دیده بان سلامت

وزیر بهداشت: مالک بزرگترین شرکت تولید مواد دخانی یک شرکت بیمه درمانی است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در یک اتفاق نادر در دنیا، در ایران مهمترین بیمه درمانی، مالک مهمترین شرکت تولید دخانیات در کشور است، تصریح کرد، مهمترین مشکل در مبارزه با دخانیات مخالفت مجلس با افزایش مالیات سیگار است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، سیدحسن هاشمی عصر سه شنبه در دیدار با «ورا سیلوا» رئیس دبیرخانه کنوانسیون کنترل دخانیات سازمان بهداشت جهانی در وزارت بهداشت افزود: اتفاق نادری که در کشور وجود دارد این است که مهمترین بیمه درمانی کشور که باید از بروز بیمارها پیشگیری کند و به درمان بیماران کمک کند، خود مالک مهمترین شرکت تولید دخانیات کشور است و این مساله شبه به لطیفه است اما واقعیت دارد.

** اتفاق نظر درمورد افزایش مالیات بر خرده فروشی مواد دخانی وجود ندارد 

وی ادامه داد: مهمترین مشکل من به عنوان وزیر بهداشت در مبارزه با دخانیات این است که همکاران ما در دولت و مجلس و حتی قوه قضاییه که تصمیم گیرنده و سیاستگذار کشور هستند با افزایش مالیات بر خرده فروشی مواد دخانی مخالفت می کنند و از این نظر بین دستگاه های مسئول کشور اتفاق نظر وجود ندارد.

هاشمی گفت: از جمله اقدامات دولت یازدهم برای مبارزه با دخانیات ارائه لایحه افزایش مالیات بر دخانیات به مجلس است که امیدواریم با تصویب آن در مجلس بتوانیم کاهش مصرف دخانیات را برای همه گروه های سنی و در همه مجامع شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه در دنیا ثابت شده که افزایش مالیات و گران شدن مواد دخانی باعث کاهش مصرف آن می شود، افزود: اما افرادی در دولت و مجلس تصور می کنند افزایش مالیات دخانیات موجب رشد بی رویه قاچاق مواد دخانی در کشور می شود.

مهمترین مشکل من به عنوان وزیر بهداشت در مبارزه با دخانیات این است که همکاران ما در دولت و مجلس و حتی قوه قضاییه که تصمیم گیرنده و سیاستگذار کشور هستند با افزایش مالیات بر خرده فروشی مواد دخانی مخالفت می کنند

هاشمی خطاب به رئیس دبیرخانه کنترل دخانیات سازمان بهداشت جهانی گفت: این مشکلات را به این خاطر مطرح کرده ام که اعلام کنم وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران در اجرای مفاد کنوانسیون های بین المللی مبارزه با مواد دخانی متعهد است و بیش از همه دستگاه ها علاقه مندیم که کشوری عاری از مصرف دخانیات داشته باشیم و یا حداقل مصرف مواد دخانی را در کشور به حداقل ممکن برسانیم

** شخصا از مسیر کنترل مواد دخانی راضی نیستم

وزیر بهداشت افزود: تلاش های زیادی برای کنترل مصرف دخانیات از جمله سیگار و قلیان در دولت انجام شده و موفقیت هایی نیز به دست آمده اما شخصا از مسیر کنترل مواد دخانی در کشور راضی نیستم و معتقدم باید بسیار بهتر از این و با سرعت بیشتری حرکت کنیم.

هاشمی هشدار داد، در دوران بعد از تحریم ها شرکت های بین المللی تولید کننده دخانی به کشور هجوم می آورند و امیدوارم بتوانیم در شرایط جدید نیز با اجرای مدل ایرانی مبارزه با دخانیات و افزایش مالیات سیگار موفقیت های گذشته را در مبارزه با مواد دخانی بیش از گذشته داشته باشیم.

وزیر بهداشت گفت: اکنون که سیاستگذاران کشور با افزایش مالیات و خرده فروشی سیگار مخالفت کرده اند از مردم و جوانان می خواهم که خود رعایت کنند و عادت غلط مصرف دخانیات را ادامه ندهند، زیرا ۹۰ درصد سرطان های ریه به خاطر مصرف سیگار رخ می دهد و مصرف دخانیات عامل مهم بسیاری از بیماری های مادرزادی است. این اتفاقات ناگوار توهم نیست گرچه می دانم موعظه کردن موثر نیست اما از همه می خواهم برای داشتن یک زندگی و جامعه سالم همکاری کنند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7