دانش آموختگان

پایین بودن تعرفه ها سبب کاهش گرایش به رشته داخلی شده است

دبیر کمیسیون انجمن های علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پایین بودن تعرفه ها سبب کاهش گرایش دانشجویان پزشکی به ادامه تحصیل در رشته تخصص داخلی شده است.

 به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، دکتر علیرضا استقامتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: تعرفه های رشته داخلی نسبت به سایر رشته های پزشکی بسیار پایین است و همین مساله سبب ایجاد مشکلاتی برای این رشته شده است.
وی با یادآوری اینکه یکی از مشکلات ناشی از تعرفه های پایین رشته داخلی، کاهش گرایش به ادامه تحصیل در این رشته شده است: توضیح داد: افرادی که می خواهند وارد دوره تخصص شوند، از ضریب هوشی بالایی برخوردارند و در کنار سایر موارد به میزان درآمد خود در آینده و اینکه رشته تخصصی انتخابیشان کمترین میزان مشکل را از نظر تعرفه ها و قوانین کاری داشته باشد، توجه می کنند.
استقامتی گفت: رشته داخلی رشته بسیار سخت و سنگینی است و باید کتاب های متعددی طی آن مطالعه شود و در نهایت مسئولیت بسیار سنگینی برعهده متخصصان این رشته خواهد بود؛ همچنین در ایران حوزه کاری متخصص داخلی با پزشک عمومی چندان تفکیک شده نیست و بسیاری از مردم تفاوتی بین پزشک عمومی و متخصص داخلی قائل نیستند.
وی افزود: بنابراین در نتیجه ناشناخته بودن این رشته تخصصی در سطح جامعه و تعرفه های پایین آن، انگیزه ای برای داوطلبان دوره تخصص برای ادامه تحصیل در این رشته ایجاد نمی شود.
استقامتی اظهار کرد: علاوه بر رشته داخلی، متخصصان کودکان و عفونی نیز همین وضعیت را دارند و به دلیل تعرفه های پایین، انگیزه ای برای حضور در این رشته ها وجود ندارد.
وی با بیان اینکه دانشجویان پزشکی برای تخصص، سراغ رشته هایی می روند که بتوانند در قبال زحمتی که می کشند، دریافتی متناسبی داشته باشند، افزود: این خطری برای حوزه سلامت کشور چراکه در گذشته بهترین و سرآمدترین دانشجویان پزشکی وارد رشته داخلی می شدند اما اکنون نمرات بالا وارد رشته های دیگر مانند رادیولوژی، چشم و جراحی ها می شوند و افرادی که نمرات پایین تری دارند وارد رشته داخلی می شوند.
استقامتی گفت: درحال حاضر بیش از چهار هزار نفر متخصص داخلی در کشور داریم و هر ساله نیز ۳۰۰ نفر جذب این رشته می شوند که به نسبت گذشته کاهش یافته است.
دکتر ایرج خسرونیا رییس انجمن متخصصان داخلی ایران نیز چندی پیش در بیست و هفتمین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی در رابطه با پایین بودن میزان تعرفه متخصصان داخلی گفت، قرار بود تعرفه بیماران سرپایی برای پزشکان متخصص داخلی، اطفال و عفونی که کاری جز معاینه بیمار ندارند و روز به روز از تعداد بیماران آنها کاسته می شود و دچار مشکلات مالی هستند، کمی بیشتر از سایر گروه ها باشد اما با این که وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و سازمان های بیمه گر آن را قبول دارند، با اجرای آن مخالفت شد به طوری که به گفته وزیر بهداشت، گروهی مخالف افزایش تعرفه رشته داخلی هستند.
وی با بیان اینکه ما اعتراضی به دریافتی سایر رشته های پزشکی نداریم و معتقدیم که آنها عادلانه دریافت می کنند، اظهار کرده بود: گروه های داخلی، اطفال، عفونی و پزشکان عمومی مورد بی مهری قرار گرفته اند.
به گفته خسرونیا، علاوه بر تعرفه های ناعادلانه، در برخی از مراکز درمانی متخصصان داخلی از انجام بسیاری از اقدامات درمانی و تشخیصی که دوره های مربوط به آنها را گذرانده اند، منع می شوند و سازمان های بیمه گر نیز از پرداخت هزینه به آنها خودداری می کنند.
وی افزوده بود: سوال این است که به طور مثال آیا جراح چشم پزشک برای انجام جراحی کاتاراکت باید هر ساله مجوز مجدد بگیرد و یا اینکه سایر جراحان باید برای جراحی معده یا تیروئید باید گواهی نامه دریافت کند و از گروه های دیگر مجوز بگیرد؛ در شرایطی که گرفتن این مجوزها غیرضروری و غیرمنطقی است چرا متخصصان داخلی که در طول رزیدنتی آموزش آندوسکوپی دیده و گواهی آن را دریافت کرده اند، هر ساله باید گواهی مجدد بگیرند و برای دریافت آن نیز متحمل هزینه شوند؟
خسرونیا با بیان اینکه مجموع این مسایل سبب کاهش استقبال دانشجویان پزشکی برای ادامه تحصیل در رشته داخلی شده است، اظهار کرده بود: در سال های گذشته بهترین و باسوادترین پزشکان، داوطلب ادامه تحصیل در رشته داخلی بودند اما در سال های اخیر داوطلبان این رشته به شدت کاهش یافته و آنهایی نیز که وارد این رشته می شوند در سال سوم رزیدنتی به فکر انتقال به فوق تخصصی هستند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7