دیده بان سلامت

یک ماجرا و چندین روایت

از روز گذشته خبر اتفاقی در بیمارستان اشرفی اصفهانی خمینی شهر اصفهان به شدت در رسانه ها و فضای مجازی بازخورد داشت. روایت اولیه از دختر بودن بیمار به زودی تصحیح شد و در خبر های بعدی مشخص شد که بیمار صدرا زاهد پور پسری ۴ ساله است.

اما هنوز سوال در مورد اینکه آیا روایت باز کردن بخیه پس از زدن بخیه ها صحیح است همچنان داغ است. در مقابل روایت اولیه باز کردن بخیه پس از عدم پرداخت هزینه، بین پرستاران و پزشکان روایاتی دیگر پخش می شود که ماجرا را به این صورت تعریف می کند:

پرستار کشیک در حال زدن بخیه بوده و بخیه اول را به اتمام رسانده بوده که همراه بیمار از بخش اداری بر می گردد و اظهار می دارد که توان مالی پرداخت هزینه بخیه را ندارد. در این هنگام پرستار که موظف به تکمیل پرونده بوده است و در صورت عدم تکمیل کردن پرونده با کسر هزینه از حقوق خود مواجه می شده با رضایت همراه بیمار و با فرض جوش خوردن باقی زخم، بیمار را پانسمان می کند و بیمار بدون تکمیل پرونده مرخص می شود.

این روایت البته دارای اشکالی ذاتی است، همه می دانیم که نخ بخیه پس از باز شدن دیگر قابل استفاده مجدد نیست و به اصطلاح مصرف شده است، در ضمن با یک نخ بخیه باز شده می توان تا ده ها گره بخیه را انجام داد، در چنین شرایطی پرستار می توانست با نخ بخیه باز شده بقیه زخم را نیز ببندد، اگر باز شدن نخ بخیه منجر به کسر هزینه از پرستار نشده است، صرف زمانی بیشتر و زدن تعدادی بیشتر بخیه با نخ باز شده نیز موجب کسر هزینه از حقوق پرستار نمی شد.

در این میان البته روایت رئیس بازرسی وزارت بهداشت با توجه به شواهد نزدیکتر به واقعیت به نظر می رسد.

رئیس بازرسی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: پزشک و پرستار مقصر در این حادثه از کار معلق شدند و پرونده دو نفر از کارکنان دیگر این بیمارستان به مرکز رسیدگی به تخلفات در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ارجاع شده است.

دکتر سید سجاد رضوی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما افزود: دوستان ما تا پاسی از شب در بیمارستان خمینی شهر اصفهان بودند و با همه عوامل دانشگاه و همراهان بیمار و پزشکان دقیق مصاحبه و اسناد و مدارک را بررسی کرده اند.

پرستاری هم که کارهای این بیمار را انجام داده ، قبول ندارد که بخیه ها را باز کرده است

وی با بیان اینکه نباید بگذاریم فضا، حاشیه ای یا احساسی شود گفت : اینکه خطایی صورت گرفته است و شدیداً هم مدافع حقوق بیمار هستیم بنابراین اجازه نمی دهیم به حقوق بیمار خدشه ای وارد شود و این خط قرمز ماست.

رضوی گفت: درباره دختر ۴ ساله بیمار که بخیه های محل زخم وی بعداً باز شده است ؛ تیم کارشناسی این موضوع را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که جای بخیه های باز شده ، وجود دارد.

رئیس بازرسی وزارت بهداشت افزود: پزشک معالج این بیمار می گوید ما اصلاً دخالتی در کار مالی نمی کنیم و وقتی مادر بیمار مرتب بین صندوق ، ایستگاه پرستاری و کادر پزشکی رفت و آمد داشته من مشغول معالجه بیماران دیگر بودم و بخاطر اینکه از من درباره این کار بسیار سوال می کردند که چه کار کنیم ؛ من به مزاح گفتم هیچ چی ؛ بخیه هایش را باز کنید.

رضوی با بیان اینکه درحال حاضر هم اصلاً فکر نمی کنم این کار انجام شده باشد یعنی بعید است که این اتفاق افتاده باشد گفت:‌ پرستاری هم که کارهای این بیمار را انجام داده ، قبول ندارد که بخیه ها را باز کرده است و می گوید بخیه ها مثلاً در جای دیگری و یا به هر دلیلی باز شده است.

وی افزود: آنچه مشخص است اینکه بخیه های بیمار برداشته شده است و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بعد از آن ، پزشک و پرستار را حتی اگر اینکار را شوخی گرفته باشند از کار معلق کرده است و ما به هیچ عنوان قصد نداریم تخلف را تضعیف کنیم.

رضوی با بیان اینکه پرونده هم در نظام پزشکی و هم در دادسرای اصفهان و خمینی شهر در حال بررسی است گفت: دو نفر از پرسنل دیگر هم که دراین خصوص کوتاهی و قصور کرده به واحد تخلفات دانشگاه معرفی شده اند و ان شاءالله مراجع قضایی تصمیمات لازم را می گیرند و کاملاً موضوع به هدف خود خواهد رسید.

رئیس بازرسی وزارت بهداشت افزود: اینکه بعضی از رسانه ها متأسفانه این موضوع را طوری مطرح می کنند که مثلا پزشک و پرستار ما به عمد گفته اند که بخیه بیمار را می کشیم ؛ درست نیست چرا که ما با بررسی سوابق این افراد متوجه شده ایم که تاکنون به بیماران زیادی خدمت رسانی کرده و خدمات مددکاری نیز انجام داده اند.

رضوی گفت: مردم هم می دانند در بیمارستان های دولتی، پزشک و پرستار ما درگیر مسائل مالی نیستند به نحوی که پول در قسمت صندوق و ترخیص جابجا می شود ولی با این همه ، این موضوع به هیچ عنوان نباید به پایمال شدن حقوق بیمار منجر شود.

اصلاً این موضوع به طرح تحول سلامت مربوط نیست

وی در پاسخ به اینکه برخی ها این حادثه را به طرح تحول سلامت گره زده اند افزود: اصلاً این موضوع به طرح تحول سلامت مربوط نیست چرا که این بیمارستان و این پزشکان و پرستاران تعداد زیادی از بیماران را با تخفیف مدارا کرده و بیمارانی که بضاعت مالی نداشته به قسمت مددکاری ارجاع شده اند.

رئیس بازرسی وزارت بهداشت گفت: ما دو مسئولی که در آن زمان شیفت بودند به این علت مقصر اعلام کرده ایم که چرا اینگونه رفتار کرده اند درحالی که بسیاری از بیمارها تخفیف می گیرند و رایگان عمل می شوند.

خبرنگار: مگر این بیمارستان دولتی نبوده پس چرا از بیمار پول تقاضا کرده است

دکتر رضوی در پاسخ به این پرسش که مگر این بیمارستان دولتی نبوده پس چرا از بیمار پول تقاضا کرده است افزود: بله ، بیمارستان دولتی بوده است ؛ در این بیمارستان ها به بیمار خدمت رسانی می شود و اگر مریض پول نداشته باشد به واحد مددکاری انتقال می یابد و پس از بررسی اقدام می شود ؛ به نحوی که مریضی داشتیم که عمل جراحی سنگین انجام داد و حتی فرانشیز هم نپرداخت و وی رایگان عمل شد؛ والا ۱۵۰ هزار تومان که مبلغی نبوده است.

وی گفت: منهای حاشیه سازی هایی که بعضی دوستان انجام می دهند و نمی دانم به چه علتی است ؛ براساس طرح تحول سلامت، پرداختی مردم واقعاً کاهش پیدا کرده و رضامندی مردم افزایش یافته است بنابراین نباید با استفاده از این حادثه ، طرح تحول سلامت را زیر سوال ببرند.

رضوی افزود: این کار قصور شخصی بوده است، یعنی مشکل در چهار نفری است که دقیقاً با این موضوع مرتبط هستند ؛ اینها مقصر بوده اند و اشکال سیستمی وجود نداشته است به نحوی که اگر این مریض در شیفت دیگری مراجعه می کرد قطعاً تخفیف می گرفت و حتی درمانش رایگان انجام می شد.

وی گفت: با دو مسئولی که آن شب ، شیفت بوده اند برخورد جدی هم در هیئت تخلفات خواهد شد و پزشک و پرستار هم بابت حتی بحث شوخی و هر طوری هم که مطرح شده باشد ، فعلاً از کار معلقند تا تصمیمات نهایی را مراجع قضایی بگیرند.

اگر مریض پول نداشته باشد به واحد مددکاری انتقال می یابد و پس از بررسی اقدام می شود

رضوی با بیان اینکه پزشک و پرستار بازداشت موقت بودند و هم اکنون آزاد هستند ، افزود: به هیچ عنوان این بحث قابل گذشت نیست و خود دکتر هاشمی وزیر بهداشت دستور اکید داده است که با تمام عوامل موثر در این زمینه باید برخورد شود.

وی گفت: فکر می کنم رسانه و دوستان نباید بگذارند حاشیه این بحث به زحماتی که کادر و بیمارستان هایمان می کشند و به مردم خدمت می دهند سرایت کند چرا که بیمارستان های دولتی و خصوصی ما واقعاً در خدمت رسانی به مردم تلاش می کنند.

رئیس بازرسی وزارت بهداشت افزود: درباره حقوق صدرا بیمار چهار ساله، آقای وزیر شدیداً پیگیر هستند و دراین خصوص  هم بشدت پیگیری می شود و با افرادی که تخلف کرده اند برخورد قانونی شدید می شود و هم اکنون هم شده است و نباید در این باره به حاشیه سازی پرداخت.

با وجود اینکه روایت بازرسی وزارت بهداشت از موضوع معقول تر به نظر می رسد ولی صدای پزشکان همچنان به پیگیری موضوع ادامه می دهد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

11 نظر برای مطلب "یک ماجرا و چندین روایت"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
sdzdfz
Guest

ملت عقده ایه ایران

wpDiscuz
Powered by Themes24x7