از درمان های به جا و دارای کیفیت طب سنتی، مکمل و جایگزین نظارت بر اطلاعات به کار رفته در تبلیغات مربوط به طب سنتی، مکمل و جایگزین تکمیل شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7