دانش آموختگان

جذب دانش‌آموختگان برتر علوم پزشکی در مؤسسات پژوهشی وابسته به وزارت بهداشت

دانش‌آموختگان برتر گروه علوم پزشکی می‌توانند بر اساس تفاهم‌نامه همکاری بنیاد ملی نخبگان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از تسهیلات جذب در مؤسسه‌های پژوهشی وابسته به وزارت بهداشت بهره‌مند شوند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از سرویس پژوهشی ایسنا، مهم‌ترین اهداف این برنامه مشترک شامل «هدایت دانش‌آموختگان برتر در حوزه‌های تخصصی فعالیت‌های مؤسسه‌های وزارت بهداشت»، «ایجاد فرصت فعالیت برای صاحبان استعدادهای برتر در زمینه پژوهش‌های سلامت، بهداشت و پزشکی»، «توسعه علوم و فناوری‌های مربوط به حوزه پزشکی، سلامت و بهداشت مطابق اولویت‌های کشور» و «کمک به جذب منابع انسانی کارآمد در مؤسسه‌ها و مراکز تحقیقاتی و جلوگیری از مهاجرت آنان» است.

شرایط لازم برای دانش‌آموختگان عبارت از «متقاضی باید دانش‌­آموخته دوره دکتری حرفه­‌ای از یکی از مراکز آموزشی عالی کشور و مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد»، «از زمان دانش‌آموختگی متقاضی بیش از سه سال نگذشته باشد» و «میانگین کلِ دوره دکتری حرفه­‌ای متقاضی باید ۱۷ یا بیش از آن باشد، تبصره: پروند دانش­‌آموختگان دانشگاه­‌های علوم‌پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرمان و اهواز با میانگین کل ۱۶ یا بیش از آن نیز مورد بررسی قرار می­‌گیرد»، «دست کم یک مقاله منتشر شده در مجلات علمی نمایه شده در پایگاه‌های ISI:Web of Science یا MEDLINE به عنوان «نویسنده اول» یا «مسؤول» و یا دو مقاله منتشر شده در مجلات علمی نمایه شده در پایگاه‌های مذکور (بدون شرط نفر اول یا نویسنده مسؤوول) داشته باشد» است.

از جمله شرایط کافی برای دانش‌آموختگان نیز شامل «متقاضی باید حائز بیشترین امتیاز از فعالیت­‌های نخبگانی (شامل فعالیت­‌های فناورانه، پژوهشی و آموزشی) بر اساس معیارهای بنیاد در میان سایر متقاضیان باشد» است. سهمیه سالانه این برنامه حداکثر ۳۰ پزشک عمومی زن و حداکثر ۷۰ دندانپزشک عمومی (زن/ مرد) یا داروساز عمومی (زن / مرد) است.

بر اساس اعلام بنیاد ملی نخبگان،‌ بررسی پرونده دانش­‌آموختگان منوط به ثبت کامل اطلاعات متقاضی در سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان به نشانی soraya.bmn.ir است و هیچ یک از مدارک به طور دستی تحویل نمی­‌شود.

دانش‌آموختگان برگزیده از طریق وزارت بهداشت در یکی از مراکز تحقیقاتی جذب می‌شوند و برای مدت یک سال مورد حمایت مشترک بنیاد و وزارت بهداشت قرار می‌گیرند. در صورت رضایت مؤسسه از عملکرد دانش‌آموخته، این زمان برای حداکثر یک سال دیگر قابل تمدید است.

بر اساس این گزارش، دانش‌آموختگان متقاضی برای استفاده از تسهیلات این برنامه می‌توانند با مراجعه به وبگاه برنامه دستیار پژوهشی در وزارت بهداشت به نشانی اینترنتی http://rap.hbi.ir از جزئیات آن مطلع شوند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7