یادداشت

پس از اطمینان مجددا تماس بگیرید!

به گزارض صدای پزشکان، آرمان امیری درباره ی  یادداشت منتشر شده در روزنامه شرق نوشت:

«مرضیه رسولی» هفته گذشته یادداشتی در روزنامه شرق منتشر کرد با عنوان «پس از اطمینان مجددا تماس بگیرید». یادداشت به این صورت آغاز می‌شد: «وقتی شماره‌ ١۶٠٩ را گرفتم، صدای آن طرف خط گفت: شماره‌ای که با آن تماس گرفته‌اید اشتباه است. این شماره‌ای است که پارسال وزارت بهداشت برای شکایت از پزشکان زیرمیزی‌بگیر اعلام کرد». با این شروع خانم رسولی یک یادداشت بلندبالا در نقد وضعیت نظارت بر پزشکان و ماجرای بخیه در بیمارستان «خمینی‌شهر» می‌نویسد. دست‌آخر هم مطلب را به این صورت به پایان می‌برد: «اپراتور خواست پس از اطمینان مجددا تماس بگیرم».

۶ روز می‌گذرد تا بالاخره یادداشتی از یک چشم‌پزشک با عنوان «یک سوزن به خود یک جوالدوز به دکتر» در روزنامه شرق منتشر شود. یادداشتی که جناب دکتر در آن به خانم خبرنگار یادآوری می‌کند که شماره مورد نظرشان ۱۶۹۰ بوده است و اگر ایشان به اشتباه ۱۶۰۹ را می‌گرفته‌اند مشکل خودشان است.  در واقع، در تمامی لحظاتی که آن اوپراتور گویا مدام تکرار می‌کرده «پس از اطمینان دوباره تماس بگیرید»، خبرنگار محترم ما به جای اینکه فکر کند که این پیام دقیقا دارد چه چیزی را هشدار می‌دهد، فقط به این فکر کرده که این می‌تواند تیتر خوبی برای مطلب‌اش باشد!

اولین کاری که برای نوشتن این نوت کوتاه انجام دادم، این بود که یک زنگ به ۱۶۹۰ بزنم و ادعای دکتر چشم‌پزشک را بررسی کنم. ادعا درست بود. حالا با کمی آسودگی خاطر دارم به تصویر عجیب و مالیخولیایی ماشین بدون روحی فکر می‌کنم که مدام به انسانِ هوشمندِ خلاق نهیب می‌زند که «پس از اطمینان مجددا تماس بگیرید». اما انسان هوشمند، سرمست از قدرت تفکر، اراده و خلاقیت‌اش، تکرارهای کلیشه‌وار ماشین را نادیده می‌گیرد و در اشتباه خود بیشتر و بیشتر فرو می‌رود!

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "پس از اطمینان مجددا تماس بگیرید!"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
wpDiscuz
Powered by Themes24x7