دیده بان سلامت

تشریح آخرین وضعیت بیماری آنفولانزا در کشور

دکتر گویا با بیان این‌که ظرف دو هفته گذشته تاکنون بیش از ۲۷۰۰ نمونه مشکوک به ابتلا به آنفلوآنزا در کشور در ۱۲ آزمایشگاه قطب و آزمایشگاه مرجع سلامت مورد بررسی قرارگرفته است، گفت: از این موارد ۸۹۶ مورد آنفلوآنزای نوع H1N1 تشخیص داده‌شده است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، محمدمهدی گویا گفت: موارد بیماری از اکثر استان‌های کشور گزارش‌شده است و این نشان‌دهنده آن است که بیماری ظرف دو هفته گذشته فعال بوده است ولی هم‌اکنون موارد آن در بعضی از استان‌ها از جمله کرمان و سیستان و بلوچستان رو به کاهش گذاشته است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ها با بیان این‌که موارد جدید مرگ از هفته گذشته تاکنون ۱۱ مورد و به‌صورت تک‌گیر در استان‌های مختلف بوده است گفت: موارد فوت در لرستان ۲ مورد، مازندران ۲ مورد، البرز ۲ مورد، خوزستان ۱ مورد، دزفول ۱ مورد، گلستان ۱ مورد و تبریز ۲ مورد گزارش‌شده است.

گویا با تأکید بر این‌که هر ۱۱ مورد فوت‌شدگان دارای بیماری زمینه‌ای بوده‌اند، گفت: متأسفانه شدت بیماری زمینه‌ای، زمینه‌ساز مرگ اصلی آن‌ها بوده است.

وی خاطرنشان کرد: تمام همکاران ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و آزمایشگاه‌هایی که درگیر تشخیص بیماری هستند، با فعالیت شبانه‌روزی و حتی در روزهای تعطیل تلاش کرده‌اند تا در سریع‌ترین زمان ممکن، رسیدگی به افراد مبتلابه بیماری و تشخیص بیماری آن‌ها صورت گیرد که جای تقدیر دارد.

آنچه تاکنون در مورد این بیماری رخ‌داده است، رخداد غیرمعمولی نبوده و هرساله نه‌تنها در کشور ما بلکه در اکثریت کشورهای دنیا و حتی در کشورهای پیشرفته شاهد بروز آن هستیم این طبیعت آنفلوآنزا است و تغییری نخواهد کرد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ها در مورد داروی آنفلوانزا (اوسلتامی ویر) تصریح کرد: دارو به‌اندازه کافی در سراسر کشور موجود است اما با توجه به این‌که در مورداستفاده از این دارو حساسیت خاصی وجود دارد تأکید شده است تا فقط متخصصین رشته‌های مربوطه، آن را فقط برای بیمارانی که ضرورت دارد تجویز نمایند.

گویا با تأکید بر این‌که مصرف بی‌رویه این دارو نگران‌کننده است، گفت: تجربه جهانی نشان می‌دهد چنانچه دارو بدون ملاحظه مصرف شود باعث بروز مقاومت دارویی شده و تأثیر خود را از دست می‌دهد به همین دلیل تلاش شده تا نهایت دقت در مورد مصرف آن صورت گیرد.

وی در ادامه گفت: آنچه تاکنون در مورد این بیماری رخ‌داده است، رخداد غیرمعمولی نبوده و هرساله نه‌تنها در کشور ما بلکه در اکثریت کشورهای دنیا و حتی در کشورهای پیشرفته شاهد بروز آن هستیم این طبیعت آنفلوآنزا است و تغییری نخواهد کرد.

وی گفت: سیاست وزارت بهداشت آن است که موارد ابتلا به این بیماری کاهش یابد و موارد مراجعه و بستری در بیمارستان کمتر شود و موارد مرگ نیز به حداقل برسد که همه این‌ها نیاز به حمایت و همکاری مردم دارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌ها در پایان گفت: از مردم عزیز تقاضا داریم به هیچ شایعه‌ای درباره این بیماری توجه نکنند و وزارت بهداشت تلاش کرده است تا با شفافیت کامل در این زمینه برای هم‌وطنان سراسر کشور اطلاع‌رسانی نماید.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7