سیاست گذاری سلامت

مصاحبه صدای پزشکان با دکتر ابوالفضل سروش: نه تنها رؤسای دانشگاه ها بلکه حتی مدیران گروه های آموزشی و تخصصی نیز بایستی توسط اعضای هیات علمی همان دانشگاه انتخاب شوند

این مصاحبه یکی از مصاحبه های صدای پزشکان با کاندیداهای لیست های اصلی (اصلاحطلب و اصولگرا) است. صدای پزشکان می کوشد تا آئینه از نگاه کاندیدا های پزشک نمایندگی مجلس باشد.

نگاه شما و بطور کلی اصلاح طلبان  به طرح تحول نظام سلامت چگونه است و برنامه ی شما در مجلس آتی در صورت پیروزی در این خصوص چه خواهد بود؟

این طرح هم محاسن و هم نواقصی دارد. از مهمترین نقاط قوت طرح میتوان به جهت گیری مردمی و حافظت مالی از مردم در مقابل هزینه های کمرشکن درمان،دسترسی بهتر مردم به مراقبت های تشخیصی و درمانی، بهبود انگیزه های خدمت رسانی کادر درمانی، کاهش موارد سزارین غیر ضروری مادران باردار، افزایش ماندگاری و حضور دائم پزشکان در بیمارستان های دولتی به خصووص در مناطق محروم، عملیاتی نمودن پرونده ی الکترونیک بیماران و ایجاد نظم در سیستم خدمت رسانی اشاره کرد.

اما این طرح ضعف هایی هم دارد. ازجمله ی این ضعف ها میتوان به تامین مالی و بودجه ی لازم برای طرح که خود را به شکل تاخیر ۷ یا ۸ ماهه در پرداخت های مطالبات همکاران نشان داده، افزایش مراجعات به بیمارستان های دولتی بدون افزایش متناسب ظرفیت پذیرش و پرسنل خدمت رسان و به طبع آن خستگی و تحلیل مفرط کادر درمانی، وجود نگاه سلیقه ای به طرح،عدم تجمیع بیمه ها، نگاه درمان محور صرف به مقوله ی سلامت و عدم اعتماد برخی از پزشکان به این طرح اشاره کرد.

اما آنچه که مجلس آتی در این خصوص باید انجام دهد کمک به دولت در خصوص تامین منابع مالی و تخصیص بودجه ی لازم ونیز کمک به دولت در خصوص تجمیع بیمه ها و ارائه ی خدمات به صورت انتخابی با اولویت قرار دادن قشر محروم و نیازمند جامعه میباشد که ان شاء الله برنامه های تدوین شده در این خصوص در مجلس پیگیری خواهد شد.

نگاه شما به گسترش کمی آموزش پزشکی در سطح عمومی و تخصصی چیست؟

بنده معتقدم تا زمانی که طرحی مناسب برای توزیع و بکارگیری متناسب همکاران فارغ التحصیل در سطح کشور تهیه و اجرا نشود میزان کمبود یا احتمالا مازاد همکاران مختلف گروه های پزشکی و تخصصی مشخص نخواهد شد و طبیعتا هرگونه تصمیم برای افزایش یا کاهش کمی پذیرش در رشته های پزشکی و تخصصی یک امر غیر کارشناسی و نامطلوب خواهد بود. به همین جهت بنده معتقد هستم که قبل از تصمیم گیری در خصوص دستکاری کمی پذیرش دانشجویان پزشکی در دوره های مختلف آموزشی می بایست بکارگیری  نیرو های فارغ التحصیل به صورت صحیح،علمی و متناسب در سیستم بهداشتی درمانی کشور مد نظر قرار گیرد.

در آموزش پزشکی عمومی و تخصصی ما با موضوعاتی مانند پردیس های بین الملل و تامین حداقل های زندگی  برای دستیاران تخصصی روبرو هستیم، به نظر شما مجلس در این موضوعات میتواند ورود کند؟

بنده در خصوص افزایش مراکز آموزشی و رفاهی به صورت کلی موافق هستم به شرطی که استاندارد های مدون در خصوص تاسیس مراکز آموزشی و رفاهی و نیز تاسیس مراکز آموزشی براساس طرح های آمایش سرزمینی و جمعیتی رعایت شود.

بنابراین مجلس آتی و مشخصا کمیسیون بهداشت و درمان و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس میبایست در مقابل این امر نظارت کافی را داشته باشد.

به نظر شما بحث استقلال مدیریتی دانشگاه های علوم پزشکی با وجود ادغام بحث آموزش و درمان امکانپذیر است؟ آیا شاهد روزی خواهیم بود که رؤسای دانشگاه ها منتخب هیات علمی همان دانشگاه باشد؟

به نظر من نه تنها رؤسای دانشگاه ها بلکه حتی مدیران گروه های آموزشی و تخصصی نیز بایستی توسط اعضای هیات علمی همان دانشگاه انتخاب شوند. دانشگاه یک نهاد علمی و تخصصی کشور میباشد و وقتی ما در نظام جمهوری اسلامی معتقد هستیم که بالاترین سطوح مدیران در کشور بایستی با رای مستقیم مردم عادی انتخاب شود، طبیعتا میبایست به اساتید و دانشمندان و نخبگان جامعه این حق را قائل باشیم که مدیران مراکز علمی و تخصصی خود را انتخاب نمایند.

بنابراین مجلس آتی میباست حامی دموکراتیزه کردن مدیریت دانشگاه ها باشد و طبیعتا در چنین بستری میتوان کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها را نهادینه و تقویت نمود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7