سیاست گذاری سلامت

شرکت های داروسازی به فکر بازارهای جهانی باشند

رییس سازمان غذا و دارو با تشریح سیاست‌های وزارت بهداشت برای حمایت از تولید داخل در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی گفت: صنعت داروی ما باید به فکر بازارهای جهانی باشد زیرا بازار داخل اشباع است و ما باید در حوزه دارو به تراز مثبت برسیم.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر دیناروند در تشریح سیاست‌های وزارت بهداشت در زمینه حمایت از تولید داخل در حوزه تجهیزات پزشکی و دارو و در پاسخ به برخی انتقادات مبنی بر اینکه وزارت بهداشت بیشتر به سمت واردات تجهیزات و ملزومات و داروهایی می‌رود که قیمت پایین‌تری دارند، گفت: سیاست‌های حمایت از تولید وزارت بهداشت شفاف است و اگر این سیاست‌ها وجود نداشت ما اکنون با کاهش واردات دارو مواجه نبودیم.

وی با بیان اینکه آمار قطعی ما در سال ۹۳ نشان می‌دهد که حدود ۳۵۰ میلیون دلار از واردات دارو کاهش یافته است، افزود: این درحالیست که ما در طی ۱۵ سال گذشته هیچگاه چیزی با عنوان کاهش واردات در حوزه دارو نداشتیم، اما در سال ۹۳ این میزان کاهش واردات وجود داشته است.

واردات دارو را تا جایی کنترل می‌کنیم که سلامت مردم در خطر نباشد

دیناروند با تاکید بر اینکه قطعا سیاست کنترل واردات در وزارت بهداشت وجود دارد، گفت: این در حالی است که ما نمی‌توانیم با توجیه کاهش واردات در دارو، دسترسی بیماران را به دارو قطع کنیم؛ بلکه باید یک سیاست متوازن پیش بگیریم؛ به طوریکه بیماران به دارو دسترسی داشته باشند؛ چرا که سلامت انسان‌ها بالاترین ارزش است و همه در زمان بیماری می‌خواهند به درمان دسترسی داشته باشند. بنابراین تا جایی واردات را کنترل می کنیم که سلامت مردم به خطر نیفتد.

هدف سند چشم انداز در حوزه دارو

وی ادامه داد: بنابراین بی‌تردید تقویت زیرساخت‌های ملی، توسعه تولید و افزایش سهم تولید داخل در بازار دارو و تجهیزات پزشکی از اهداف دولت است. همچنین در برنامه سند چشم‌انداز هدف وزارت بهداشت این است که ۷۵ درصد بازار دارویی از نظر ریالی در اختیار تولید داخل باشد و این هدف‌گذاری انجام شده است. منتها هدف‌گذاری مهم‌تر، این است که تراز تجاری کشور مثبت شود؛ یعنی صادرات ما از میزان واردات‌مان بیشتر باشد.

صنعت دارویی به فکر بازارهای جهانی باشد

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه صنعت داروسازی ما اگر می‌خواهد رونق یابد، نمی‌تواند به بازار داخل اکتفا کند، گفت: زیرا بازار داخل اشباع است. به عنوان مثال شرکت‌های آنتی‌بیوتیک‌ساز ما در شش ماهه اول سال جاری دچار مشکل فروش شدند، اما این مشکل به این معنا نیست که ما از خارج کشور آنتی‌بیوتیک وارد می‌کنیم، بلکه ما آنتی‌بیوتیک وارداتی نداریم.

دیناروند افزود: دلیل بروز این مشکل این است که بازار اشباع و سقف آنتی‌بیوتیک محدود است. ما نیز نمی‌توانیم مردم را به مصرف آنتی‌بیوتیک تشویق کنیم. اتفاقا سیاست ما کنترل مصرف داروهاست. بنابراین صنعت داروی ما باید به فکر بازرهای جهانی باشد. ما باید صادرات دارو انجام دهیم. در حال حاضر صادرات کشور کوچکی مانند اردن چهار برابر کشور بزرگ ایران است و این اصلا خوب نیست.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7