سیاست گذاری سلامت

امکان تجویز تمام خدمات آزمایشگاهی توسط پزشک خانواده فراهم شد

76845-10-e1414918051699

معاون مرکز پزشک خانواده و نظام ارجاع گفت: با توجه به اجرای طرح تحول سلامت و ارتقاء خدمات بیمه روستاییان به بیمه شدگان روستایی، عشایر و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر از جمعیت کشور، در محل تخصیص اعتبار ۱ درصد ارزش افزوده، سرانه درمان این بیمه شدگان در سال ۹۳ رشد چشمگیری داشته است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران، لیلا گودرزی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بر خلاف گذشته همکاری سازمان بیمه سلامت ایران و مرکز گسترش شبکه معاونت بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای ارتقاء کمی و کیفی بسته خدمات سطح یک شامل خدمات پزشکی، مامایی، دارویی، آزمایشگاه، تصویر برداری و دندانپزشکی بسیار مطلوب است.

وی افزود: در این جلسات انتظارت سازمان بیمه سلامت ایران جهت افزایش سطح دسترسی بیمه شدگان به خدمات سلامت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی یادآورشد: از مهم ترین نتایج این جلسات الزام بکارگیری و حضور دندانپزشک برای هر ۲۰ هزار نفر جمعیت روستایی و یکسان سازی بسته خدمتی دندانپزشکی روستایی یا بسته مورد تعهد بیمه‌ها برای بیمه شدگان شهری بود.

معاون مرکز پزشک خانواده و نظام ارجاع اضافه کرد: درسال جاری بسته خدمت آزمایشگاهی سطح اول که در سال گذشته شامل ۳۲ قلم آزمایشی بود در این جلسات مورد بازنگری قرار گرفته و بدون توجه به تعداد اقلام و بدون محدودیت، امکان تجویز کل خدمات آزمایشگاهی، توسط پزشک خانواده روستا فراهم شده است.

گودرزی اذعان کرد: در این زمینه مقرر شده است همه مراکز بویژه مراکز بهداشتی روستاهای صعب العبور، واحد بخش نمونه گیری برای آزمایشات درخواستی پزشک از بیمه شدگان داشته باشند و جواب آزمایشات نیز از طریق سیستم شبکه بهداشتی به بیمه شده ارسال شود.

وی با تاکید بر این که آزمایشات تعریف شده، تنها از طریق سطح یک و آزمایشگاه‌های مراکز بهداشتی- درمانی روستاها ارائه می‌شود، افزود: در صورت عدم امکان انجام آزمایش در مرکز بهداشتی – درمانی روستایی، فرد بیمه شده خدمات مذکور را از طریق ارجاع و معرفی به مرکز آزمایشگاهی تعریف شده در ساختار شبکه (سطح یک) دریافت خواهد کرد.

وی گفت: مدیریت نمونه‌ها، شامل پذیرش نمونه گیری یا جمع آوری نمونه‌ها، آماده سازی اولیه و ارسال به آزمایشگاه طرف قرارداد تحت شرایط استاندارد معتبر صورت می پذیرد که مورد تضمین شبکه‌های بهداشت و درمان روستایی نیز است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

نظری ندارید؟ صدای پزشکان متعهد به انتشار پیام های شما تا حد امکان است اما کلمات با بار توهین، انتشار نمی یابد

Powered by Themes24x7