دیده بان سلامت

سازمان جهانی بهداشت: مصرف سوسیس و کالباس سرطان‌زا است

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد که مصرف گوشت‌های فرآوری‌شده مانند سوسیس و کالباس باعث بروز سرطان می‌شود.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، در گزارشی که این سازمان منتشر کرده، آمده است که مصرف ۵۰ گرم گوشت فرآوری‌شده در روز می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا ۱۸ درصد افزایش دهد.

این گزارش در عین حال می‌افزاید که گوشت قرمز نیز ممکن است سرطان‌زا باشد اگرچه بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی، شواهد کمی در این مورد در دسترس است.

به گزارش بی‌بی‌سی،‌ سازمان جهانی بهداشت در عین حال اعلام کرده که گوشت دارای فوایدی است. گوشت قرمز ارزش غذایی دارد و از جمله منبع آهن، روی و ویتامین ب ۱۲ است.

گوشت‌های موسوم به فرآوری‌شده به آن دسته از فرآورده‌های گوشتی اطلاق می‌شود که از طرق مختلف مانند دودی، نمک سود کردن یا افزودن مواد نگهدارنده مدت مصرف آنها افزایش می‌یابد یا مزه آنها تغییر می‌کند. این تغییرات و افزودنی‌ها است که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

گزارش مقامات سازمان جهانی بهداشت پس از تحقیقات انجام شده از سوی آژانس بین‌المللی تحقیق در مورد سرطان که وابسته به این نهاد است و بر اساس شواهد علمی در دسترس آنها، تهیه شده است. در عین حال این گزارش به این مفهوم نیست که مثلا خوردن یک ساندویچ بیکن به اندازه استعمال دخانیات مضر است.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که نتایج این تحقیق برای کمک به کشورها با هدف ارایه توصیه‌های صحیح غذایی، صورت گرفته است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7