اقتصاد سلامت

وقتی بیمه ها و وزارت رفاه زیر حرفشان می زنند: وزیر رفاه از هزینه های طرح تحول آگاه بود

به گزارش صدای پزشکان به نقل از مهر؛ دکتر داریوش طاهرخانیعضو شورای عالی نظام پزشکی کشور به موضوع تحقیق و تفحص مجلس از وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: تحقیق و تفحص از دستگاه های اجرایی کشور از اختیارات قانونی مجلس است و قطعا تلاقی طرح موضوع تحقیق و تفحص از هزینه های طرح تحول سلامت با خیز وزیر بهداشت برای تجمیع بیمه ها و اجرای قانون برنامه پنجم توسعه کاملا تصادفی است.

وی افزود: طرح تحول نظام سلامت، برنامه ای است که با توافق وزرای بهداشت و رفاه و بر مبنای کارشناسی های ارائه شده در دو حوزه درمان و بیمه در کشور اجرایی شده است.

طاهرخانی ادامه داد: امروز با وجود تکنولوژی های نوین رسانه ای، دیگر مسئولین کشور امکان بهربرداری از حافظه های کوتاه مدت جامعه را ندارند، چرا که هر شهروندی می تواند با مرور اخبار حوزه سلامت در طی دو سال گذشته، مواضع حال و گذشته افراد را مورد ارزیابی قرار دهد.

عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور تاکید کرد: در ابتدا طرح تحول سلامت، بیمه های کشور و در راس آنها وزارت رفاه، نه تنها صحبت از کمبود منابع نداشته اند، بلکه وزیر رفاه عنوان نمود که «با گام سوم طرح تحول سلامت، قدر مطلق پرداختی مردم افزایش نخواهد یافت».

طاهرخانی گفت: در کشور ما هزینه های سلامت را مردم و بیمه ها پرداخت می کنند و قطعا با کاهش سهم بیمه ها، پرداختی مردم افزایش می یابد. حال در سال دوم طرح تحول سلامت، صحبت از کمبود منابع بیمه ها مطرح شده است. این در حالی است که وزیر رفاه در جلسات مرتبط با طرح تحول سلامت در هیئت دولت حضور داشته و تمامی مصوبات طرح تحول سلامت که بار مالی در پی داشته است، با حضور او به تصویب رسیده و نکته قابل تعمق این است که این مصوبات قبل از طرح در هیئت دولت در شورای عالی بیمه نیز به تصویب رسیده است.

وی ادامه داد: آیا این بزرگواران از منابع خود خبر نداشتند و یا نظر کارشناسان را فدای مصلحت اندیشی کردند؟ به هر حال یا از توان کارشناسی ضعیفی برخوردار بوده اند که نتوانسته اند درست محاسبه نمایند و یا اینکه بیان حقیقت را به مصلحت ندانسته اند که در هر دو صورت نیازمند یک بازنگری جدی هستند. نباید سلامت مردم ابزار تنظیم روابط دولتمردان شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7