سرمقاله

بخیه های جنجالی در خمینی شهر اصفهان: صدای پزشکان در جست و جوی حقیقت !

باز هم پزشکان تیتر یک شدند، این بار به علت حادثه ای که در خمینی شهر اصفهان رخ داده است. روایت رسمی که به سرعت فضای مجازی و  و تلویزیون و حتی شبکه های فارسی زبان ماهواره را پیمود این بود:«  یک دختر ۵ ساله در خمینی شهر اصفهان به علت جراحت زیر چانه در بیمارستان اشرفی خمینی شهر اصفهان، بخیه شده است اما تیم درمان – به دستور پزشک  و عمل پرستار – بعد از دانستن اینکه بیمار توان پرداخت هزینه های درمان را ندارد، اقدام به کشیدن بخیه های زده شده و باز کردن دوباره زخم کرده اند. » یک طرف کودک فقیر آسیب دیده و طرف دیگر پزشکی که این روزها معروف ترین نقش منفی داستان های پر طرفدار است.   از آن سو روایت های غیر رسمی دیگر نیز در فضای مجازی منتشر شد و از آنجا که تشخیص درست از غلط و اغراق از واقعیت مشکل شده بود، صدای پزشکان سعی کرد تا بتواند اطلاعات دست اول و موثقی از چند و چون حادثه مذکور به دست آورد.

با مسئولین شبکه بهداشت و درمان و بیمارستان اشرفی خمینی شهر صحبت کردیم. این مسئولین که نخواستند نامشان فاش شود روایت مشابهی را از حادثه بیان کردند: « در ساعت ۷ شب جمعه ۷ ام آذرماه یک پسر ۵ ساله به نام صدرا ( که در اخبار اولیه دختر منعکس شده بود! )  به دلیل جراحت به بیمارستان اشرفی خمینی شهر مراجعه می کند. جراحت بیمار بین ۶ تا ۱۰ میلی متر بوده است ( که ۱۰ و حتی ۱۸ سانتی متر  گفته شده بود !). به گفته ی جراح پلاستیکی که بیمار را بعدا ویزیت کرده است، زخم بدون بخیه شدن نیز مشکلی را برای بیمار ایجاد نمی کرده است.

پزشک و پرستار که به کشیدن بخیه ها متهم شده اند، ادعای خانواده ی کودک مبنی بر کشیدن بخیه ها را تکذیب می کنند. هم چنین این دو مسئول تایید کردند که رسانه ای شدن چنین مساله ای به تحریک یکی از پرسنل خاطی شبکه بهداشتی درمانی شهرستان خمینی شهر انجام شده است که مشکلاتی را در محل کار خود داشته است. هم چنین خانواده بیمار هیچ شکایتی را از پزشک و پرستار مذکور نکرده اند و بعد از رسانه ای شدن موضوع، شبکه بهداشتی درمانی خمینی شهر اقدام به طرح شکایت در دادگاه تخلفات اداری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و هم چنین دادگاه نظام پزشکی کرده است. دادستانی خمینی شهر نیز راسا ( بدون شکایت خانواده کودک ) به موضوع ورود کرده اند و حکم بازداشت پزشک و پرستار را صادر نموده اند. هم اکنون پزشک و پرستار مذکور با قرار وثیقه آزاد هستند تا به موضوع رسیدگی شود. نکته مهم اینجاست که هنوز اتهام باز کردن بخیه ها از سوی کادر درمان اثبات نشده است و متهمان قویا این موضوع را تکذیب می کنند. حال آنکه در روایت اولیه و رسمی، گویی این موضوع کاملا اثبات شده و بدیهی به نظر می رسد. این مسئولین که نخواستند هویتشان فاش شود تاکید کردند که در انعکاس این موضوع اغراق صورت گرفته و از ارائه جزئیات بیشتر تا زمان اعلام نظر دادگاه مسئول امتناع کردند.

به نظر می رسد اتفاقی که در خمینی شهر افتاده است، با روایت اولیه ی آن بسیار فاصله داشته باشد. اگر چه هنور هم احتمال تخلف تیم درمان وجود داشته و مسلما در صورت انجام قصور باید مجازات متناسب با آن انجام پذیرد. امیدواریم عدالت در مورد این پزشک و پرستار اچرا شود و  آنها قربانی یک اغراق رسانه ای و شاید دروغ رسانه ای نشوند. این خبر سازی ها و نفرت پراکنی ها هیچ حاصلی جز تعمیق فاصله ی بین پزشکان و بیمارانشان ندارد.  به راستی چه کسانی  از عمیق شدن نفرت ها سود می برند؟!

یکی از عکس های منتشر شده : بخیه

عکس واقعی جراحت صدرا :

بخیه 2

درباره نویسنده

احسان قدیمی

فارغ التحصیل رشته پزشکی و گواهینامه عالی بهداشت عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
ورودی 95 رشته ی ارتوپدی، دانشگاه علوم پزشکی تهران

پاسخ بدهید

8 نظر برای مطلب "بخیه های جنجالی در خمینی شهر اصفهان: صدای پزشکان در جست و جوی حقیقت !"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
ايمان
Guest

برای ١٠ میلیمتر ١۵٠ هزار تومن زیاده وباید توبیخ بشن. اما وزیر نالایق بهداشت تصور ریاست جمهوری رو باید با خودش به گور ببره

alireza
Guest

این قضایا همیشه بوده.ما تو مطبا خیلی میبینیم که اول بیمار میگه هزینه جقد میشه بعد وقتی دید نمیتونه میگه نمیخواد.حالا این زخم هم جریانش همینه.مطمئن باشین که با رضایت خود والدین این کار صورت گرفته.

مهدی
Guest

لطفا نیاز به وارد کردن ایمیل و نام را بردارید تا نظر دادن اینقدر پر زحمت نباشد و باب گفتگو باز شود.
با سپاس فراوان از اطلاع رسانی و جست و جو برای کشف حقیقت ماجرا

فرناز
Guest

یه جوری توی رسانه ها و شبکه های اجتماعی خبر و گفتن که ما فکر کردیم زخم خنجر خورده!! متاسفانه مردم ما فقط دنبال بهانه ن واسه موج سواری و شایعه پراکنی.. به خصوص تو این شرایط که ذهنیت مردم به شدت در مورد پزشکان منفیه، نمیدونم چه نفعی میبرن؟!

نوید
Guest

اگر خطایی رخ داده باید بصورت سیستماتیک و ریشه ای با آن برخورد شود تا مشکلات و نارسایی های موجود برطرف شود نه اینکه با داس و تبر دنبال پزشک و پرستار راه بیفتیم.

wpDiscuz
Powered by Themes24x7