نظام سلامت

آشتی دو وزیر برای طرح تحول سلامت

نیمه‌شب چهارشنبه مسوولان دو وزارتخانه بهداشت و درمان و وزارت کار تصمیم گرفتند در کنار یکدیگر بایستند و رو به دوربین لبخند بزنند تا روز پنجشنبه خبر «تشکیل سه کارگروه برای برون‌رفت از مشکلات طرح تحول سلامت» روی سایت اطلا‌ع‌رسانی سازمان تامین اجتماعی قرار بگیرد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از تسنیم،خبری که بعد از ١٠ روز مجادله هر روزه رسانه‌ای میان دو وزارتخانه بر سر طرح تحول سلامت و بیمه‌های درمانی، به نظر می‌رسد به نوعی نشانه بالا رفتن پرچم سفید میان دو طرف باشد.

«طرح تحول سلامت مهم‌ترین طرح دولت جناب آقای دکتر روحانی در بعد سیاست داخلی است و هیچ مساله‌ای نباید مانع اجرای آن شود.» مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی با اعلام این نکته پس از جلسه مشترک میان دو وزارتخانه تلاش کرد تا نشان دهد مجموعه وزارت کار تصمیم خود را مبنی بر حمایت از یکی از پرسروصداترین طرح‌های دولت گرفته است. سید تقی نوربخش در توضیح جلسه چهارشنبه شب که تا بامداد پنجشنبه به طول انجامید، گفت: «این نشست با حضور جناب آقای دکتر ربیعی، جناب آقای دکتر هاشمی و مسوولان ارشد دو وزارتخانه در جوی کاملا صمیمی و همراه با همدلی برگزار شد.» به گفته او پس از مطرح شدن مسائل فی‌مابین «به طور شفاف» مقرر شده است تا با تشکیل سه کارگروه ویژه مسائل، بررسی و راه‌حل‌های لازم استخراج و عملیاتی شود: «کارگروه پیگیری پرداخت بدهی بیمه‌ها به مراکز درمانی دانشگاه‌ها، کارگروه کنترل مصارف درمانی و دارویی و همچنین کارگروه هماهنگی میان معاونین دو وزارتخانه به عنوان سه کارگروه مصوب نشست یاد شده هستند.»

اواخر آبان زمزمه‌های طرح تحقیق و تفحص از وزارت بهداشت در خصوص طرح تحول سلامت کلید خورد. زمزمه‌هایی که پس از چند ماه مجادلات پنهان و پیدا در خصوص عملکرد وزارت بهداشت آغاز شد. بعد از تاکید وزیر بهداشت به لزوم اجرای قانون برنامه پنجم توسعه درباره تجمیع بیمه‌های پایه، دامنه اختلافات میان دو وزارتخانه بالاتر گرفت تا جایی که پای دو وزیر نیز به میان کشیده شد. وزیر بهداشت جمعه هفته گذشته دلایل هجمه‌های اخیر به وزارت بهداشت را «نتیجه رضایت‌بخش جلسه مشترک با دولت برای حل بدعهدی بیمه‌های پایه در پرداخت مطالبات بیمارستان‌های دولتی و وادار شدن بیمه‌های پایه و مسوولان ناظر بر آنها به رعایت قانون» دانست. حسن قاضی‌زاده‌هاشمی همچنین روز دوم آذر با انتقاد از بیمه تامین اجتماعی گفت: «ما یک صحبتی کردیم که بخش درمان تامین اجتماعی زیر نظر وزارت بهداشت قرار گیرد. عده‌ای نسبت به این جمله واکنش نشان دادند و گفتند به دنبال تحقیق و تفحص از نظام سلامت هستند،‌ای کاش آنها تحقیق و تفحصی کنند تا ببینند پولی که کارگران برای درمان طی ٣٠ سال به تامین اجتماعی پرداخت کرده‌اند کجا هزینه شده است.»

پس از این صحبت‌ها بود که سرانجام واکنشی صریح از جانب وزیر کار نسبت به شفاف شدن فضای مالی بیمه‌های سلامت تامین اجتماعی صورت گرفت. اواخر هفته گذشته علی ربیعی در نامه‌ای به رییس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی خواستار تهیه و ارایه گزارشی از منابع و مصارف انجام شده سازمان مذکور شد. در این نامه آمده بود: «با توجه به سپری شدن نزدیک به ٢٧ ماه از شروع به کار دولت تدبیر و امید و برای ارزیابی میزان تحقق برنامه‌های بیمه‌های سازمان تامین اجتماعی لازم است حداکثر ظرف پنج روز ضمن تهیه و ارایه گزارشی از منابع و مصارف انجام شده آن سازمان در زمینه بیمه‌های بیکاری، درمان در دو سال اول دولت یازدهم، روند مصرف مبالغ بیمه درمان در بیش از ٣٠ سال گذشته و نیز مقایسه با دورانی که بیمه‌ها تحت نظر وزارت بهداری (سابق) و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بوده‌اند به تفکیک استخراج و به اینجانب ارایه گردد.» اولتیماتوم وزیر به تامین اجتماعی نشان از این داشت که قرار است پس از اشاره وزیر بهداشت به گزینه «قرار گرفتن بخش درمان تامین اجتماعی زیرنظر وزارت بهداشت» وزارت کار مصمم است تا به مقایسه تجربه وزارت بهداشت در مدیریت بیمه‌ها و سازمان تامین اجتماعی فعلی بپردازد.

حالا با انتشار خبر نشست مشترک و ظاهر شدن چهره خندان دو وزیر به نظر می‌رسد این مجادله به پایان رسیده یا دست کم قرار است از میدان دید رسانه‌ها خارج شود. رییس سازمان غذا و دارو روز گذشته در مورد نشست مشترک به «تسنیم» گفت: «در این دیدار سه محور از مهم‌ترین مباحث بود از جمله حل مشکلات از طریق گفت‌وگوهای رودررو تا از طرح مسائل اختلافی در رسانه‌ها پرهیز شود.»

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7