دیده بان سلامت نظام سلامت

وضعیت سفید آنفلوانزا در استان سیستان و بلوچستان

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه در حال حاضر مشکل خاصی از نظر آنفلوانزا در استان سیستان و بلوچستان وجود ندارد، افزود: از ابتدای سال جاری، زائران عتبات عالیات و حجاج بیت الله الحرام مورد غربالگری آنفلوانزا  و کرونا ویروس قرار گرفتند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ویدا، دکتر محمود رضا میری به غربالگری یک هزار و ۶۰ نفر از حجاج در سال جاری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در میان حجاج، هیچ موردی از کرونا ویروس شناسایی نشد اما دو مورد آنفلوانزای مثبت وجود داشت که بهبود یافتند.

وی تصریح کرد: اجرای غربالگری در میان حجاج، آمادگی لازم را در کادر درمانی استان سیستان و بلوچستان ایجاد کرد و در مقطعی از سال نیز کادر درمانی استان برای آنفلوانزا آماده شده بودند.

دکتر میری کمک ها و حمایت های وزارت بهداشت را به منظور پیشگیری از آسیب های جدی تر در این استان را بسیار ارزنده دانست و گفت: با این حمایت ها، تعداد مرگ و میر بسیار اندک بود به گونه ای که تعداد مرگ و میر از ابتدای سال ۸ مورد بود و تمامی آنها، بیماری زمینه ای داشتند و اگر به آنفلوانزا نیز مبتلا نمی شدند، احتمال مرگ آنها وجود داشت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه موج اول بیماری آنفلوانزا به خوبی کنترل شد، ادامه داد: در حال حاضر وضعیت استان سیستان و بلوچستان سفید است و مورد جدیدی از بستری آنفلوانزا در بیمارستان نداشته ایم.

دکتر میری عنوان کرد: بهترین برنامه دولت تدبیر و امید در جهت تأمین و ارتقای سطح سلامت کشور، طرح تحول نظام سلامت بود که در تمام کشور اثرات مثبتی به دنبال داشت اما در استان سیستان و بلوچستان اثرات حیات بخشی داشت زیرا افراد زیادی در روستاهای این استان به دلیل نداشتن تمکن مالی، نمی توانستند حداقل بهره را از امکانات درمانی ببرند و با اجرای طرح تحول سلامت دسترسی به امکانات و پزشک برای تمام افراد، محقق شد.

وی به سفر اخیر وزیر بهداشت به استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: دکتر هاشمی سه شبانه روز تمامی شهرستان های جنوب استان را بررسی کردند و به منظور شناسایی دقیق مشکلات نیز تیم های کارشناسی سطح بالایی مانند معاون درمان و همچنین معاون بهداشت را به این استان اعزام کردند که نتیجه این سفرها، اختصاص امکانات بسیار خوبی به استان بود که می تواند مشکلات حوزه سلامت مردم را کاهش دهد و من به عنوان یک شهروند از وزیر بهداشت نهایت سپاسگزاری را دارم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7