اقتصاد سلامت

قائم مقام سازمان نظام پرستاری: کارانه ۳۰ میلیونی پزشکان و ۳۰۰ هزار تومانی پرستاران

قائم مقام سازمان نظام پرستاری گفت: آنچه پرستاران را رنج می‌دهد بی‌عدالتی در دریافت حقوق و کارانه است و وزارت بهداشت به جای فرافکنی و مقایسه حقوق پرستاران با سایر گروه‌ها بهتر است به بحث عدالت در سلامت بپردازد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از محمد شریفی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس در رابطه با اینکه گفته شده حقوق پرستاران در وزارت بهداشت از حقوق پرستاران بخش خصوصی و لیسانسه‌های دولتی بیشتر است، گفت: پرستاری شغل منحصربه‌فردی است و در دنیا به‌دلیل ماهیت آن، این شغل در جایگاه بالایی قرار دارد، چرا که پرستاران در شرایط سختی با بیماران مواجه‌اند به همین دلیل ریسک خطر بالایی داشته، پرخاشگر و کم تحمل می‌شوند و از طرفی با بیماری‌هایی مثل ایدز، هپاتیت و آنفلوآنزا دست به گریبانند.

وی ادامه داد: در کشور ما بسیاری از پرستاران هستند که ترجیح می‌دهند به دلیل شرایط کاری به وزارت آموزش و پرورش بروند، درخواست انتقالی می‌دهند اما وزارت بهداشت با آن موافقت نمی‌کند.

شریفی مقدم تصریح کرد: سوال اینجاست اگر حقوق بالایی دارند پس چرا تا این میزان آمار ترک از شغل در پرستاران نسبت به سایر گروه‌ها بالاتر است؟

وی با بیان اینکه شاخص حقوق براساس تخصص، ریسک خطر و شیفت‌های کاری تعیین می‌شود، گفت: آنچه پرستاران را رنج می‌دهد بی‌عدالتی در دریافت حقوق است؛ پزشکانی داریم که حقوق‌های چند ده میلیونی و گاهی چند صد میلیونی در بخش دولتی می‌گیرند اما پرستاران با حقوق ۱٫۵ میلیون تومانی شرایط سختی را می‌گذرانند و باز هم می‌گوییم زیاد می‌گیرند.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری افزود: ما نباید حقوق پرستاران را با حقوق سایر مشاغل مقایسه کنیم بلکه باید در خود وزارت بهداشت بسنجیم. چطور ممکن است که ۶۵ درصد درآمد اختصاصی بیمارستان به یک گروه اندک ۷ درصدی از پزشکان می‌رسد و ۲۵ درصد آن به یک گروه ۹۳ درصدی؟

شریفی مقدم ادامه داد: در حال حاضر پرستاران کارانه ۳۰۰ هزار تومانی می‌گیرند اما پزشکانی داریم که دریافتی کارانه آنها ۳۰ میلیون تومانی است. باید وضعیت پرستاران را در بیمارستان‌ها، دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت ببینیم و با این شرایط مقایسه کنیم.

وی افزود: به جای فرافکنی و توجیه مسائل بی‌اساس بهتر است به بحث عدالت در سلامت بیشتر پرداخته شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

7 نظر برای مطلب "قائم مقام سازمان نظام پرستاری: کارانه ۳۰ میلیونی پزشکان و ۳۰۰ هزار تومانی پرستاران"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
پزشک
Guest

برای دوستانی که تازه پزشکی رو شروع کردند.
در حال حاضر حقوق پزشک عمومی شاغل در بیمارستان در هر جایی از حقوق پرستار استخدام بیمارستان کمتر هست. و تا حالا حتما به تفاوت مقدار کار و استرس هر دو شغل پی بردید. پس تا دیر نشده دوباره به مسیر زندگیتون فکر کنید

میلاد
Guest
با عرض سلام اون پرستاری که شما میشناسی هشت تومن گرفته منم میشناسم ایشون مترون هست و در معرض بازنشتگی و داره پول بله قربان گویی به اوامر پزشکان رو میگیره و یا داره تو سه بیمارستان کار میکنه و سه روز یه بار میره خونه والا از دارغوز آباد تا تهران درآمد پرستاری که تو یه بیمارستان کار میکنه نهایت میشه دو و پونصد فکر نکنم سه سال درس خوندن بیشتر اینقدر تحصص و افاده داشته باشه انگار نمیدونین چقدر از خطاهای شما رو ما جمع میکنیم بخوام بگم یه دریا شده به خصوص که از وقتی عضو هیات… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7