دیده بان سلامت

دکتر هاشمی: مقابله با آلودگی هوا به دست دانشگاهیان و غیرسیاسیون سپرده شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا گفت: در مساله مقابله با آلودگی هوا، ضرورت دارد که نگاه علمی به جای نگاه سیاسی حاکمیت داشته باشد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در چهارمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا گفت: شهرنشینی و مدرنیته عوارضی دارد و آلودگی هوا بخشی از عوارض شهرنشینی است که دامن‌گیر همه کشورهاست. در بسیاری از کشورهای جهان آلودگی مشکلی جدی است و شهروندان از استنشاق هوای پاک محروم هستند.

وی با بیان اینکه در کشور ما نیز در حوزه آلودگی مشکلاتی وجود دارد، اظهار کرد: اگر کار مقابله با آلودگی هوا به دست دانشگاهیان و غیرسیاسیون سپرده شود، رسیدن به هوای پاک دست‌یافتنی‌تر می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه بنابر گزارشی از ۱۶۰۰ شهر در بیش از ۹۰ کشور تنها ۱۲ درصد از مردم از هوای مطلوب برخوردار هستند، گفت: بسیاری از مردم جهان در معرض آسیب و بیماری ناشی از آلودگی هوا قرار دارند.

روزانه چندین میلیون نفر در شهر تهران حضور داشته و در آن تردد کرده و آن را آلوده می‌کنند و در این شرایط قانون‌گریزی یکی از رویه‌های عادی ما شهروندان و ملاحظه‌گری بخشی از رویه عادی مدیریت ما شده است.

هاشمی با بیان اینکه تهران جزو آلوده‌ترین شهرهاست، گفت: امیدوارم سال بعد در پنجمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا، بتوانیم بیماری‌ها و آسیب‌های جسمی و روحی، روانی و تبعات اقتصادی ناشی از آلودگی را ارائه دهیم. در حال حاضر بالغ بر چندین میلیارد برای این مساله هزینه می‌شود.

روند افزایشی هزینه‌های ناشی از آلودگی هوا

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از این هزینه‌ها را مردم می‌پردازند و بخشی را هم دولت می‌پردازد، گفت: هزینه‌های ناشی از آلودگی هوا سال به سال در حال افزایش است. تهران از نظر اقلیمی دارای شرایط استثنایی و متاثر از شرایط و موقعیت خاصی است. چند شهر مهم دنیا نیز مشابه تهران هستند، اما با اقداماتی که در آنها صورت گرفته، امروزه جزو پاک‌ترین شهرها محسوب می‌شوند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه در زمان قاجار، یکی از زیباترین نقاط ایران، در دامنه‌های البرز به عنوان پایتخت انتخاب شد، گفت: بعد از این اتفاق که تهران به مدیران و سیاستمداران تحویل داده شد، روند آلودگی هوا در این شهر ایجاد شد که در آن دوره کمترین میزان آلودگی ایجاد شده بود، اما از سال ۵۳ یا ۵۴، محیط زیست ایران و مرحوم تقی ابتکار، مساله آلودگی هوای تهران را مطرح کرده و پیشنهاداتی ارائه دادند.

باید به جای نگاه سیاسی نگاه علمی بر این مساله حاکم شود و به راهکارهایی توجه داشته باشیم که سایر شهرهای دنیا از جمله لندن، استانبول، مکزیکوسیتی انجام داده‌اند.

روایت وزیر بهداشت از قانون‌گریزی و ملاحظه‌گری در انجام کارها

هاشمی با اشاره به اینکه مساله آلودگی هوا را دستگاه‌های مختلف به گردن هم می‌اندازند، گفت: روزانه چندین میلیون نفر در شهر تهران حضور داشته و در آن تردد کرده و آن را آلوده می‌کنند و در این شرایط قانون‌گریزی یکی از رویه‌های عادی ما شهروندان و ملاحظه‌گری بخشی از رویه عادی مدیریت ما شده است.

دستگاه‌های مختلف آلودگی هوا را به گردن یکدیگر می‌اندازند

وی با بیان اینکه حذف موتورسیکلت‌های کاربراتوری، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و کنترل خودروهای تولیدی شرکت‌های مختلف، به خاطر ترس از ایجاد مشکلات اقتصادی و معیشتی برای بخشی اتفاق نمی‌افتد، اظهار کرد: دستگاه‌های مختلف آلودگی هوا را به گردن یکدیگر می‌اندازند، اما ما یک حکومت هستیم و جدا از هم نیستیم. بنابراین باید یکپارچه عمل کنیم چون کارنامه این دولت به طور یکپارچه دیده و بررسی می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تصمیماتی در دولت برای کاهش آلودگی هوا گرفته شده که اگر دستگاه‌های مختلف حداقل ۱۰ درصد آن را در سال اجرا کنند، موفقیت بزرگی کسب می‌شود، گفت: باید عزم جدی در مساله کاهش آلودگی هوا ایجاد شود و بدون فرافکنی با مسوولیت‌پذیری برای رضای خدا و سلامت مردم تلاش صورت گیرد.

کاهش آلودگی هوا سخت اما شدنی است

هاشمی با بیان اینکه پیش‌تر نشان دادیم که می‌توانیم در کاهش سرب تبدیل موتورهای کاربراتوری به انژکتوری، ارتقای کیفیت بنزین به موفقیت‌هایی دست یابیم، گفت: همه اینها به خاطر تصمیماتی است که گرفته شد و امروز هم می‌توان با اتخاذ تصمیمات مهم، به کاهش آلودگی هوا نائل آمد، اگرچه این امر سخت است اما شدنی است.

وی با بیان اینکه نباید یک طرفه از مردم برای کاهش آلودگی هوا تقاضا داشته باشیم، گفت: برخی از شهروندان کاتالیزرها را از روی خودروها برای اینکه قدرت موتور آسیب نبیند، برمی‌دارند یا برای تعویض سالانه کاتالیزورها هزینه‌ای نمی‌کنند، اما باید همت جمعی وجود داشته باشد تا در آینده تغییرات حاصل شود.

حذف موتورسیکلت‌های کاربراتوری، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و کنترل خودروهای تولیدی شرکت‌های مختلف، به خاطر ترس از ایجاد مشکلات اقتصادی و معیشتی برای بخشی اتفاق نمی‌افتد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه امیدواریم کاهش بار بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های اعصاب و روان و افزایش آرامش مردم در نتیجه بهبود وضعیت هوا اتفاق افتد، گفت: زمانی شهرها ۷۰ روز در سال را دچار ریزگردها بودند ولی امروزه این عدد به ۲۰ روز کاهش یافته است و امیدواریم روزی همایش مدیریت ملی آلودگی هوا و صدا تبدیل به جلسه‌ای برای گزارش عملکرد مسوولان در حوزه مقابله با آلودگی هوا شود و قوانین وضع شده به اجرا در آید.

هاشمی در پایان تاکید کرد: باید به جای نگاه سیاسی نگاه علمی بر این مساله حاکم شود و به راهکارهایی توجه داشته باشیم که سایر شهرهای دنیا از جمله لندن، استانبول، مکزیکوسیتی انجام داده‌اند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7