نظام سلامت

سالانه ۱۰۰۰ پرستار از کشور مهاجرت می‌کند

به گزارش صدای پزشکان محمدشریفی‌مقدم، قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان خبرگزاری فارس، در رابطه با مهاجرت پرستاران به خارج از کشور، گفت: سالانه حدود ۵۰۰ پرستار برای مهاجرت به خارج از کشور جهت دریافت معرفی‌نامه به سازمان نظام پرستاری مراجعه می‌کنند ولی تعداد زیادی از آنها نیز بدون دریافت معرفی‌نامه اقدام به ترک کشور کرده و بر اساس آمارهای اعلام شده می‌توان گفت: حدود هزار پرستار سالانه از کشور مهاجرت می‌کنند.

وی در رابطه با مقصد پرستاران مهاجر گفت: استرالیا و کانادا جزو کشورهایی است که بیشترین ورود پرستاران ایرانی را دارد البته پرستاران به انگلیس،‌ هلند، سوئیس و کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیز مهاجرت کرده و برخی از آنها که نسبت به دریافت معرفی‌نامه‌ اقدام نمی‌کنند کشورهای دیگر را برای مهاجرت برمی‌گزینند.

قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: کمبود پرستار نداریم، بلکه مشکل پرستاران، امنیت شغلی است که باعث شده تا شاهد مهاجرت، ترک شغل و خانه نشینی پرستاران باشیم.

شریفی مقدم با تأکید بر لزوم تربیت پرستار طبق استانداردهای روز علمی، گفت: بیمارستان ها در حال حاضر توان پوشش دانشجویان پرستاری را ندارند و دانشکده های پرستاری کشور نیز به لحاظ تعداد هیئت علمی به دانشجو کمبود دارند پس چگونه می توان به تربیت دانشجوی پرستاری و نظارت بر آموزش آنها در بیمارستان ها امیدوار بود.

وی خاطر نشان کرد: این کار باعث تهدید سلامت مردم و جامعه خواهد شد و نقض آشکار حقوق بیماران است و موجب تضعیف تربیت آکادمیک پرستاری در کشور می شود و به نظر می رسد اتخاذ چنین تصمیماتی از سوی وزارت بهداشت برای از بین بردن مشکلات پرستاری حاصلی جز تضعیف و تخریب حرفه پرستاری ندارد و نظام پرستاری به طور جدی با این گونه سیاست های اتخاذی مخالف است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "سالانه ۱۰۰۰ پرستار از کشور مهاجرت می‌کند"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
ب.د
Guest

چطور وقتی نمیتونن همون پرستارهای موجود رو در کشور حفظ کنن دارن به افزایش تعداد دانشجو فک میکنن؟؟

wpDiscuz
Powered by Themes24x7