فرهنگی

تحول در اخلاق حرفه ای باید بدست دانشجویان آغاز شود

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) محمد رضا داوودآبادی فراهانی، معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید بر حمایت از کانون‌های دانشجویی اخلاق حرفه‌ای خاطر نشان کرد: فرصت و زمینه را برای شما دانشجویان در کانون‌های اخلاق‌حرفه‌ای فراهم می‌کنیم که بتوانید سوژه‌های خود را بر اساس کدهای حرفه‌ای پیدا کرده و با زبان هنر اشاعه دهید؛ ما امکانات و منابع مالی را برای سوژه‌ها و طرح‌های شما فراهم می‌کنیم، تا گام‌هایی در راستای اجرای اقدامات بزرگ در آینده برداشته شود

وی استخراج کدهای اخلاقی و استفاده از زبان هنر برای اشاعه اخلاق پزشکی را یک اصل مهم برای فعالیت‌ کانون‌های اخلاق حرفه‌ای برشمرد و تصریح کرد:‌ باید از زبان هنر استفاده کنیم، چراکه هم بسیار مؤثر است و هم قابلیت نفوذ در کمترین زمان را دارد. در دنیایی که همه‌ چیز به سرعت در حال تغییر و دگرگونی است، زمان عنصر بسیار مهمی برای انجام کارهای اساسی به شمار می‌رود.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت با نگاهی به آینده اخلاق پزشکی، بیان کرد: اگر می‌خواهیم وضعیت ما در زمینه اخلاق پزشکی بهبود پیدا کند، باید از حرکتی که شما دانشجویان در زمینه اخلاق حرفه‌ای شروع کرده و برای نشان دادن دغدغه‌های خود در این کنگره شرکت کرده‌اید، حمایت شود تا به بهبود شرایط اخلاق پزشکی و حرفه‌ای کشور در دهه‌های آینده کمک کند.

ما در وزارتخانه ساختارها را فراهم می‌ کنیم و شما دانشجویان مشارکت داشته باشید

فراهانی با اشاره به پیشنهاد دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاهپور اهواز که پیش از سخنان وی در بخش تریبون آزاد پیشنهادی را مطرح کرد بود، اظهار کرد: من با این پیشنهاد موافق هستم که در وزارتخانه ساختارها را فراهم کنیم و شما دانشجویان در این حوزه به صورت جدی مشارکت داشته باشید، شما می‌توانید تحول ایجاد کنید، من هم مثل شما معتقد هستم، آموزش‌های رسمی ما در حوزه‌های فرهنگی، دینی و اخلاقی در سه دهه گذشته پاسخ مناسبی دریافت نکرده است.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت با تأکید لزوم آسیب شناسی در سیستم آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی، افزود: چرا با صرف هزینه‌های زیاد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش پزشکی، این آموزش‌ها کار آمد نیستند، به طور حتم برای ایجاد تحول در نظم پزشکی یک انگیزش درونی لازم است و این مهم، با آموزش صرف و انتقال اطلاعات امکان پذیر نیست، چرا که تحول باید از درون ایجاد شود.

وی دانشجویان را بهترین و مناسب‌ترین افرادی دانست که می‌توانند برای اشاعه فرهنگ اخلاق حرفه‌ای و پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشورتحول ایجاد کنند وعنوان کرد: آنهایی که پزشک شده‌اند و در حال حاضر کار پزشکی انجام می‌دهند، شاکله و شخصیت آنها بسته شده و تحول چندانی برای آنها امکان پذیر نیست، اما شما جوانان دانشجو رشته‌های علوم پزشکی، دارای فطرت پاک، عواطف انسانی و انسان دوستانه بسیار بالایی هستید و هنوز آلوده زندگی مالی و روزمره نشده‌اید، شما این فرصت را دارید که  امید را در میان سایر دانشجویان به وجود بیاورید و این شما هستید که می‌توانید با وجدان‌های پاک خود، نهال اخلاق حرفه‌ای و پزشکی را دانشگاه‌های علوم پزشکی به درختی تناور در تبدیل کنید.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت افزود: در بحث اخلاق پزشکی وقتی از حوزه اخلاق صحبت می‌کنیم، سه حوزه را در بر می‌گیرد؛ حوزه معرفتی و اطلاعاتی که باید در این حوزه داشته باشیم؛ حوزه باورهای ما، یعنی اعتقاد به بایدها و نبایدها و حوزه سوم برای اینکه بایدها و نبایدها در رفتار ما تجلی یابد، ایجاد زهد و جهد بزرگی لازم است تا در حوزه اخلاق پزشکی یک فرد خلاقی باشیم؛ البته من هنوز نمی‌دانم در این سه حوزه ما در کدام بخش مشکل داریم.

هزینه‌کرد ۱۰۰۰ میلیاردی طرح تحول نظام سلامت تا ۷۰۰۰ میلیارد تومان زیرمیزی از جیب مردم هزینه نشود

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت افزود: در ابتدای اجرای طرح تحول نظام سلامت، برخی‌ها به افزایش تعرفه‌های پزشکی از سوی وزارت بهداشت انتقاد کرده و معتقد بودند که افزایش درآمد پزشکان موجب بیشتر شدن شکاف طبقاتی بین پزشکان و سایر اقشار جامعه می‌شود، اما اینگونه نبود، ارزیابی‌های اولیه ما نشان می‌داد که پزشکان سالانه هفت هزار تا ۱۰ هزار میلیارد تومان زیر میزی می‌گرفتند، این عدد بسیار بالا و تکان دهنده‌ای بود. در حالیکه گردش مالی صنعت پزشکی ما در کشور سالانه، حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان است، رقم هفت هزارمیلیارد تومانی زیر میزی به این معنی است که ۱۰ درصد گردش مالی این بخش از راه‌های غیرقانونی حاصل می‌شود.

وی تاکید کرد: ما در طرح تحول نظام سلامت با اصلاح و افزایش تعرفه پزشکی هزار میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم، با این هدف که هفت هزار میلیارد تومان هزینه پزشکی از جیب مردم به صورت زیرمیزی و غیر قانونی هزینه نشود.

پزشکان کرامت و حقوق بیماران را رعایت کنند

فراهانی با اشاره به طرح کنگره اخلاق پزشکی خاطر نشان کرد: چکیده اخلاق پزشکی این است که ما، شخصیت، کرامت و حقوق بیماران خود را که به نوعی تمام وجودشان را در مسأله درمان در اختیار ما قرار می‌دهند، رعایت و به آنها خدمت کنیم. زمانی ما می‌توانیم، بگوییم که در اخلاق پزشکی موفق شده‌ایم که مردم از پزشکان راضی باشند؛ من فکر نمی‌کنم که در حال حاضر ما پزشکانی زیادی مانند دکتر شیخ داشته‌ باشیم

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7