نظام سلامت

بیمه‌ها بدهی‌شان را زودتر بپردازند

وزیر بهداشت در خصوص تجمیع بیمه ها گفت: تجمیع صندوقهای بیمه، علمی و کارشناسی است در حال حاضر بدهکاری بیمه ها به وزارت بهداشت اهمیت بالایی دارد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه همایش نکوداشت مجریان برتر برنامه ارتقاء کیفیت خدمات، هتلینگ که پیش از ظهر امروز در سالن همایش های رازی برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اقدامات ۲ سال گذشته در زمینه ارتقاء هتلینگ بیمارستان ها قابل مقایسه با گذشته نیست چرا که با اقدامات خوب توانسته رضایت مردم از طرح تحول سلامت را افزایش دهد اما همچنان با نقطه مورد انتظار ما، فاصله دارد.

دماوند بیش از این به خود آسیب نزند و تسلیم قانون شود

وی با بیان اینکه رییس جمهور حساسیت ویژه ای روی آب های معدنی دارند، افزود: وزارت بهداشت به بهترین صورت، وظیفه خود را انجام داده و دستگاه های نظارتی نباید تحت تأثیر سلیقه ها و فشارهای افرادی خاص قرار گیرند و از مطالبه و پیگیری حق و حقوق مردم، صرف نظر کنند.

دکتر هاشمی افزود: سازمان غذا و دارو تا کنون اقدامات درست و منطقی در خصوص آب های معدنی انجام داده و ما تأکید کردیم که در وحله اول بدون اینکه مصاحبه ای بشود یا صدایی بلند شود به آنها اخطار داده و مواردی که دارای آلودگی هستند، پلمپ شوند تا رویه را اصلاح کنند.

وی افزود: متاسفانه آنها رعایت نکردند و موضوع را رسانه ای کردند طبیعی است که دولت از اقدامی که انجام داده دفاع خواهد کرد.

وزیر بهداشت گفت: مسوولان شرکت آب معدنی دماوند بیش از این به خودشان آسیب نزنند و همه تسلیم قانون باشند و به سلامت مردم فکر کنند.

دکتر هاشمی گفت: از این پس لازم است بلافاصله پس از تأیید تخلف توسط یک واحد تولیدی، این تخلفات اعلام شود.

۵۰درصد تخت‌های بیمارستانی فرسوده‌اند

وی افزود: وقتی می‌گوییم ۵۰ درصد تخت‌های ما فرسوده هستند، نشان می‌دهد که نگرانی‌های جدی در این زمینه وجود دارد اما وضعیت نسبت به قبل بهتر شده، اما نسبت به آنچه که باید باشد هنوز فاصله زیادی وجود دارد.

وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که در برنامه ارتقاء هتلینگ آیا به گردشگری سلامت هم توجه شده است، گفت: اولویت ما ارائه خدمات به مردم کشور خودمان است و پس از آن به فکر توریست درمانی خواهیم بود البته بخش خصوصی در این زمینه فعالیت دارند و لازم است تا برای رونق گردشگری سلامت در کشور، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تسهیلاتی را به علاقه مندان ارائه دهد چرا که در کشور از نظر نیروی انسانی متخصص و همچنین تجهیزات، هیچ کمبودی وجود ندارد.

وزیر بهداشت در خصوص میزان رضایت خود از وضعیت هتلینگ در کشور گفت: رضایت نسبی است اما در مناطق گرمسیر مانند اهواز، بوشهر، بندرعباس در فصل گرما، امکانات سرمایشی نبود اما در حال حاضر علاوه بر این اقدامات، ۳۰ هزار تخت بیمارستانی که قدمت انها مربوط به ۵ سال پیش بود تعویض شد.

بیمه‌ها بدهی‌شان را زودتر بپردازند

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تجمیع بیمه ها نیز یادآور شد: تجمیع صندوقهای بیمه، علمی و کارشناسی است در حال حاضر بدهکاری بیمه ها به وزارت بهداشت اهمیت بالایی دارد که لازم است که پرداخت این بدهکاری، دغدغه مدیران بیمه ها شود البته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز نهایت تلاش خود را کرده اند اما روسا و مدیران سازمان های بیمه و دستگاه های پشتیبان آنها که منابع بیمه ها را تامین می کنند باید به فکر حل این مشکلات باشند.

وزیر بهداشت ادامه داد: متاسفانه تنها در هفت ماه گذشته بیمه ها فقط شش درصد بدهی خود را پرداخت کرده اند که برای دستگاهی مثل ما که ۹۰ درصد خدمات آن را بیمه ها خریداری می کنند باعث بروز اختلال می شود. ما باید ۶۰ درصد از آن را برای حقوق و دستمزد بپردازیم و قطعا رضایتمندی همکاران و ارائه دهندگان خدمت در رضایتمندی گیرندگان خدمت و مردم موثر خواهد بود.

دکتر هاشمی از بدهی حدود چهار هزار میلیارد تومانی بیمه ها به وزارت بهداشت خبر داد و گفت: برای ما ۱ میلیون تومان هم ارزش دارد و برای دستگاهی که کار خود را ۲ سال پیش با ۸ هزار میلیارد تومان بدهی شروع کرده، این رقم چهار هزار میلیارد تومان رقم بالایی است.

وزیر بهداشت افزود: قانون بیمه ها را مکلف کرده تا ۶۰ درصد خدمتی را که دریافت کرده اند، ظرف ۲ هفته و باقی مانده آن را ظرف سه ماه پرداخت کنند در غیر این صورت بیمه ها باید از بانک وام بگیرد و جریمه آن را نیز باید پرداخت کنند بنابراین در این صورت امکان اداره بیمارستان ها میسر است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه با اجرای طرح تحول نظام سلامت، فشار زیادی بر همکاران ما در بیمارستان ها وارد شد، گفت: آنها با چنین شرایط دشواری کنار آمده اند اما هیچ گاه از خدمتی که باید به مردم ارائه دهند، کوتاهی نمی کنند و همه ما در عالم پزشکی، علاوه بر قسمی که یاد کرده ایم، انگیزه ای داشته ایم که وارد این رشته شده ایم.

وی تأکید کرد: مردم نباید به رشته پزشکی به دید انگیزه مادی نگاه کنند چرا که بسیاری از افراد با وجود وضعیت مناسب مالی، اما با هدف خدمت و توجه به سلامت مردم پا به عرصه پزشکی می گذارند.

وزیر بهداشت ادامه داد: بیمه ها نیز می توانند به دانش و تجربه بشری توجه کنند و از موفقیت آنها درس بگیرند که البته موارد مربوط به بیمه ها در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری نیز وجود دارد و ما انتظاری فراتر از این نداریم بنابراین لازم است تا تصمیم بگیرند و هر تصمیمی هم هزینه دارد بنابراین در حال حاضر وقت تصمیم گیری در خصوص موضوعات مهمی است که سال های زیادی به آن توجه نشده است.

دکتر هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان بودجه مورد نیاز برای ادامه طرح تحول سلامت، تأکید کرد: اگر ۲۰ درصد کمتر از اعتبارات پیش بینی شده در شروع طرح تحول را به ما بدهند، کار را به اتمام می رسانیم و نه تنها مطالبه رقم بیشتری نسبت به روز اول را نداریم بلکه اگر ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر نیز پرداخت شود، اقدامات بهتری نسبت به گذشته انجام می دهیم.

وزیر بهداشت در خصوص اعتبارات مورد نیاز برای طرح تحول نظام سلامت گفت: علاوه بر اختصاص ۱۰ درصد حاصل از هدفمندی یارانه ها و ۱ درصد مالیات بر ارزش افزوده، اگر پول بیمه ها از خرید خدمات ما پرداخت شود، می توانیم کارها را باانگیزه، شتاب و کیفیت بهتری انجام دهیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7