آموزشی

۱۲ هزار نفر داوطلب تحصیل در دانشگاه پزشکی تهران شدند

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس علی عرب‌خردمند در نشست خبری که به منظور روز بین‌الملل برگزار شد، اظهار داشت: ۱۷ اسفند ماه سال جاری روز بین‌الملل در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود و ما سعی می‌کنیم از طریق این مساله دانشگاه علوم پزشکی تهران را به کشورهای مختلف جهت انجام تعاملات علمی معرفی کنیم و بدین صورت با فعالیت‌های بین‌المللی ایران آشنا شوند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران در موزه پزشکی دارای یک غرفه است گفت: از ۳۳ کشور که دانشجویان آنها در دانشگاه علوم پزشکی تهران تحصیل می‌کنند نیز غرفه‌هایی برپا خواهد شد و سفرای این کشورها با حضور دراین مراسم با فعالیت‌های بین‌المللی ایران در حوزه بین‌المللی آشنا می‌شوند، همچنین مسئولانی از وزارت امور خارجه در این مراسم حضور خواهند داشت.

معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: از سال ۲۰۱۲ تاکنون ۱۲ هزار نفر پرسشنامه تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی تهران را تکمیل کردند و در واقع از ۱۲۸ کشور درخواست تحصیل در این دانشگاه گزارش شده است ولی از آنجایی که انتخاب ما افراد برتر بوده همه کسانی که درخواست دهند پذیرفته نمی‌شوند.

خردمند با اشاره به اینکه ۳ دانشجوی خارجی فارغ‌التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند اضافه کرد: تنوع کشورهایی که دانشجوی آنها را اینجا تدریس می‌دهیم نشان می‌دهد که چقدر به خوبی توانسته‌ایم خودمان را در حوزه علمی به دنیا معرفی کنیم.

وی به جایگاه دانشگاه علوم پزشکی تهران در سطح بین‌الملل اشاره کرد و بیان داشت: موسسات رتبه‌بندی در حوزه بین‌المللی با توجه به اهدافی که دنبال می‌کنند دانشگاه‌ها را در حوزه‌هایی همچون پژوهش، آموزش و … رتبه‌بندی کرده که به طور کلی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این راستا جایگاه مناسبی دارد.

معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در حوزه طب سنتی با کشورهایی همچون چین و اسپانیا برنامه‌هایی را دنبال می‌کنیم خاطر نشان کرد: همچنین جلساتی را به صورت ورک شاپ در فضای مجازی برای دانشجویان کشورهای مختلف برگزار کرده و درواقع به مساله پزشکی از راه دور نیز توجه داشته‌ایم.

خردمند ادامه داد: در چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور همچنین در قوانین برنامه ۵ ساله اهداف توسعه‌ای مورد نظر قرار گرفته که بخشی از آن در جایگاه علمی کشور حائز اهمیت است. همچنین حضور بین‌المللی در آموزش عالی به فعالیت دانشگاه‌های برتر باز می‌گردد و ما نیز این مساله را مورد توجه قرار داده‌ایم.

وی به تبادل دانشجو و اعضای هیات علمی بین دانشگاه‌های مختلف جهان اشاره کرد و اظهار داشت: طی ۴ سال گذشته حرکت جدید بین‌المللی در این زمینه‌آغاز کرده‌ایم و سعی شده زیرساخت‌های آموزش عالی را در سطح بین‌المللی بررسی کرده و روش‌های آموزشی و ارزیابی همچنین توجه به کیفیت فارغ‌التحصیلان را مد نظر قرار دهیم.

به گفته خردمند وزارت بهداشت و معاونت آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی توجه خاصی به حوزه بین‌الملل داشته و تلاش شده است تا برای رسیدن به استانداردهای بیشتر بین‌المللی گام‌های موثری برداشته شود.

معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: دستیابی به استانداردهای بین‌المللی، اصلاحات برنامه آموزشی متناسب با استاندارد بین‌الملل همچنین استفاده از روش‌های تعاملی در سطح جهانی از جمله مسایلی بوده که در حال پیگیری توسط حوزه بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

خردمند گفت: دانشجوی خارجی در ایران از دو مسیر می‌تواند جهت تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی اقدام کند که یکی بر اساس شورای بورس وزارت علوم انجام گرفته و دیگری به طریق تکمیل پرسشنامه درخواست تحصیل توسط دانشجو است و اکنون به طور کلی بیش از ۵۰۰ دانشجوی خارجی در ایران مشغول تحصیل هستند و در واقع از ۳ کشور در ایران دانشجوی خارجی داریم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7