اقتصاد سلامت

معاون درمان وزیر بهداشت: بیمارستان ها با درد مزمن نبود منابع مالی پایدار مواجه هستند

معاون درمان وزیر بهداشت ضمن تأکید بر لزوم تأمین منابع مالی پایدار و مستمر برای اداره بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، گفت: در ایران از زمان تصویب قانون بیمه همگانی در سال ۷۴، تا کنون، بیمارستان های ما با یک درد مزمن یعنی نبود منابع مالی پایدار و مستمر روبرو بودند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری آنا،‌محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت به در حال تغییر بودن منابع مالی بیمه‌ها اشاره کرد و گفت: زمانی که وضع مالی بیمه‌ها مناسب باشد ممکن است پرداختی آنها به فاصله دو یا سه ماه انجام شود و در زمان‌هایی که وضعمالی آنها نامناسب می‌شود، پرداختی آنها گاهی تا هفت یا هشت ماه به تأخیر می‌افتد.

وی تصریح کرد: اداره کردن بیمارستان‌ها با وجود خدمات بسیار پیچیده و طرف‌های قرارداد متعدد بدون منابع مستمر و قابل اطمینان مالی، مشکلات زیادی دارد بنابراین برای حل این مشکلات، پس از پنج ماه کار کارشناسی و با همکاری وزارت بهداشت، رفاه و سازمان تأمین اجتماعی تصمیم گرفته شد تا عامل سوم یعنی بانک برای پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها به این چرخه اضافه شود.

آقاجانی گفت: طبق تفاهم‌نامه‌ای که میان وزارت بهداشت، وزارت رفاه، سازمان تأمین اجتماعی و بانک رفاه کارگران امضاء شد، تمام اسناد بیمارستان‌ها بعد از مهرماه، به بانک رفاه کارگران ارائه می‌شود و ظرف ۱۵ روز، ۶۰ درصد مبلغ اسناد را دریافت می‌کنند و سازمان تأمین اجتماعی نیز سه ماه فرصت دارد تا به اسناد رسیدگی کند و پس از این رسیدگی، ۴۰ درصد باقی مانده به بیمارستان‌ها پرداخت می‌شود.

معاون درمان وزیر بهداشت افزود: عامل سوم یعنی بانک رفاه، بین بیمه و بیمارستان قرار می‌گیرد و منابع مالی لازم را از طریق تسهیلات، تأمین می‌کند و نقشی مهم را بین ارائه‌دهنده و تأمین کننده مالی به منظور ثبات منابع مالی، ایفا می‌کند که دستاوردی بزرگ برای نظام سلامت و ارائه خدمات درمانی است.

وی ابراز امیدواری کرد تا اضافه کردن عامل سوم بین بیمه تأمین اجتماعی و بیمارستان‌های وزارت بهداشت، در سایر سازمان‌های بیمه‌گر پایه نیز اجرا شود تا آنها هم بتوانند منابع مالی با ثباتی را برای بیمارستان‌ها تأمین کنند.

آقاجانی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: در سال ۹۴ بین چهار تا پنج ماه از مطالبات بیمارستان‌ها از بیمه‌ها باقی مانده که سازمان تأمین اجتماعی در قالب قرارداد دیگری علاوه بر این تفاهم‌نامه، قرار است حدود هزار و ۶۰۰ میلیارد از بدهی‌های خود به بیمارستان‌های وزارت بهداشت را از طریق تسهیلات بانک ملت پرداخت کند و این قرارداد تنظیم شده است و امیدواریم تا بدهی‌های معوقه تا پایان شهریور ماه به سرعت پرداخت شود.

وی افزود: بنا بوده تا وثیقه‌های مورد نظر از سوی تأمین اجتماعی به بانک ملت تحویل داده شود و بانک مرکزی نیز تمهیدات لازم را اتخاذ کرده است. سازمان تأمین اجتماعی باید به سرعت وثیقه‌های خود را به بانک ملت تحویل دهد و با دریافت تسهیلات، مطالبات بیمارستان‌های وزارت بهداشت را تا پایان شهریور ماه پرداخت کند.

معاون درمان وزارت بهداشت بر اهمیت توجه جدی سازمان تأمین اجتماعی و بانک‌های عامل ملت و رفاه کارگران به منظور پرداخت بدهی این سازمان تأکید کرد و ادامه داد: با به‌کارگیری عامل سوم، بدهی تأمین اجتماعی به بیمارستان‌های وزارت بهداشت تا پایان شهریور ماه از طریق بانک ملت و از مهرماه به بعد از طریق بانک رفاه کارگران پرداخت می‌شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7