متخصصین

یک رشته تخصصی در مقطع کارشناسی، پزشکیار ورزشی دانشگاه پرسپولیس

پزشکی ورزشی و پزشکیار ورزشی

به گزارش صدای پزشکان دانشگاه علمی کاربردی ،شاخه پرسپولیس در رشته پزشکیار ورزشی در مقطع کارشناسی حرفه ای بدون کنکور دانشجو می پذیرد.

پیش از این دکتری تخصصی این رشته با نامی بدون کلمه پزشکی (امدادگر ورزشی) در دانشگاه علوم ورزش باهنر کرمان و دانشکده علوم تربیت بدنی دانشگاه تهران به عنوان گرایشی از رشته آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی وجود داشته است.

در این میان رشته تخصصی پزشکی ورزشی چند سالیست که به عنوان دوره دستیاری ۴ ساله و از طریق آزمون دستیاری در دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران، ساری و شهید بهشتی به پذیرش دستیار تخصصی می پردازد.

وظایف ذکر شده برای پزشکیاران ورزشی یعنی پیشگیری از آسیب، مراقبت اورژانس و مشارکت در فرایند بازتوانی در حال حاضر در دنیا وظایف رشته ای با نام  Athletic Trainer محسوب می شود. این نام در دنیا فاقد عنوان مرتبط با پزشکی است.

در بین متخصصین پزشکی ورزشی این نگرانی وجود دارد که بعد از مدتی نام پزشکیار ورزشی در بین مردم به پزشک ورزشی معروف شود. منتقدان می گویند تاسیس رشته ای کارشناسی با نام پزشکی می تواند به مبهم شدن فاصله حرفه پزشکی و سایر رشته ها منجر شود.

از سوی دیگر رشته های مرتبط با بهداشت به دنبال تجمیع آموزش پزشکی و بهداری و تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در چارچوب وزارت بهداشت تعریف می شوند. سکوت وزارت بهداشت در تشکیل رشته ای دخیل در فرایند درمانی در زیر مجموعه وزارت علوم ( دانشگاه علمی کاربردی)  موجب تعجب متخصصان و پزشکان عمومی فعال در حوزه پزشکی ورزشی شده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

19 نظر برای مطلب "یک رشته تخصصی در مقطع کارشناسی، پزشکیار ورزشی دانشگاه پرسپولیس"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
علی
Guest

به نظر من گذاشتن نام پزشکیار شاید باعث سوتفاهم شود. شاید با توجه به اصطلاح انگلیسی بتوان عنوان بهتری یافت…

محمدمشهدی
Guest
با سلام و احترام. به نظر می رسد نویسنده این متن هیچگونه اطلاع علمی از رشته مذکور ندارد. باید بهتر است بدانید انجمن پزشکی ایالات متحده (AMA) این رشته را جز حرف و خدمات درمانی شناخته است. در ایران فقط نظرات مغرضانه گروهایی که ترس از آجرشدن نانشان دارند این خلا علمی را کشور ایجاد کرده…کشور ما فقط و فقط به خاطر همین ضعف علمی همواره از فوائد نیاز عصر حاضر بی بهره بوده است. این موضوع بسیار خنده دار است که در ایران پزشک تیم همراه تیم این طرف و آنطرف سفر می کند. مسئولیت پزشک تیم در کلینیک… بیشتر
محمدمشهدی
Guest
با سلام و احترام. به نظر می رسد نویسنده این متن هیچگونه اطلاع علمی از رشته مذکور ندارد. بهتر است بدانید انجمن پزشکی ایالات متحده (AMA) این رشته را جز حرف و خدمات درمانی شناخته است. در ایران فقط نظرات مغرضانه گروهایی که ترس از آجرشدن نانشان دارند این خلا علمی را در کشور ایجاد کرده اند…کشور ما فقط و فقط به خاطر همین ضعف علمی همواره از فوائد نیاز عصر حاضر یعنی ورزش بی بهره بوده است. این موضوع بسیار خنده دار است که در ایران پزشک تیم همراه تیم این طرف و آنطرف سفر می کند. مسئولیت پزشک… بیشتر
زهره هراتیان
Guest
جناب آقای محمد مشهدی ،جاییکه مولر ولفارت پزشک سرشناس آلمانی درکنار تیم ملی آلمان تشخیص کانکاشن در مسابقات فینال جام جهانی را نمی دهد به یک لیسانس تربیت بدنی که خود دوره مختصر گذرانده چگونه اعتماد باید کرد؟ کدام خانواده حاضر می شود فرزندش را بدون پزشک تیم به خارج از کشوربفرستد رشته اتلتیک ترینر کاملا با وظایف یک پزشک تیم متفاوت است . طبق آمار اعلام شده در دنیا ماهیانه یک ایست قلبی در زمین فوتبال اتفاق میافتد که پزشکان دوره های احیا را در این مورد دیده اند. سیلابس آموزشی این دوره ها کاملا با رشته حرکات اصلاحی… بیشتر
مشهدی
Guest
مشکل همینجاست که در ایران اتلتیک ترینر را با حرکات اصلاحی یکی می بینند…و فاجعه وار اینکه علوم ورزش با تربیت بدنی در ایران یکی تصور میشود..بله هیچگاه منکر اهمیت متخصص پزشک ورزشی نمی شویم. متاسفانه زبان فارسی ضعفی دارد گریبان گیر علم هم شده است. sport medicineیک حیطه علمی گسترده است نه فقط یک تخصص! هرکس حرکات اصلاحی بوده خود را پزشک ورزشی به معنای physician معرفی کرده صدالبته اشتباه کرده و بنظرم حتی بگونه ای باید پیگردقانونی شود! اما آنچه مهم است تغییر نگرش ها و صدالبته دانش هاست… دانش بسیار مهم پزشکی ورزشی فقط یک تخصص نیست.… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7