پرونده در حاشیه

” درحاشیه ” پزشکی

حسن روحانی که رئیس جمهور شد، از همان نخستین روزها سلامت را در صدر برنامه های خویش قرار داد. تکیه زدن حسن قاضی زاده هاشمی بر کرسی وزارت نیز، نخستین قدم در اجرای این اولویت بود. هاشمی اما با قدرت اجرایی اعجاب انگیزی – فارغ از درست یا غلط بودن آن – طرح تحول نظام سلامت را با سرعتی باور نکردنی اجرا کرد. شتاب هاشمی و شایعات شنیده شده در مورد برخورد وی با مخالفان این طرح، گویای حمایت تمام قد روحانی و البته دیگر کانون های قدرت در کشور از چشم پزشک ثروتمند دیروز و وزیر بهداشت امروز داشت. حتی اصولگرایانی که با وزارت وی با استدلال حضور فعال وی در بخش خصوصی مخالفت های علنی می کردند، امروز با اجرای این طرح به یکی از طرفداران وی تبدیل شده اند. با اجرای این طرح و به خصوص مرحله سوم آن که مربوط به تعرفه ها و برخورد با پزشکان متخلف زیرمیزی بگیر و متمرد از قوانین بود، پزشکان و حاشیه های پزشکی بیش از گذشته موضوع نقد و اظهار نظر در رسانه ها به خصوص صدا و سیما قرار گرفتند. البته رابطه ی نه چندان مطلوب صدا و سیما با پزشکان، به بیش از این زمان بازمی گشت. به زمان زمام داری محمود احمدی نژاد و سیاست های پوپولیستی اش. وقتی که زیرمیزی پزشکان، به یکی از موضوعات ثابت بخش های خبری چون ۲۰:۳۰ تبدیل شده بود. موضوعی به غایت جذاب برای افکار عمومی. تازه ترین نمود این رابطه ی نه چندان دوستانه، نامه ی وزیربهداشت به سرافراز ریاست صدا و سیما برای جلوگیری از پخش جدیدترین ساخته ی مهران مدیری با موضوع پزشکی و با عنوان “در حاشیه” بود.  نام قبلی این سریال، “اتاق عمل” بود که در میانه ی راه به علت اعتراضات نظام پزشکی متوقف شد و با اصلاحاتی توانست مجوز ادامه تولید و پخش را بگیرد. اما صدا و سیما در  به این اعتراض، اطمینان خاطر داد و از تصمیم به پخش آن خبر داد.

اما با شروع پخش این سریال، واکنش ها به آن تمام نشد. جسته و گریخته و در شبکه های اجتماعی صحبت در مورد آن ادامه  دارد. تازه ترین واکنش ها به این سریال متن دکتر علوی خطاب به مهران مدیری است که در آن از تمسخر پزشکان به شدت انتقاد شده است. دکتر علوی نامه ی خود را با این بیت شعر آغار کرده است: “چو به گشتی طبیب از خود میازار / چراغی بهر تاریکی نگه دار”. دکتر علوی با لحنی تند به انتقاد از سابقه ی مهران مدیری می پردازد و در این باره می گوید: ” جناب مدیری کسی در هنرمندی شما شک ندارد، در موقعیت شناسی تان نیز! تمسخر نمایندگان اصلاح طلب مجلس ششم در نقطه چین و همچنین برنامه هجو موسوم به بمب خنده (ماهواره) بخواهید، یا نخواهید جزیی از کارنامه کاری شماست. شما همواره نشان داده اید که از هر آب گل آلودی میتوان شاه ماهی گرفت پس از سالها حالا به تلویزیون بازگشته اید و چه سوژه ای بهتر از پزشکانی که در این یکسال از هر رسانه ای کوفته شدند، بله بالاخره در این تنور داغ نانهای خوبی میشود چسباند! و شما هم استاد مسلم موج سواری هستید….”. انتقادات دکتر علوی به اینجا ختم نمی شود و با اشاره به دستمزد مهران میدیری، می گوید: “قای مدیری شما که فریاد واسفاها سر میدهید و بداخلاقی جراحی که خارج تعرفه طلب میکند را نقد میکنید، بفرمایید تعرفه شما چقدر است؟ در سال ٩١ پایگاه خبری بولتن نیوز از دستمزد هفت میلیارد تومانی شما برای قهوه تلخ خبر میدهد، و شما این مبلغ را برای ١٠٢ قسمت چهل دقیقه ای گرفته اید ، یعنی شما به ازای هر دقیقه حضور ١،٧٠٠،٠٠٠ تومان دریافت کرده اید که میزان حقوق کارگر ایرانی در همان سال (٨٩) ماهانه ٣٠٣ هزار تومان بوده است!”

دکتر مجید پویا نیز در یادداشتی کوتاه خطاب به مهران مدیری، زوایایی از زندگی حرفه ای پزشکان که به زعم وی پتانسیل تبدیل شدن به طنز دارند را بیان کرده است: “درنظر بگیرید یک گروه از افراد پرتلاش وسختکوش را( شامل گروه هاى پزشکى وپرستارى و…) از سایر فارغ التحصیلان دانشگاهى جدا کنند وآنان را به زور وبا یا بدون کمترین امکانات به مناطقى محروم بفرستند واین افراد سالهاست که با رویى خوش واحساس غرور وعشق به خدمت بروند ولذت ببرند ، چرا؟ چون براى مردم شادى وامنیت مى آفرینند، ولى بقیه فارغ التحصیلان همین مملکت بروند دنبال کار وتشکیل زندگى خودشان! سوژه دوم اینکه سالهاست این پزشکان پس از ورود به دوره تخصصى وبر دوش گرفتن باراصلى درمان در سیستم دولتى ورساندن خدمات درمانى به این مردم شریف حتى خودشان را بیمه تامین اجتماعى نکنند وحقوق چندین مرتبه زیر خط فقر بگیرندوباز هم خوشحال وفعال باشند !”

دکتر پویا با اشاره به مشکلات دیگر حرفه ی پزشکی می افزاید: ” سوژه سوم اینکه شبى وارد بخش درمانى بیمارستانى میشوید که حدود سى بیمار بسترى دارد وفقط سه یا چهار پرستار باید به همه این بیماران خدمت رسانى کنند واگر خداى ناکرده این بشر جایزالخطا اشتباهى بکند هم خودش وهم پزشک مسئول بایدپاسخ تمام این سلسله معیوب روند درمانى را یکجا بدهد ودیگر کسى نیست که بگوید بله واقعا با این کاستى ها کارى غیر ازاین نمى شد انجام داد!

سوژه چهارم فرض بفرمایید شما کارمند یک سازمان دولتى هستید وبابت انجام کارتان شش ماه بعد حقوق بگیرید تازه بدترازآن در بخش خصوصى یا مطب یا داروخانه خود کار میکنید واگریک روز دیر کرد در ارسال لیست بیمه داشته باشید جریمه مالى مى شوید ولى کارکرد ودسترنج قانونى شما ماهها در سازمان بیمه گر بدون پرداخت سود بلوکه میگردد واین واقعا خنده آور والبته سوزناک است!

سوژه پنجم اینکه در یک نگاه کلى به جامعه حرفه اى شما به چشم جامعه اى مادى وپول دوست نگاه کنند ونگویند که حق الزحمه انجام یک جراحى اورژانس براى بیمار مبتلا به آپاندیسیت حاد درنیمه شب در بیمارستان دولتى تا همین سال قبل که بقول برخى زیر میزى رایج بود در اکثریت شهرهاى کشور که فاقد بخش خصوصى هستند حدود سى هزار تومان پس از گذشت شش ماه بوده واکنون قرار است به نود هزارتومان برسد که شما بتوانید درمقایسه با تعرفه سایر گروه هاى تحصیل کرده وحتى تحصیل نکرده با بار مسئولیتى غیر قابل تصور براى پزشک آن را سوژه طنزى بسازید تا شاید بر لب جامعه پزشک وپرستار این مملکت هم لبخندى بنشانید!”

اتفاق مهم دیگر در این زمینه، نظر سنجی سایت نظام پزشکی  در مورد حضور پزشکان در تجمع اعتراض آمیز به صدا و سیما است. نظام پزشکی با طرح این سوال که” آیا در اعتراض حضوری (با کسب مجوزهای لازم) به پخش برنامه هتاکانه در حاشیه” و رویه صدا و سیما، بصورت قطعی حضور میابید؟” اولین قدم را برای اعتراض عملی به این سریال و رویه صدا و سیما برداشته است.

به نظر می رسد حاشیه های “در حاشیه” به همین جاها ختم نشود و اعتراض های جامعه پزشکی همچنان ادامه داشته باشد. باید منتظر واکنش های عملی اعتراض کنندگان و پاسخ های احتمالی صدا و سیما باشیم.

درباره نویسنده

احسان قدیمی

فارغ التحصیل رشته پزشکی و گواهینامه عالی بهداشت عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
ورودی 95 رشته ی ارتوپدی، دانشگاه علوم پزشکی تهران

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7