دانش آموختگان دانشجویان

وزیر امور خارجه: افتخار و سرمایه بزرگ ایران، سرمایه انسانی است

همایش تقدیر از محققین برجسته دانشگاه های علوم پزشکی کشور با حضور وزرای امور خارجه و بهداشت برگزار شد.

به گزارش صداى پزشکان به نقل از خبرگزارى صداوسیما، امور خارجه کشورمان در این همایش گفت: هدف تحریم حذف فشار اقتصادی نبود و دشمنان به دنبال جدا کردن مردم از حاکمیت بودند که مردم با حضور در انتخابات نشاندادند که تحریمها نمی توانند به اهداف سیاسی خود دست یابند.

دکتر محمد جواد ظریف افزود: افتخار ایران سرمایه انسانی و افتخار علمی است که این سرمایه با هیچ سرمایه ای قابل تعویض نیست وزیر بهداشت: با وجود تحریم‌ها رتبه علمی خوبی داریمو افتخار می کنم که ایران به رغم تحریم ها توانسته به قله های بلند علمی دست یابد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: آنچه که دنیا با فشار نتوانست به آن برسد در ایران با گفتگو و تعامل و تکریم ممکن شد و آنها فهمیدند که نباید با زبان تحریم به آن دست یابند.

وی تاکید کرد: این خود باوری در سی و هفتمین سالگرد انقلاب بزرگترین میراث امام است و سند چشم انداز نشان دهنده این خود باوری است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: امکان رسیدن به رتبه اول اقتصادی،‌ علمی، ‌تجاری را داریم و نمی توانیم هر یک را فدای دیگری کنیم.

ظریف افزود: چند سالی ظالمانه از ایران یک خطر و تهدید ساختند و پروژه ایران هراسی را درست کردند در این چند سال کار با ایران هزینه دار بود بطوریکه اگر با شرکتی تماسی می گرفتیم و او می فهمید ما ایرانی هستیم سریع تلفن را قطع می کرد چرا که اعلام کرده بودند ارتباط با ایران هزینه دارد.

وی گفت: هر زمانی که می شنیدم که کسانی که از تمدن ،‌اخلاق و فرهنگ بهره ای ندارند برای تعامل با این مردم با اخلاق و فرهنگ دم از هزینه می زنند ناراحت می شدم.

وزیر امور خارجه افزود: به لطف حضور مردم در انتخابات سال ۹۲ این فضا شکسته شد و مردم با اصل حضورشان نشان دادند که با تحریم نمی توانند مردم را از حاکمیت جدا کنند.

ظریف تصریح کرد: هدف تحریم صرفا فشار اقتصادی نبود بلکه جدا کردن مردم از حاکمیت بود.

وی افزود: انتخاب هوشمند مردم در سال ۹۲ نشان داد که مردم دنبال رفتار تعاملی هستند و این مردمی که در پای صندوق های رای حاضر می شوند همان مردمی هستند که سال ۹۲ پای صندوق های رای رفتند.

ظریف تاکید کرد: ما نشان دادیم که اهل تعامل هستیم و این واقعیت ما را به جایی رساند که ایران را به جایی برسانیم که همه شرکتهای بزرگ دنیا به دنبال کسب حیثیت از رابطه با ایران باشند تا جاییکه ترامپ نامزد تند ریاست جمهوری آمریکا می گوید چرا ایرباس به ایران برود مگر بوئینگ نداریم.

ظریف گفت: از این فضا باید استفاده کنیم و دانشمندان می توانند به بهترین نحو در این فضا تاثیر گذار باشند.

وزیر امور خارجه افزود: مشکل ایران هراسی و ایران ستیزی تا حد زیادی رفع شده و باید با حضور جدی و تعامل سازنده فضایی را ایجاد کنیم که تحریم مجدد ایران غیرممکن شود.
وی گفت: باید نیاز جهان سیاست، ‌امنیت و دانش به ایران و نقش ایران آنچنان افزایش یابد که این امکان وجود نداشته باشد که ایران را منزوی کنند.

ظریف خاطر نشان ساخت: نگرانی مربوط به نفوذ، ‌نگرانی مربوط به سوء استفاده از دیگران در اختیار ما است و جای نگرانی وجود ندارد.

وزیر امور خارجه گفت: ما یک کنشگر مقتدر در جهان هستیم و اینگونه نیست که اگر مرزهای ایران باز باشد ما نگران نفوذ باشیم ما خودمان را آماده نفوذ در جهان بین الملل می کنیم.

وی گفت: ما اگر برنامه ریزی حضور در صحنه های علمی، ‌امنیتی، ‌اقتصادی و تجاری داشته باشیم بطوریکه حذف ایران غیرممکن باشد نفوذ بر ایران هم غیر ممکن است.

ظریف گفت: نفوذ از روزنه های اختلاس امکان پذیر است و آنهایی که خیر ایران را نمی خواهند از این روزنه ها و منافذ استفاده می کنند و اگر ما منافذ را ببندیم می توانیم جلوی آن را بگیریم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما می توانیم تولید علم کنیم و در صحنه اقتصاد و زنجیره تولید و توزیع حضور داشته باشیم آنوقت است که نمی توانند ما را حذف و به ما نفوذ کنند.

وی گفت: در وزارت امور خارجه ما خود را موظف می کنیم هر کاری که از دستمان برآید برای کمک به جامعه علمی انجام دهیم.

ظریف افزود: شرایط کنونی حاصل چندین سال زحمت و تلاش است که با پیگیری بدست آمده و نیاز به استقامت دارد.

با وجود تحریم ها رشد و رتبه علمی خوبی داریم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با وجود تحریم و مشکلاتی که داشتیم رشد و رتبه علمی خوبی داریم.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه ارزش هر کس به میزان اثرگذاری در جامعه، کشور و جهان است افزود: باید از هر لحظه زندگی برای خدمت وزیر بهداشت: با وجود تحریم‌ها رتبه علمی خوبی داریمو اثرگذاری بهره ببریم.

وی گفت: ما نیروی انسانی بسیار بی بدیل و کم نظیری داریم.

هاشمی با بیان اینکه نباید امید داشت تا در بودجه اتفاقی بیافتد افزود: البته پول موثر است اما کارساز نیست.

وی گفت: تحریم همانند بندی به پای کشور ظالمانه بسته شده بود اما به همت جوانان عاشق انقلاب و نظام و مردم همچون آقایان دکتر ظریف، صالحی و عراقچی این بند از پای کشور برداشته شد.

وزیر بهداشت افزود: امیدوارم در شرایط جدید حداکثر استفاده را ببریم و به سمتی برویم که مرجعیت داشته باشیم.

هاشمی با بیان اینکه با تولید۴۰ هزار مقاله اکنون رتبه نخست را داریم گفت: باید کارهای بین المللی را افزایش دهیم.

دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امیدوارم فردا که مردم پای صندوق رای می روند به کسانی رای بدهند که مسیر پیشرفت کشور ادامه یابد.

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود از وزیر خارجه کشورمان هم قدردانی کرد و افزود: یکی از افتخارات بزرگ من آشنایی با دکتر طریف است.

وی گفت: شاهد بودم که خیلی اذیت می شد و برای ایشان خیلی غصه می خوردم بخصوص وقتی که از مجلس می آمدند دست پشت کمر گرفته راه می رفت.

شاهد تحول در سلامت کشور هستیم

معاون سازمان انرژی اتمی نیز در این مراسم گفت: شاید قبل از تحول در حوزه دیپلماسی شاهد تحول عمده ای در سلامت کشور بود.

کمالوندى با اشاره به ویژگی های شخصیتی دکتر قاضی زاده هاشمی افزود: این تحولات در حوزه سلامت مرهون تلاش های وزیر بهداشت و نیروهای پرتلاش وی است.

وی که به عنوان نماینده دکتر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در این همایش حضور داشت درباره وزیر امور خارجه نیز گفت: در وزارت امور خارجه افراد خوب کم نداریم اما بدون شک بهترین آنها دکتر ظریف است.

کمالوندی افزود: ما همتای ظریف در جهان کم داریم و این افتخار ماست و باید قدردان این سرمایه بزرگ ملی باشیم.

وی در ادامه متن سخنرانی دکتر صالحی را قرائت کرد و گفت: آقای دکترصالحی به علت کسالت نتوانست در این جمع شرکت کند.

پیشرفت علمی در انزوا غیر ممکن است

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: علاوه بر سرمایه گذاری باید به همکاریهای بین المللی در زمینه مسائل علمی توجه شود که بدون این امر پیشرفت علمی در انزوا غیر ممکن است.

ملک زاده افزود: در این مراسم برگزیدگان دانشمندان علوم پزشکی حضور دارند و باید این مساله توجه شود که چطور می شود به این مساله رسید.

رشد علمی خوبی داریموی با اشاره به توافق برجام خاطر نشان کرد: توافق تاریخی ایران کار با ارزشی بود که در دولت تدبیر و امید با تلاش و کوشش دکتر ظریف بدست آمد.

ملک زاده گفت: این مساله نشان می دهد که انسانهای توانا در جایگاه مناسبی به کار گرفته شده اند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت تصریح کرد: ما به دکتر ظریف خسته نباشید می گوییم و کار ایشان افسانه گونه بود بطوریکه هنگام یاد کردن از برجام به یاد آرش در شاهنامه می افتیم.

وی افزود: رسیدن به رتبه اول منطقه رسالت ماست و با مقایسه رتبه علمی ایران در سالهای قبل از انقلاب و بعداز انقلاب به این حقیقت می رسیم که در ۱۵ سال گذشته به رشد علمی خوبی داشته ایم .

ملک زاده تصریح کرد: در بهمن ماه رتبه علمی ایران در منطقه با تولیدات علمی فراوان اول شده است.

وی با اشاره به سرمایه گذاری دولت در بخش تحقیقات گفت: این مساله بسیار مهم است و باید در بخشهای علوم پایه سرمایه گذاری اساسی صورت گیرد.

ملک زاده تصریح کرد: علاوه بر سرمایه گذاری باید به همکاری بین المللی توجه ویژه ای شود که در این زمینه نیاز به کمک اساسی دکتر ظریف داریم.

وی گفت: بیشترین استنادات ما بر پایه همکاریهای بین المللی صورت می گیرد که طی سالهای گذشته به علت تحریمها از این مساله محروم بوده ایم و امیدواریم با برجام این مشکل حل شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: بهترین دانشمندان ما در امریکا هستند و برای همکاریهای بین المللی با آنها احتیاج به تسهیل روابط و همچنین تسهیل روند امور ویزا داریم و امیدواریم تسهیل این مساله برای دانشمندان هم فراهم شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7