دانش آموختگان

استاد پزشکی اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی: پزشکان طنزهای استاندارد را بپذیرند و آن را ابزاری برای اصلاح جامعه بدانند

استاد پزشکی اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه طنز ابزاری برای ارتقاء‌ سطح سلامت اجتماعی است، گفت: جامعه پزشکی باید طنزهای استانداردی که در آنها رعایت اصول شده بپذیرند و آن را ابزاری برای اصلاح جامعه بدانند.

 به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس دکتر محمدعلی حیدرنیا ، در رابطه با موضوع طنز و اخلاق پزشکی اظهار داشت: طنز ابزاری برای ارتقا سطح سلامت اجتماعی در جامعه است و طنازان واقعی با هدف اصلاح جامعه به طنز می‌پردازند و با همین رویکرد است که طنز همواره در طول تاریخ و در همه حوزه‌های اجتماعی ورود یافته و مورد حمایت و استقبال مردم و جامعه بوده است.

وی افزود: طنزپردازان مسائل مهم اجتماعی را که به صورت شفاف به هر دلیل قابل مطرح کردن نیست با زبان طنز استهزاء، ریشخند و با بزرگ‌نمایی هنری بیان می‌کنند تا شیوه‌هایی را برای حل مشکلات هشدار دهند.

استاد پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: طنز در همه حوزه‌های جامعه می‌تواند ورود کند حوزه پزشکی نیز از جمله این موارد است البته باید توجه داشت که به لحاظ اهمیت پزشکی در سلامت جامعه طنز در این حوزه ظرافت خاص خود را دارد و اگر اصول و استاندارد طنزنویسی در آن رعایت نشود باعث سلب اعتماد عمومی شده و خطرات جبران‌ناپذیری را برای سلامت جامعه در پی خواهد داشت.

حیدرنیا با تأکید بر اینکه در طنزهای حوزه پزشکی و سلامت رعایت اصول و ارزش‌هایی که همان اخلاق پزشکی است باید رعایت شود، گفت: تحقیقی با این رویکرد انجام شده و تلاش شده در پرداختن به طنزهای حوزه پزشکی و سلامت موضوعاتی همچون بیان اصول طنز در حوزه پزشکی، تفاوت طنز، هجو و هزل، بررسی متون ایرانی ـ اسلامی در حوزه ادبیات و طنز مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه طنز در لغت به معنی سخن به رمز گفتن و ریشخند به کار رفته است، افزود: در تاریخ ادبیات ایران از طنز و معانی آن بسیار سخن گفته شده ولی بهترین تعریف برای طنز در واقع شیوه خاص بیان مفاهیم تند اجتماعی و انتقادی همچنین طنز افشای حقایق تلخ ناشی از فساد و بی‌رسمی‌های فرد یا جامعه است که دم زدن از آنها به صورت عادی یا جدی ممنوع باشد به عبارت دیگر طنز یعنی انتقاد و یا نکته‌جویی آمیخته به ریشخند به شیوه هنری است.

استاد پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در یک طنز خوب و اثرگذار در حوزه پزشکی و سلامت ۴ عنصر اساسی شامل، احساس درد و تنفر شدید ناشی از مفاسد و معایب در جامعه، ریشخند و استهزاء، بیان هنری بر اساس بزرگ‌نمایی و نیجه‌گیری و فایده باید مورد توجه قرار گیرد.

 استاد پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: طنز ابزاری برای ارتقا سلامت اجتماعی است و نباید با هجو و هزل آمیخته شود در اخلاق پزشکی نیز باید متوجه بود که این آمیختگی صورت نگیرد.

وی در تعریف هجو افزود: هجو نوعی ستیزه فردی است که هجو‌کننده به استهزاء شخص می‌پردازد و اغلب نشانه تندخویی، سودجویی و کینه‌جویی پردازنده هجو است و غالباً با کلمات غیراخلاقی همراه است.

استاد پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: هزل بر پایه خنده، شوخی و طبیعت استوار است و در آن جسارت و حتی ترک ادب نیز مرسوم بوده اما طنز به ناهنجاری‌های موجود می‌پردازد و حکیمانه آنها را مورد طعن قرار می‌دهد.

حیدرنیا با بیان اینکه طنز پزشکی ابزاری برای ارتقاء سطح سلامت جامعه است، عنوان کرد: با توجه به مشکلاتی که در حوزه سلامت از قبیل رابطه پزشک و بیمار، حقوق بیمار، مسائل مالی و … وجود دارد، طنزپردازان واقعی به عنوان نمایندگان جامعه حق دارند که این موضوع‌ها را به صورت طنز و البته با رعایت اصول طنزنویسی و با هدف اصلاح در جامعه مورد توجه قرار دهند و به مسائلی بپردازند که بیان آنها از طریق جدی و غیرطنز امکانپذیر نباشد.

استاد پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در بیان طنز رعایت اصول و ارزش‌ها باید مد نظر باشد و مرزهای باریک طنز، هجو و هزل رعایت شود و مسئولین نیز برای رعایت حفظ سلامت جامعه و جلوگیری از روان‌پریشی اجتماعی باید در رسانه‌ای کردن طنزهایی که در آنها رعایت اصول و ارزش‌ها نشده و به هجو و به هزل آمیخته شده‌اند خودداری کنند.

وی در پایان گفت: جامعه پزشکی و مسئولین سلامت جامعه باید طنزهای استانداردی که در آنها رعایت اصول و ارزش‌ها شده است را بپذیرند و آن را ابزاری برای اصلاح جامعه بدانند، بنابر این پیشنهاد می‌کنیم کارگروهی متشکل از متخصصین حوزه سلامت، نویسندگان، جامعه‌شناسان و اصحاب رسانه برای بررسی بیشتر این موضوع تشکیل شود.

 

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

2 نظر برای مطلب "استاد پزشکی اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی: پزشکان طنزهای استاندارد را بپذیرند و آن را ابزاری برای اصلاح جامعه بدانند"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
فرنود راستگو
Guest
حیدرنیا با بیان اینکه طنز پزشکی ابزاری برای ارتقاء سطح سلامت جامعه است… ظاهرا ایشون بجای اینکه به شرح و بسط دادن حرفاشون بپردازن و بگن خب منظور من از این جملات و حرفایی که زدم چی بوده طوری انشا نوشتن که به ذهن خواننده این طور خطور می کنه که ایشون این اظهار نظر رو بعد از خوندن صفحه ی سوم کتاب مثلا “طنز، هجو و سایر اصطاحات” برای مزه مزه کردن مطالب جدیدی که یاد گرفتن بیان کردن!!!! برام خیلی جالبه که صحبت از موضوعی به اسم اخلاق پزشکی و یا به طور کلی اخلاق میشه!!! اون هم… بیشتر
مهدی
Guest
چیزی که من دیدم اینه که طنز تو جامعه ما شناخته نشده درست. و کارهایی که اسمشو میذاریم طنز بیشتر شبیه مسخره کردن و تحقیر کردن سوژه طنزه… چیزی که تو قرآن به شدت نکوهیده است. من صرفا با دیدن سریالهایی که در مورد پزشکان ساخته میشه ناراحت نمیشم.. ولی از این ناراحت میشم که مردم موقعی که دارن سریال طنز رو نیگا میکنن به این باورند که دارن یه مستند تماشا میکنن. و برای همیشه این تو ذهنشونه که اره دکترا همون کاری رو میکنن که تو اون سریاله نشون میداد. و همه دکترا همینطورین. یا همه اخوندا همینطورین… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7