سیاست گذاری سلامت

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی: لازم است پزشکان عمومی که بدنه نظام سلامت هستند با توان بخشی آشنا شوند و این مسئله مهم جزئی از نظام آموزی آنها گردد

پیرو دستور وزیر محترم بهداشت مبنی بر تشکیل شورای راهبردی توانبخشی و در قالب برنامه دومین روز از کنگره سالیانه طب فیزیکی و توان بخشی پانلی تحت عنوان “حال و آینده توانبخشی در ایران”  با حضور مشاور محترم وزیر محترم بهداشت و رؤسای انجمن های طب فیزیکی و توان بخشی ، فیزیوتراپی و کاردرمانی برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر منصور رایگانی، رییس انجمن طب فیزیکی و توان بخشی ایران،  فقدان باور به اهمیت توان بخشی در میان سیاستگزاران سلامت، عدم هماهنگی و وفاق بین گروه های مختلف دخیل در امر توانبخشی،فقدان جاذبه اقدامات توانبشی در مقایسه با سایر ابعاد شغلی حرفه ای این گروه ها و عدم تخصیص صحیح بودجه به این امر را چهار مشکل عمده این بخش از طب برشمرد.

در ادامه این نشست دکتر محمد علی محسنی بندپی رییس هیات مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با توجه به سبک زندگی فعلی و الگوی روند بیماری ها در حال حاضر، توان بخشی را امری اجباری دانست و تصریح کرد فقدان افراد آشنا به این امر در میان سیاستگزاران و تصمیم گیران،همپوشانی و تداخل در میان متولیان بخش های مختلف،دخالت پاره ای ارگان ها همچون هلال احمر در امر آموزش و مشکلات بیمه ای را از دیگر موانع موجود در مقوله توان بخشی دانست. وی در انتها افزود”طرح دکترای حرفه ای فیزیوتراپی(دی پی تی) مبتنی بر آینده نگری است و قرار نیست در قالب آن در حیطه پزشکان دخالتی صورت گیرد.”

دکترمهدی علیزاده رییس انجمن علمی کاردرمانی ایران سخنران بعدی این برنامه بود. وی ضمن اشاره به ایجاد بارقه های امید برای توجه به مقوله توان بخشی در میان سیاستگذاران اضافه کرد:اصطکاک میان گروه های مختلف باعث هدررفت منابع شده و بنابرین اولین قدم برای اصلااح شرایط موجود ایجاد وفاق و همدلی است. باید چالش های داخلی را حل نمود و حیطه مسئولین و نقش های گروه های مختلف را دقیقا تعریف کرد.

در ادامه دکتر محمد تقی جغتایی مشاور محترم وزیر بهداشت در امور توانبخشی ضمن اشاره به علاقه وزیر جهت شرکت در این کنگره ، عدم حضور وی را به دلیل مشغله های ناشی از همزمانی این کنگره با ایام مبارک دهه فجر دانست و  تصریح کرد “شرط اول اصلاح شرایط موجود در امور توانبخشی، وحدت ، همکاری و هم آهنگی بین گروه های مختلف عرصه توانبخشی است.”

وی ضمن تاکید بر امکان ادامه چنین جلساتی در وزارتخانه،توانبخشی را بخش مظلوم نظام سلامت دانست و تصریح کرد “توان بخشی یک مقوله تیمی است اما متاسفانه باور به توان بخشی و کار تیمی نه در مسئولان و نه در افراد شاغل در عرصه سلامت وجود ندارد”.او افزود: از جمله مشکلات دیگر عرصه توان بخشی نارسایی امر آموزش است.لازم است پزشکان عمومی که بدنه نظام سلامت هستند با  توان بخشی آشنا شوند و این مسئله مهم جزئی از نظام آموزی آنها گردد.

دکتر جغتایی یکی از مشکلات دیگر مقوله توانبخشی را تصویرسازی منفی صداوسیما و سایر رسانه های جمعی از امر توانبخشی دانست و افزود: متاسفانه کاربرد کلمه توانبخشی در رسانه ها با برخی تصاویر منفی همچون معلولیت ذهنی همراه شده است؛ در حالی که منظور از توان بخشی برگرداندن بیمار به جامعه است.

وی در ادامه اختصاص منابع بیشتر به این حیطه را برای ایجاد جاذبه لازم دانست و تصریح کرد “خود شخص وزیر هم اعتقاد دارند که باید با این کار انگیره گروه های مختلف دخیل در این مقوله را افزایش داد”

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی در انتها ضمن اشاره به شروع فرایند تدوین دستورالعمل ها برای کاهش همپوشانی های موجود، تاکید کرد: “بنده در جهت نزدیک کردن دیدگاه های حیطه های تخصصی مختلف و ارگان ها و نهاد های متفاوت تلاش خواهم کرد.”

تهیه و تنظیم خبر: آقای دکتر حسین یاری

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7